Aydın'da 'avcı böcekler' doğaya salındı!

Aydın'da 'avcı böcekler' doğaya salındı!
Kestane üretimi ile Türkiye’de birinci sırada yer alan Aydın’da, dal kanseri ve gal arısı ile mücadele sürecinde yeni yöntemler uygulanıyor. Bu çerçevede ilk kez salınan avcı böceklerin, sıkıntının giderilmesine yönelik önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Aydın’da kestane ağaçlarındaki dal kanseri ve gal arısı hastalıkları endişe doğuruyor. Hastalıkları engellemek adına ilgili kurumların iş birliği ile ciddi çalışmalara imza atılıyor. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde kentte ilk olan uygulama başlatıldı. Efeler ilçesi Eğrikavak Mahallesi pilot bölge olarak belirlendi.

aw194245-02.jpg

Kestane gal arısı ile biyolojik mücadele çerçevesinde avcı böcekler olarak bilinen 528 adet predatör böceklerin salınımı yapıldı. Biyolojik mücadelenin sıkıntıya çözüm olması amaçlanıyor.

aw194245-01.jpg

"AYDIN ÜLKE ÜRETİMİNDE BİRİNCİ SIRADA"
Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Aydın ilimiz 2022 TÜİK rakamlarına göre 7 bin 824 hektar ekili alanı ve 23 bin 439 ton kestane üretim miktarı ile ülke sıralamasında 1. sırada yer almaktadır. Üretim miktarımızın ülke üretim miktarının yüzde 29’una tekabül etmekte olup 2022 yılında 4 bin 57 ton 2023 yılında ise 2 bin 240 ton kestane yurt dışına ihraç edilmiş ve 7,8 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Aynı zamanda Aydın kestanesi Avrupa Birliği tescilli coğrafi İşaret almış ürünümüzdür" ifadeleri kullanıldı.

aw194245-03.jpg

"KİMYASAL MÜCADELE MÜMKÜN DEĞİL"
"Kestane ilimizin belli bölgelerinde özellikle Efeler, Köşk, Sultanhisar ve Nazilli ilçelerimizde üreticilerimiz için önemli bir geçim kaynağını oluşturmaktadır" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kestanenin en önemli zararlısı olan Kestane Gal Arısı Çin orjinli olup, günümüzde Japonya, ABD, Kore ve Avrupa’da üretim alanlarını tehdit etmektedir. Halihazırda Kestane Gal Arısının kimyasal mücadelesi mümkün bulunmamaktadır. 2005 yılında ülkemize girdiği tahmin edilen bu zararlıya karşı yapılabilecek en önemli mücadele biyolojik mücadele olarak öne çıkmaktadır."

aw194245-04.jpg

"ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAKTIR"
Açıklama şu şekilde sonlandırıldı: "Bugün bu amaçla Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüz ile ortaklaşa olarak ilimizde ilk defa Efeler İlçemiz Eğrikavak Mahallesi'nde kestane gal arısı biyolojik mücadelesinde paratizoit organizma olan 528 adet Torymus Sinensis salınımı gerçekleştirilmiştir. Predatör böcek salınımı sonrasında yapılan bu biyolojik mücadelenin nasıl gerçekleşeceği, üreticilerimizin nelere dikkat etmeleri ve biyolojik mücadele yanında kültürel mücadele olarak üreticilerimizin nasıl davranmaları konularında İl Müdürümüz İbrahim Altıntaş, Aydın Orman İşletme Müdürümüz Engin Evcin, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürümüz Mehmet Hayri İlhan ile Köşk ilçesi Orman İşletme Şefi Ali Üreden tarafından gerekli bilgilendirmeler üreticilerimize yapılmıştır. Aydın ilimizde ilk defa yapılan bu biyolojik mücadelenin kestane gal arısı ile mücadele konusunda ilimize önemli bir katkı sağlayacaktır."

aw194245-05.jpg

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.