Aydın'da 400 bin kadın hedeflendi

Aydın Valiliğince, kadın sağlığını korumak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” toplantısı düzenlendi. Vali Aksoy çalışmada, 400 bin kadına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde başlatılan ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin toplantısı Aydın Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Projede şiddetten kadın hastalıklarına, kanserden obeziteye, organ bağışından bağımlılıkla mücadeleye, üreme sağlığından doğum sonrası depresyona kadar çeşitli konulara yer verildi. 
 

"ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR"
Toplantıda konuşan Vali Aksoy, projeyi, Muğla Valisi olduğu yıllarda gündemine aldığını söyledi. Kadınları birinci derecede etkileyen kanser türlerinden meme kanseri hakkında kadınları bilgilendirmek ve kendi kendini muayene edebilir bilgi seviyesine ulaştırmayı amaçladıklarını kaydeden Aksoy, “Erken teşhis hayat kurtarıyor ve bu anlamda ne kadar erken teşhis yapabilirsek, kadınlarımızı daha yaşam kalitesi yüksek, daha sağlıklı bir noktada hayata tutunmalarını sağlarız. Özellikle kadınlarımızı yakından ilgilendirdiğini düşündüğümüz birçok konuyu bu eğitim çalışması içerisinde yer verme suretiyle, kadınlarımızla paylaşacağız. Toplumumuzda önemli bir sorun olarak gündemimizde yer almaya başlayan şiddet konusu da bu eğitim çalışmalarımız içerisinde yer alacak. Şiddet nedir, şiddetin türleri nelerdir ve bir kadınımız şiddete maruz kaldığında nereye, nasıl başvuracak, bu konuları da kapsayan bir çalışmayı özellikle eğitim kapsamımız içerisine dahil ettik.” 

 

KADES VE ŞÖNİM’İ HATIRLATTI
Vali Aksoy, şiddete maruz kalan kadınların, o esnada ne yapması gerektiğinde de yapılan çalışmaları anlattı. Aksoy, şöyle devam etti:
“Özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ankara Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) hizmet veriyor. İçişleri Bakanlığı'nın ortaya koyduğu KADES programı, kadınlarımız şiddete maruz kaldığında hemen başvurabileceği bir ilgili birimleri, uyarılabilecekleri bir sistem, mekanizma devreye girdi. Şiddet dışında kadınlarımızı ilgilendiren birçok konu eğitim çalışmamız içerisinde yer alıyor. Bağımlılık konusu, bağımlılık hususunda özellikle sigara ve alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı ve elektronik bağımlılık oldukça önemli. İçişleri Bakanlığının yürürlüğe koyduğu, Emniyet Genel Müdürlüğümüzün koordinesiyle yürütülen ‘En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi’ de aslında bu çalışmalara birbirlerini destekleyen çalışmalar olarak karşımızda duruyor.”

 

AYDIN’DA 400 BİN KADIN HEDEFLENDİ
Projenin 15-69 yaş grubu kapsadığını ifade eden Vali Aksoy, “Aydın’da 400 bini aşan hedef kitlemiz var. Beklentimiz 2 yıllık bir süreç içerisinde bu projemizi tamamlayabilmek. Projenin hayata geçirilmesinde ilçe kaymakam arkadaşlarımızın değerli eşleri de projeye sahip çıkması ve bütün kadınlarımız tarafından benimsenmesi bakımından önderlik yapmalarını özellikle istiyoruz.” diye konuştu.
Projenin İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince yürütüleceğini aktaran Aksoy, ilçelerde ekiplerin oluşturulduğunu ve sayının da artırılacağını ifade etti. 
İl Sağlık Müdürü Osman Açıkgöz de yaptığı konuşmada, “Kalkınmış ve sağlıklı bir toplumun en temel yapıtaşı kadındır. Bu eğitimlerle de koruyucu ve önleyici tedbirler geliştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.
Toplantıya İl Emniyet Müdürü Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Albay Macit Engin, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk Aldemir, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Duygu Göğde, diğer kurum müdürleri ile eşleri katıldı.

İzlenme: 443

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar