Atıl durumda bulunan havuzlara dikkat çeken Sürücü, özellikle inşaat halindeki yapılarda bulunan havuzların diplerinde su birikintisi bulunduğunu belirtti. Kirpi, yılan, oluklu kertenkele gibi canlıların su bulmak amacıyla bu havuzlara girdiğini aktaran Sürücü, dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi.

A W228500 01

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Aydın'da coşkuyla kutlandı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Aydın'da coşkuyla kutlandı

HAYVANLAR ÇARESİZ KALIYOR
Sürücü, “40 derecenin üzerine çıkan boğucu hava sıcaklıkları doğadaki su kaynaklarını kuruttuğundan, yaban hayvanlarını su konusunda çaresiz bırakmaktadır. Yaban hayvanları ve sürüngenler su ihtiyaçlarını gidermek için kendilerine en yakın yerleşim yerlerinde çare aramaktadır. Kuşadası'nda inşaat halinde olan ya da oturulmayan villaların önünde atıl vaziyetteki havuzların içinde bir miktar suların olduğu görülmektedir. Su ihtiyacı olan yaban hayvanlarından bazı türler havuza inip susuzluklarını giderdikten sonra, yukarı çıkamadıklarından burada mahsur kalmaktadır" ifadelerini kullandı.  

A W228500 06

KULLANILMAYAN HAVUZLARIN İÇERİSİNE SU BIRAKILMAMALI
Bugüne kadar sansar, tilki, kirpi, oluklu kertenkele gibi birçok yaban hayvanını atıl vaziyette içinde su birikintisi olan havuzlardan çıkardıklarını söyleyen Sürücü, şu bilgileri verdi:  "Bugün de yabancıların zeytin yılanı dedikleri, ince yılan veya ok yılanı olarak bilinen bir yılanın su içmek amacıyla havuza girdiğini ancak yukarı çıkamadığı ihbarını aldık. Bir kepçe yardımıyla sudan çıkarılan yılan yerleşim yerlerinden uzak doğal bir alana bırakıldı.

A W228500 05

Atıl vaziyette olan bu tür havuzların içinde su birikintisi varsa yaban hayvanları içine girer ancak yüksek olduğundan yukarı çıkamaz. Yukarı çıkamayan hayvanları biri görüp ihbar etmezse, beslenemediklerinden yaşamlarını yitirirler.  Kullanılmayan havuzların içinde su bırakmamak lazım. Özellikle şehrin kıyı kesimlerinde yaşayanlar sıcak havalarda bu tür canlılar için kendi yaşam alanlarına yakın yerlere bir kap içinde su bırakırlarsa, doğada yaşayan canlıların su ihtiyaçlarını karşılamış olurlar."

A W228500 03

Kaynak: İHA