AYDIN'A MENDERES'İN UNUTULDUĞU BİR 'YÖRÜK TOYU' YAKIŞMADI!

Yörükler Diyarı Aydın’da hafta sonu gerçekleştirilen ‘Yörük Toyu’nda Aydın’ın adıyla simgeleşen Merhum Başvekil Adnan Menderes’in unutulması bence Aydın’a yakışmadı. 

***

Bir de Menderes’e yönelik gerçekleşen darbenin yıldönümünün hemen ertesi gününe denk getirilen 28 Mayıs’ta yaşanan bu unutulma, açıkçası vicdanları da yaraladı. 

***

Yörük denilince Aydın, Aydın denilince de Merhum başvekil Adnan Menderes’in akla geldiğini bilmeyen yoktur.

*** 

Yıllarca adeta unutturulmaya çalışılan Merhum Başvekil, Aydın’ın yetiştirdiği müstesna insanlardan biri olmasının yanında Adnan Menderes, aynı zamanda 27 Mayıs 1960’da yaşanan darbe sonucunda bana göre asırlar boyunca unutulamayacak bir demokrasi ayıbı ile idam edildi.

*** 

Şehrin bazı binalarına, mahalle ve bulvara Adnan Menderes ismi verildi ama adına yaraşır müze başta Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aydın Valilerinin yoğun gayretleri ile vefatından yaklaşık 60 yıl sonra yapılıp ziyarete açıldı. 

***

Bir başka memlekette olsa Menderes gibi bir değer 27 Mayıs’ı içine kapsayan dönemlerde günlerce anılırdı. 

***
Adnan Menderes’in memleketi Aydın’da, 28 Mayıs günü bir ‘Yörük Toyu’ gerçekleştirildi. İl Kültür Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bu ‘Yörük Toyu’nda her şey güzeldi de maalesef kimsenin aklına bu şehrin kültüründen ayrılması imkansız olan Adnan Menderes’i anmak gelmedi!

***

Hadi başka yerlerden gelen davetliler bunu unuttu da programı düzenleyen Kültür Müdürlüğü’nün hiç mi aklına gelmedi?

***

Aslında 27 Mayıs, Menderes’in idam edilişine uzanan sürecin başlangıcı olmakla birlikte, hem demokrasi tarihi hem de Aydınlılar için daha uzun yıllar boyunca da silinemeyecek kara bir leke olarak da takvimde apayrı bir öneme sahiptir!

***

Bir kere zamanlama olarak bile bakıldığında, menfur darbenin yaşandığı 27 Mayıs’ın ertesi günü yani 28 Mayıs günü böyle bir şenliğin düzenlenmesi bile bence Aydın’a yakışmadı. 

***

Hadi düzenlediniz, Aydın’ın Kültürü’nü bilen birileri olarak Adnan Menderes’i nasıl unutursunuz? 

***

Önümüzdeki yıllarda böyle bir etkinlik düzenlerseniz lütfen Adnan Menderes’i unutmayın.

*** 

Japonlar için ‘Hiroşima’ ne ise Aydınlılar için Adnan Menderes de bence aynıdır. Hatta Aydın’daki kültür gezilerine de Adnan Menderes Müzesi’nden başlanılmalıdır!

***

Bir daha düzenlenecek olan ‘Yörük Toyu’nda Adnan Menderes’in unutulmaması, Aydın ve Ege’de Direnişin Sembolü Yörük Ali Efe’nin de daha esaslıca anılması dileğiyle…

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.