Aydın’da aşı araştırması yapılacak 

Aydın’da aşı araştırması yapılacak 

Koronavirüs aşı uygulamasının etkinliği ile ilgili bilimsel araştırma yapmak isteyen Sağlık Bakanlığı’nın aralarında Aydın’ın da bulunduğu 3 ilde aşının 65 yaş ve üstü bireyleri hastalığa karşı ne kadar koruduğunu değerlendireceği ifade edildi. 

A+A-

Türkiye’de koronavirüs aşılama çalışması devam ederken aşının etkinliği konusunda da çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Milliyet Gazetesi’nden Aykut Yılmaz'ın haberine göre Sağlık Bakanlığı, Dünyada 65 yaş üstüne inaktif aşı uygulamasının etkililiğine ilişkin bilimsel araştırmaların azlığını dikkate aldı. Bu kapsamda Bakanlığın Aydın, Kayseri ve Kahramanmaraş’ta aşının 65 yaş üstü bireyleri hastalığa karşı ne kadar koruduğuna ve bu korumanın ne kadar sürdüğünü değerlendirecek. 
YAZI GÖNDERİLDİ 
Bakanlığın kararı sonrasında illere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yazdı gönderildiği belirtildi. Söz konusu yazıda, "Ülkemizde yaşlı nüfusa yapılan aşının etkililik düzeyi ve aşının oluşturacağı seropozitivite düzeyinin saptanması son derece önemli. Genel Müdürlüğümüz çalışmaları kapsamında Aydın, Kayseri, Kahramanmaraş illerinde 65 yaş ve üstü kişilerde inaktif Kovid-19 aşısı etkililiği ve aşı sonrası seropozitivite düzeylerini saptamak amacıyla bir araştırma planlanmıştır. İlinizde 65 yaş ve üstü grupta yürütülmesi planlanan araştırmanın yönerge dahilinde başlatılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim" ifadelerine yer verildi. 

HER İLDEN 500 KİŞİ 
Bakanlık tarafından gönderilen yönergede 3 ilde aşı olmak için sağlık kurumuna başvuran ve aşı uygulanan 65 yaş ve üstü kişiler araştırmanın evrenini oluşturacağı kaydedildi. Koronavirüs hastalığı geçirmemiş, aşı uygulanan ve çalışmada yer almayı kabul eden her ilden 500 kişinin onam alınarak çalışmaya dahil edileceği belirtildi. 
Araştırmada yer alacak kişilerden test ücreti alınmayacağı  ve sağlık personelinin aşıyı yaptıktan sonra iki kez olmak üzere katılımcılara anket uygulanacağı ifade edildi.  Ardından aşının etkililiği için 1., 14., 28., 42., 56., 90., 120., 150, 180., 240., 360. günde PCR testi yapılacağı,  sonrasında ise belirlenen periyotlarda, kişilerde antikor düzeyini araştırmak için ELISA testi uygulanacağı öğrenildi.  Araştırmaya katılan kişilerde hastalık gelişmesi durumunda ise hastalığın seyrinin de çalışma kapsamında takip edileceği kaydedildi.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.