(MURTA TAN) Aydın’daki Sivil Toplum Kuruluşları, şehre gelen bakanlar ve kendilerini ziyaret eden adaylara taleplerinin yer aldığı dosyaları sundu. STK’lar, ihracatı arttıracak yapısal reformların yanı sıra ulaşım ve sanayi alanındaki sorunlara çözüm istedi.

Yerel seçimlere sayılı günler kala, özellikle Aydın Ticaret Odası’nın (AYTO) 27 madde Aydın Büyükşehir Belediyesi, 22 madde de Efeler Belediyesi olmak üzere ‘AYTO istiyor’ başlığı altında hazırladığı taleplerle birlikte Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (AYESOB) beklentileri de şekillenmeye başladı.

Turizm, tarım, sanayi ve enerji kenti Aydın’da hava alanı en büyük öncelikli talepler arasında yer alıyor. Aydın'daki STK'lar Çıldır Havaalanı'nın sivil yolcu taşımacılığına açılmasını bütün bakan ve adaylardan talep ediyor. STK’ların talep listelerinde ağırlıklı olarak; hızlı tren projesi, yeni Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmalarına destek verilmesi, Serbest Bölge kurulması çalışmalarına destek verilmesi, jeotermal enerji meselesi, yeni Hal Yasasındaki Bölge Hallerinden birinin Aydın’da olması, anayol güzergahlarında yöresel ürün satış alanları, Aydın’daki fuar açığı, Aydın’ın ulaşım master planının yapılması, otopark sorunları, spor alanında atılması planlanan adımlar, kentsel planlama, kent parkı, yürüyüş parkurları, fuar alanı ihtiyacı, küçük esnafların desteklenmesi ve alt yapı sorunlarına çözüm getirilmesi yer alıyor.

“ÇILDIR HAVAALANI İLE HIZLI TREN ÖNCELİĞİMİZDİR”

Geçtiğimiz 20 Şubat günü adaylardan taleplerine ilişkin hazırladıkları 49 maddelik dosyayı kamuoyuyla paylaştıklarını söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, “Bizim siyasetle ve seçimle işimiz olmaz, bizim işimiz ekonomi siyasetidir. Biz bütün adaylara başarılar diliyoruz. Aydınımızın gelişmesi adına, doğru yönetilmesi, ekonomimizin gelişmesi, üyelerimizin iş hayatında kolaylıkların sağlanması adına toplam 49 maddelik talepler hazırladık. Aydın’ın sosyoekonomik gelişimini hızlandırmaya hizmet edecek ve kentimizi küresel ekonomik eğilimlerin gerekleri doğrultusunda yükselmesini sağlayacak talep ve beklentilerimizin içinde yine en başta Çıldır Havaalanımız ve Yüksek Hızlı Tren projeleri yer alıyor. Bu taleplerimizin hayata geçirilmesi noktasında yerel yönetimlerin destek sağlamalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

“AYDIN FUAR KENTİ OLMALIDIR”

Aydın’ın mevcut potansiyeliyle Türkiye’de marka kent olma özelliğine sahip bir kent olduğunun altını çizen Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, adaylardan taleplerini 5 madde halinde sıraladıklarını kaydederek, “Aydın’ın en acil ihtiyacı büyük bir fuar alanı. İlimizin mevcut potansiyeli doğrultusunda tarım, gıda ve hayvancılık fuarlarının yaygınlaştırılmasını istiyoruz ama fuar alanı olmadığı için yılda sadece bir fuar yapmakla yetiniyoruz. Eğer Aydın'da bir fuar alanı olsa bir çok yeni fuarlarda düzenlenebilir. Kentin bilinirliği artar. Ekonomi canlanır. Yine Çıldır havaalanı da borsa üyelerimiz için büyük bir önem arz etmektedir. Ayrıca Aydın’da kuru incir, zeytin, zeytinyağı gibi yerel değerlerimizin satın alınacağı kavşak noktalarında ya da şehrin kolay ulaşılacağı bir bölgesinde modern satış noktaları yapılması da ihtiyaçtır. Jeotermal enerjinin etkilerini, havaya, suya ve toprağa zararının olup olmadığının tespitine yönelik bilimsel çalışmaların yapılmasına da ihtiyaç vardır. Aksi taktirde halk sağlığından, tükettiği ürünlerin sağlıklı oluşundan, soluduğu havadan endişe etmektedir” şeklinde konuştu.

“SERBEST BÖLGE BİR AN ÖNCE KURULMALIDIR”

AYTO’nun kapsamlı olarak listelediği 49 maddenin de Aydın Sanayi Odası olarak benzer talepleri içerdiğini söyleyen Mehmet Yunus Şahin, “Bizim genel olarak talebimiz, serbest bölgenin bir an önce kurulmasıdır. AYSO olarak bizim en öncelikli üzerinde durduğumuz ve en önem verdiğimiz proje budur. Bu konuda büyükşehir belediye başkan adaylarından olması gereken destekleri bekliyoruz. Sanayicimize, organize sanayi bölgelerimize imkanları dahilinde de yardımcı olmalarını istiyoruz. Ana temel hatlarıyla bunları sıralayabilirim ancak detaylandıracak olursak Aydın’ın talepleri bellidir. AYTO’nun geniş yer vererek detaylandırdığı taleplerin hepsine biz de katılıyoruz” dedi.

“BELEDİYELERİN KAPILARI BİZE AÇIK OLSUN”

“Küçük esnaf ve sanatkarın yanında olan her belediye başkanı bizim baş tacımızdır” diyen AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, “En başından bu yana adaylardan beklentimiz küçük ve sanatkarlara sahip çıkılarak desteklenmesidir. Bizim için kapılarının açık olması bize yetiyor. Biz AYESOB olarak zaten diğer STK'lar benzer konularda sürekli taleplerimizi iletiyor ve sorunlarımıza dönük olarak da çözümler arıyoruz. Bizim en büyük isteğimiz belediyelerin kapılarının bize kapalı olmaması ve esnaflarımızın yanında olmalarıdır” diye konuştu.Kaynak: MURAT TAN