Didim’den KGF’ye nasıl gidilir? Didim’den KGF’ye nasıl gidilir?

ADÜ Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kara, çocuklarda ishalin önemi, önlenmesi ve tedavisi hakkında önemli bilgilendirmede bulundu. İshalin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Doç. Dr. Kara,  temiz besin ve su kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve Rotavirüs aşılamasıyla ishal vakaları büyük ölçüde önlenebileceğini vurguladı.

Adude Gorevli Akademisyenden Yaz Ishali Uyarisi Aydinda Artan Yaz Ishaline Dikkat Sevgi Demir 485257 4Bad44Ebb0D39Cafeb448F7983E389F9

 “İSHALİN EN BÜYÜK TEHLİKESİ SIVI KAYBIDIR”

Dünya genelinde 1- 59 ay arası çocuklarda en sık görülen üçüncü ölüm nedenlerin olan ishale genellikle bulantı, kusma, ateş, karın ağrısı, kramplar, iştahsızlık ve baş ağrısının eşlik edebileceğini söyleyen Doç. Dr. Kara, “En yaygın sebebi bağırsak enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar, mikrop, bulaşmış gıdalar, içme suyu veya kötü hijyen sonucu kişiden kişiye bulaşır. İshalin en büyük tehlikesi sıvı kaybıdır. Şiddetli sıvı kaybının belirtileri arasında uyuşukluk, çökük gözler, su içme isteğinin azalması, tansiyon düşüklüğü, nabız hızlanması ve idrar miktarında azalma yer almaktadır” dedi. 

“MUTLAKA BİR HEKİME BAŞVURULMASI GEREKİYOR”

İshalin önlenmesi için alınması gereken önlemleri sıralayan Doç. Dr. Kara, “Alınacak önlemler, güvenli içme suyu kullanımı, el yıkama ve hijyen kurallarına uyum, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme, Rotavirüs aşısı yapılmasıdır. İshal ve kusma sayısı çok fazlaysa, çocuk su içmek istemiyorsa, sıvı kaybı belirtileri varsa, dışkıda kan varsa, çocuk 6 aydan küçükse veya kronik bir hastalığı varsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekiyor” diye konuştu. İshalin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Doç. Dr. Kara, temiz besin ve su kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve Rotavirüs aşılaması ile ishal vakalarının büyük ölçüde önlenebileceğine dikkat çekti. 

“GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAYI UNUTMAYIN”

ADÜ Hastanesi’nden yapılan açıklamada, çocuk sağlığı konusunda uzman kadrosu ve modern tedavi yöntemleriyle vatandaşların her zaman yanında olduğu vurgulanırken, “Yaz aylarında artan ishal vakalarına karşı çocuklarınızın sağlığını korumak için gerekli önlemleri almayı unutmayın” ifadelerine yer verildi. 

Muhabir: Sevgi Demir