MURAT TAN

MURAT TAN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

'Aydın’a Çıldır Havalimanı Lazım'

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, başbakanlığı döneminde 2010 yılı Şubat ayında, Aydın Ticaret Borsası heyetince Aydın Ses Gazetesi’nin 1972 nüshalı ve manşetten verilmiş ‘Aydın’a Çıldır Havalimanı lazım’ haberini okuması için takdim edilişinin üzerinden 9 yıl geçti. 

Düşünün bu kentin 47 yıl önceki manşeti, ‘Aydın’a Çıldır Havalimanı Lazım’ başlığıyla atılmış, bu 47 yıllık süreçte Çıldır Havalimanı ile ilgili Aydın’daki yerel gazetelerde en az 4 manşet haber de ben yapmışımdır ancak halen tık yok! 

Son Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz yılki genel seçimlerle ilgili son mitingini verdiği Aydın’da 5 müjdesinden biri halbuki Çıldır Havaalanı değil miydi?  “Türkiye’nin her yanını havaalanlarıyla ördük. Dünyanın en büyük havaalanı Türkiye’de yapılıyor. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız ilk inişi yaptı. Aydın Çıldır Havalimanı’nı da en kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Hayırlı olsun” diyen Binali Yıldırım’ın acaba ‘En kısa süre’olarak bahsettiği zaman dilimi, kaç günü, kaç ayı, kaç yılı kapsıyor, düşündürücü!..

22 Haziran 2018’de Yıldırım’ın verdiği bu müjdenin üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmiş, demek oluyor ki Binali Yıldırım’a göre ‘En kısa süre’ 1 yıldan fazla bir zamanı kapsıyor. Eee, ne de olsa zaman göreceli, Aydın için ‘En kısa süre’nin bir an önce gelmesi için de beklemekten başka çaresi yok. 
Oysa hatırlıyorum da MHP 26. Dönem Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, 2012 yılında Türk Hava Yolları’na (THY) 20 yıllığına pilot eğitimi için kiralanan Çıldır Havalimanı’nın 20 yıl dolmadan sivil uçuşlara açılmasının mümkün olmadığını söylemişti. 

Öyleyse Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz yıl Çıldır Havalimanı için bahsettiği halihazırda 1 yılı aşkın zamanı kapsayan ‘En kısa süre’nin aslında ne kadarlık bir zaman dilimi olabileceğini hesaplayalım; 

Şu an 2019 yılındayız. 2012 yılında kiralanan Çıldır Havalimanı, Depboylu’nun açıklamasına göre madem 20 yıl dolmadan sivil uçuşlara açılmayacak, o halde hemen toplayalım; 2012+20=2032. 

Yani Çıldır Havalimanı’nın sivil uçuşlara açılması ancak 2032’de mümkün olabiliyor. Bu 20 yılın 7 yılı geride kaldığına göre Aydın’ın Çıldır Havalimanı hayaline kavuşmasına tamı tamamına 13 yıl var. Hadi bu seneyi de bitti farzedelim, 12 yıl! 

Demek oluyor ki ‘En kısa süre’ yaklaşık 12 yıl ediyor.
 
Evet, eldeki hesaplara göre Çıldır Havalimanı’nın sivil uçuşlara açılmasına henüz 144 ay var, yani yaklaşık 4 bin 383 gün sonra Aydın’ın sivil uçuşlara açılmasının önü açılabilecek. 

Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyor, 2032 yılındaki Aydın’ın iktidar milletvekillerini de 12 yıl önceden uyarıyorum; 

Lütfen havanda su dövmeyiniz! Sizlerden laf değil icraat bekliyoruz!


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.