Aydın’a gelen o mahalleye uğrar

Aydın’a gelen o mahalleye uğrar

Efeler’deki Hasanefendi ve Ramazanpaşa Mahallelerinin muhtarı Ünal Aktaş ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

A+A-

TUĞBA AYDIN- Aydın il merkezine gelen her vatandaşın mutlaka uğradığı mahallelerin muhtarı Aktaş, ihtiyaçlarını ve yaptığı çalışmaları bizlere anlattı.

-Kendinizi tanıtır mısınız?
Hasanefendi ve Ramazanpaşa Mahallelerinin muhtarlığını yapıyorum. Yıllardır iki mahalle diye geçiyor. Aynı şekilde iki tane Aydın’da mahallemiz var. Bir tanesi Veysi Paşa\ Köprülü Mahallesi çift mahalledir, bunu yıllarca böyle düzenlemişler. Ramazanpaşa mahallesinde ağırlıklı olarak esnaf var. Sanırım hane sayısının az olmasından dolayı böyle birleştirme kararı alınmış. 

-Muhtarlıkta kaçıncı döneminiz?
Mahalle sakinlerimin teveccühüyle bir dönemi bitirdik bu ikinci dönemim. 

-Muhtarlığı seviyor musunuz?
Tabi sevmediğin işi yapamazsın. Sevmediğin aş yenmezmiş. Tabi ki seviyorum ve görevimi severek yapıyorum. Ben mahallem için çalışıyorum. Elimizden geldiği kadar yapabildiğimiz kadarıyla bir şeyler yapıyoruz. Tabi bu tek başına olmuyor. Efeler Belediyesi’nden mahallemizin eksiklerini gidermek için talepte bulunuyoruz. Belediyemizle omuz omuza mahallemizin eksiklerini gideriyoruz. Beraber çalışıyoruz. 

-Muhtarlık sizin hayatınıza neler kattı?
Seçildikten sonra çevrem biraz daha gelişti. Zaten sosyal çevrem biraz genişti bunu ikiye katladık. Asıl mesleğim belediyecilikti. Belediye emeklisiyim. Belediye işlerini iyi bilirim. Şu anda da muhtarım. Ben belediyede önce otobüs şoförlüğü yaptım. Eskiden şehiriçi otobüslerimiz vardı daha sonra otobüslerimiz kalkınca trafik Işıklarını yeni yeni bizler yaptık. 

-Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?
Birkaç arkadaşın teşviği üzerine karar verdim. Yaparsın yapmazsın aday ol olma diye düşündük. Israr ettiler illa ol diye ben olmayacağım dedim. Ama sonra bir şekilde aday oldum. Aday olduktan sonra çalışmadık fırça yedik. Niye aday oldun çalışmıyorsun diye bu sefer çalıştık böyle böyle başladı muhtarlık serüvenimiz hala çalışıyoruz. 

-Muhtarlık seçimine hazırlanırken neler yaptınız?
Sokakta çalıştık. Mahallemdeki bütün evlerin kapısını çalıp herkesten destek istedik. İki ay boyunca hiç durmadan mahalle sakinlerimizle birlikte çalıştık. Sağ olsun mahalle sakinlerimiz de bize inanıp bize o verip muhtar seçtiler. Destek veren vermeyen bütün mahalle sakinlerime teşekkür ederim.

-Mahallenizi tanıtabilir misiniz?
Benim mahallem Aydın’ın merkezi, yani kılcal damarı. Bütün bürokratların uğradığı her halkın hangi şehirden ilçeden gelirse mutlaka benim mahalleye girmek zorundadır. Onun için benim mahallemin çok güzel olması lazım, iyi olması lazım. Mahallemizde iyi çalışma yapılması lazım. Mahallemiz bizim kibrit kutusu gibi diyelim. Küçük güzel bir mahalle eski adı Sarayiçi Mahallesi şimdi Hasanefendi Mahallesi. Devlet Hastanesi, Kapalı Spor Salonu bize bağlı, tren yolumuz, İstiklal caddesi burada da Egemenlik Bulvarı ve Adliye’den bir üst sokak kesiyor bu alan bizim. 

-Muhtar olmadan önce mahallede ne tür sıkıntılar görmüştünüz?
Çok sıkıntımız yoktu. Sadece yollarımız eksikti. Doğal gazımız yoktu, sağlık ocağımız yoktu. Seçimlerde zaten ben bunu vurgulamıştım. Seçildiğim zaman bunları getireceğim demiştim ve sözümü de tuttum. Önce doğalgazımızı getirdik sonra da sağlık ocağımızı getirdik. Daha sonra da belediyemizle birlikte yollarımızı düzelttik. 

-Mahallenizin çözülmesini istediğiniz ne gibi sorunları var?
Şu anda mahallemde çok az sorun kaldı. Mesela ben emniyetimizden neredeyse iki sene oldu mobese kamerası istiyorum. Mahallemiz için üç tane mobese kamerası talep ettim emniyetten. Şu anda mahallemde üç tane mobesem var. Bir üç tane daha koyulacak yerler var. İki sene önce bir toplantıda dile getirmiştim. Ben şimdi önümüzdeki günler tekrar emniyet müdürlüğümüzle resmi kanaldan tekrar müracaat yapalım diye düşünüyorum. Onun dışında benim bir Gençlik Caddem kaldı o da belediyemiz sanırım 2020 yılında kaldırımları düzeltecek. Yağcılar içi Ramazanpaşa mahallesinde inşallah eksiklerimizi tamamlayacağız. Hasanefendi Mahallemizde 1904 sokağımız 1901 ve 1902 sokakları kaldı. Yani Hasanefendi Mahallesinde daha iki aylık bir işimiz var. Başka bir eksiğimizin şu an için olduğunu düşünmüyorum.

-Mahallelerinize kurslar ve mesleki eğitimleri getirmeyi düşünüyor musunuz?
Belediyemizin kültür evi var. Orada meslek kurslarımız halk eğitim tarafından devam ediliyor. Kadınlara yönelik dikiş nakış kursları ve türevlerinin eğitimleri veriliyor. Bir de şu var inşallah nasip olursa Mehmet Fatih Atay Başkanımız ile beraber sözünü de aldık. Mahallemize bir tane kreş, gündüz bakım evi yapacağız. Daha yeri temin edilmedi ama yeri temin edince Gündüz Bakım evini Mahallemizin hizmetine sunacağız inşallah. Bir de ev hanımlarımız için Aydın Lisesinde gidebilecekleri ücretsiz spor salonumuz var. O hizmetten de yararlanabilirler mahalle sakinlerimiz.

-Mahallede sosyal yardım alan kaç aile var?
Mahallemizde sosyal yardım alan çok fazla insan var. Sosyal Yardımlaşma fonundan aşağı yukarı 40-50 arası kişiye kömür yardımı yapılıyor. Bir o kadar aileye belediyemiz tarafından kömür yardımı yapılıyor. Mahallemize aşağı yukarı tam muhtaç 50’nin üzerinde. Ayrıca Ramazan ayında belediyelerden, hayırsever iş adamlarından ve vatandaşlardan ihtiyaç sahiplerine yardım yapılıyor. Bazı kurumlardan yardım paketleri geliyor. Bizim elimizde mahallemizdeki ihtiyaç sahibi ailelerin listesi var. Bu gelen yardımları listedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz.

-Efeler Belediyesiyle iletişiminiz nasıl? Talepleriniz karşılık buluyor mu?
Belediyemizle iletişimimiz iyi, bir sıkıntımız yok. İç içeyiz istediğimiz her şeyi yapıyor. Belediyemiz sağ olsun. Bu güne kadar belediyemizle bir sıkıntı yaşamadık. 

-Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben vatandaşımızdan şunu istiyorum. Bu şehir bizim, şehrimizi temiz tutalım. Çöplerimizi zamanında indirelim. Sokağımızda çöpümüz kalmasın, Aydınımıza sahip çıkalım hep beraber omuz omuza bu şehirde kavgasız gürültüsüz huzurlu, bir yıl geçirmeyi temenni ediyorum. Mahalle sakinlerime de tekrar teşekkür ediyorum. Sizin aracılığınızla tekrar beni seçtiğiniz için sağ olsunlar var olsunlar. Onları çok seviyorum, beni seviyordur umarım herkese çok teşekkür ediyorum.  

aydina-gelen-o-mahalleye-ugrar-144141-0cfbb99a4b942e1a7ca69eaf98b18d25.jpgaydina-gelen-o-mahalleye-ugrar-144141-916ab8c525de5d7703b70839e961578b.jpgaydina-gelen-o-mahalleye-ugrar-144141-827e7672fcd22bc0e22bf3a1a7872695.jpgaydina-gelen-o-mahalleye-ugrar-144141-357e73190cd018b1b09e12e42ca1610b.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.