Aydın’da Anadolu Mektebi öğrencileri buluştu

Aydın’da Anadolu Mektebi öğrencileri buluştu
ABONE OL
Aydın’da Ege Bölgesi’ndeki 9 ilden gelen öğrencilerin katılımı ile 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Ege Bölgesi Sosyal Bilimler Liseleri Programı' gerçekleştirildi. Panelde Mustafa Kutlu her yönüyle ele alındı.

(ABDURRAHMAN FIRAT) Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi çerçevesinde düzenlenen “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Ege Bölgesi Sosyal Bilimler Liseleri Programı" Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde Hidayet Sayın Kültür Merkezinde panel gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar, Aydın, Bursa, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak’taki 14 Sosyal Bilimler Lisesi’nden Anadolu Mektebi öğrencileri ile il koordinatörleri ve öğretmenleri katıldı.
Panele ayrıca Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı ve eski bakan Prof. Dr. Sami Güçlü, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Hüseyin Kurtoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş ve kurum müdürleri katıldı.
Çok sayıda öğrencinin katıldığı panelde öğrenciler, Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından Mustafa Kutlu’yu anlattı.

AYDIN’DA 19 LİSE VE 30 ORTAOKUL KATILDI

Programda konuşan Aydın İl Mille Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, “Anadolu Mektebi, Türk kültür ve medeniyetine özellikle son 100 yılda ciddi katkılar sunan yazarlarımız ışığında kendini, ait olduğu milletini ve değerler dünyasını tanıyan emek ve insan odaklı bir hayat anlayışıyla milli ve evrensel bir sorumluluk ruhuna sahip erdemli, ilkeli, araştıran, sorgulayan kendisine ve ülkesine aydınlık bir gelecek hazırlamaya çalışan çok yönlü, vasıflı ve donanımlı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan bir sivil toplum hareketidir. Anadolu Mektebi, Aydınımızda ilk defa 2016 yılında Nazilli Asımın Nesli Anadolu İmam Hatip Lisemizin öğretmen ve öğrencileri tarafından uygulanmaya başlanmıştır. 2020 yılından itibaren diğer ilçelerimizde faaliyete geçmiş ve hali hazırda ilimiz genelinde 19 lise ve 30 ortaokulumuzun katılımlarıyla devam etmektedir.” dedi.

BİR BEKLENTİ OLMADAN YAPILAN NEMLİ ÇALIŞMA

Anadolu Mektebi’nin güzel çalışmalara imza attığının altını çizen Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Sayın bakanımız böyle bir sosyal ve kültürel hareketin başlangıcını yaptı. Görev yaptığım diğer illerde de bu programa ev sahipliği yapma fırsatı verdi. Gerçekten özverili yapılan ve bir beklenti olmadan tamamen Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınması adana sosyal ve kültürel anlamda daha iyi bir yere gelmesi anlamında önemli bir çalışma. Bakanımıza ve bu projede yer alan öğrencilere, öğretmenlere teşekkür ederim.” diye konuştu.

122.png

ANADOLU MEKTEBİ GENÇLERİ OKUMAYA TEŞVİK EDİYOR

Vali Aksoy, “Anadolu Mektepleri gençlerimiz başta olmak üzere herkesi okumaya sevk eden ve daha duyarlı olmamıza katkı sunan önemli bir proje olarak görüyorum. Okuma alışkanlığımızın geliştirilmesi, okuduğumuzu anlayabilme ve anladığımızı ifade edebilme oldukça önemli. Bugün genç panelist arkadaşlarımız bunun güzel örneğini bizlerle paylaştılar. Okudular, okuduğunu anladılar ve anladıklarını da bizlere anlattılar. Toplum olarak bu konuda eksiklerimiz var ve bu eksikliklerimizi giderme noktasında aslında bu proje bunun güzel bir örneği. O yüzden değerli ve önemli bir çalışma. Türkiye’nin milli ve manevi değerlerini önemseyen yazarların okunması, önemsenmesi ve paylaşılması gençlerimiz ve geleceğimiz adına önemli ve değerli. Çünkü geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili gençlerimizin milli ve manevi değerlerimize bağlı yetişmesi oldukça önemli.” dedi.

ÖĞRENCİLER KÜÇÜKYAŞTA KENDİ KÜLTÜRÜNÜ TANIMA FIRSATI BULUYOR

Anadolu Mektebi’nin 10. Yılına girdiğini ifade eden Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı ve eski bakan Prof. Dr. Sami Güçlü, “2012 yılında Sakarya’da başladı. Üniversite öğrencileriyle başladı. Türkiye’nin bir çok ilinde faaliyet yürütüyoruz. Gençlerimizin kültürel yönden ortaöğretim döneminde yeteri kadar kendi kültürlerini öğrenme, anlama, kavrama konusunda bir eksikliği görüyor ve yaşıyoruz. Anadolu Mektebi bir bakıma mikro bir örnekle çalışma başlattı. Cumhuriyet döneminde yaşamış yazarlarımızın tüm eserlerini bir sıra dahilinde okumayı, daha sonra bunlar hakkında yazılar yazmayı, konuşmayı ve bunları erken yaşta yayınlamayı hedefliyoruz.” dedi.

111.png

ÇOK OKUYARAK KENDİNİZİ ANLAYABİLİRSİNİZ

“40 yakın ilde faaliyetlerimiz sürüyor.” diyen Güçlü, “Bu hareketi çok daha ileriye götürecek ve erken yola çıkmış insanlarımız olacak. Hayatımızda insanların bize verdiği zararlar sınırlıdır. İnsan oğlu en çok zararı kendisinden görür. Anadolu Mektebi, bir bakıma çıkış noktası erken yaşta kendisini anlama, tanıma mücadelesidir. İnsanlar kendisini, insanı çok tanıyan ve tahlil eden yazarları okuyarak tanıyabilir.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından panel düzenleyen öğrencilere protokol tarafından teşekkür belgesi verildi.

aydinda-anadolu-mektebi-ogrencileri-bulustu-323473-d4eb774847328b8962df432a1c9a6668.jpg

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.