Aydın’da barajlar eski seviyelerine geliyor; “Tarımsal kuraklık bitti diyemeyiz!”

Aydın’da barajlar eski seviyelerine geliyor; “Tarımsal kuraklık bitti diyemeyiz!”

Aydın’da son yağan yağışlarla birlikte barajların doluluk oranında gözle görülen artış, geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık nedeniyle büyük sıkıntı çeken ildeki çiftçileri sevindirmeye başladı. 

A+A-

(Murat TAN) -ÖZEL HABER-  Aydın genelinde Aralık ayı itibariyle artan yağışlar, barajlardaki doluluk oranının eski seviyelerine gelmesine neden oldu. Barajların eski seviyelerine gelmesi, bu yıl Mayıs ayında başlayacak olan sulama sezonu öncesinde üreticilerin de yüzünü güldürürken Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Aydın’da modern sulama sistemine geçilmesiyle ilgili ikazını da yineledi. Sulu tarım yapan Aydın çiftçisi için büyük önem arzeden bölgedeki barajların doluluk oranının eski seviyelerine gelmeye başlamasının 2022’de kuraklık yaşanamayacağı anlamına gelmediğini vurgulayan Başkan Kendirlioğlu, net öngörüde bulunmak için Mart ayını beklemek gerektiği lüzumuna dikkati çekti. 
 

“YETERLİ SEVİYEYE GELİNDİ DİYEMEYİZ”
Aydın çiftçisinin kuru tarıma alışkın olmadığını kaydederek, suyun tarımda sürdürülebilirlik için büyük önem arzettiğine değinen Başkan Kendirlioğlu, “Su olmazsa tarım ve hayat olmaz. Aydın’da da kuru tarım yapılan bölgelerdeki gibi bir imkan olmadığı için su olmazsa çiftçimiz için büyük felaket demektir. Aydın’da su kullanma tarihi Mayıs’ta başlar, Eylül sonuna kadar devam eder. Bize bu aylar arasında su lazım. Suyu da yoğun olarak Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında kullanırız. Bu nedenle bizim için özellikle Kasım ve Mart ayları arasındaki yağışların sulama sezonunda mahsullerimiz için yeterli seviyede olması gerekiyor. Halihazırda son aylara bakıldığında Aydın ciddi yağış alıyor ve bu da barajların doluluk oranını olumlu anlamda etkiliyor ancak bugünden net öngörüde bulunup 2022 sulama sezonu için yeterli seviyeye gelindi diyemeyiz. Mart ayını beklememiz lazım” dedi. 

 

“MODERN SULAMA SİSTEMİNE GEÇMELİYİZ”
Aydın çiftçisinin 2007’de yaşanan kuraklığa hazırlıksız yakalandığını belirterek geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıkta DSİ, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ziraat Odaları’nın etkin koordinasyonda bulunduğunu belirten Kendirlioğlu, “2021’de kurumlar arası işbirliğiyle mevcut suyu en ekonomik şekilde nasıl kullanabileceğimizi doğru planladık. Bu nedenle de 2021’i çok şükür en az hasarla atlattık. Elbette bazı olumsuzluklar yaşandı ve verim kayıpları oldu ancak etkisi en az şekilde görüldü. 2022 sezonunda da barajlarımızda yeterli su birikirse geçen sene yaşadığımız kadar su sıkıntısı çekmeyeceğimizi umuyoruz ancak henüz erken. Bu nedenle de tarımsal kuraklık bitti, çiftçi istediği suyu alabilir diyemeyiz. Netice olarak su çok değerli. Acilen bizim yağmurlama ve damlama gibi usüllere geçmemiz gerekiyor. Modern sulama tekniklerine geçerek Aydın’da en az suyla en fazla alanı sulamamız şart. Bunun için de DSİ gerekli altyapı ve teknik imkanlarıyla bu sürece omuz verirken Devletimiz de Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri marifetiyle çiftçilerimizi teşvik ederek desteğini artırmalıdır” diye konuştu. 

 

“BUGÜNDEN TEDBİR ALMAMIZ LAZIM”
Geçen yıl yaşanan kuraklığa benzer kuraklıkların ilerleyen yıllarda daha sık görüleceği yönünde beklenti olduğunu da hatırlatan Kendirlioğlu, “Bunun için olası sıkıntıların önüne bugünden geçerek tedbir almamız da lazım. Aydın’da mevcut Adnan Menderes Sulaması’nda suların basınçlı sisteme geçmesi için de bir çalışma başlatıldı. Bu proje iki-üç yıl sona erecek. Bu sayede çiftçilerimiz tasarruflu suyla çok daha kaliteli ve verimli üretimi de bizzat yaşayacaklar. Aydın’da artık 2-3 senede kullanılacak suyun bir sezonda heba edilmemesinin önüne geçilmesine dönük esaslı adımların bugünden atılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABERLER

yuzlerce-ciftciye-haciz-soku-144395-70bbf9df6eac8ee0ae6aec3ee292c99c.jpgaydinda-barajlar-eski-seviyelerine-geliyor-tarimsal-kuraklik-bitti-diyemeyiz-260164-901e6464f459b6299d2b81c90d6b0955.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.