Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN'DA BELİRSİZLİK VAR

A+A-

Türkiye genelinde artan koronavirüs vakalarıyla birlikte, 65 yaş üstü vatandaşlar için yeni tedbirler ve kısıtlamalar hayata geçirildi. 65 yaş üstü vatandaşların düğün, nişan, sünnet, mevlit gibi toplu organizasyonlara katılması ve Pazar alanlarına girmesi yasaklandı. 
Türkiye’nin dört bir yanından turistlerin tatil için geldiği Aydın’da da vatandaşların can güvenli ve virüsün yayılmaması için hayatın belli noktalarında kısıtlamalar yapılmalı. Aydın Valisi, daha önce denetimlerde Didim ve Kuşadası’nda vaka sayılarında bir artış olmadığını açıklamıştı ama yine de net rakamlar bilinmediği için vatandaşlar tedirgin. Aydın'daki yetkililer sessizliğe adeta bürünmüş ve vaka sayıları belirsizliğini koruyor. Aydın’ın son rakamlar açıklansa ve vatandaşlar bilgilendirilirse insanların tedbirlere daha uyacağını düşünüyorum.
 Aydın’da koronavirüs rakamlarının Türkiye genelindeki 81 ile göre ortalama sayının düşük olduğunu biliyoruz. Bana bir şey olmaz diyerekten maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayan kişilerin sayısı toplumda azımsanmayacak derecede. Hayat Eve Sığır uygulamasında, Aydın genelini incelediğimizde mavi bölgelerin yüksek ama risk teşkil eden kırmızı alanların az olduğunu görüyoruz. Aydın her ne kadar riskli illere göre durumu iyi olsa da bir vaka dahi kalmayana kadar, gerekli her tedbirin uygulanması gerekiyor. 
65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların Aydın’da pazar ve kalabalık alanlara girmesi bence diğer illerde olduğu gibi yasaklanmalı. Aydın’da maske takma zorunluluğu olmasına rağmen vatandaşlar, genelde polislerin yoğun olduğu bölgelerde maskelerini takmaya özen gösterirken diğer bölgelerde kurallara uymadığı görülüyor. Maske takanlar da ya çene altına ya da sadece ağız kısmı kapalı şekilde takıyor. Tabi sağlığını düşünüp virüsten korunmak isteyip doğru şekilde maske takan vatandaşlar da var. Onların hakkını yemeyelim. 
Türkiye’de iller arası geçişin serbest olduğunu göz önüne alarak ve tatil bölgesi Aydın’da olası ikinci dalga ihtimaline karşı virüsün önüne geçmek ve büyüklerimizi hastalıktan korumak için Aydın’da da tedbirlerin yeniden hayata geçirilmeli. 

Önceki ve Sonraki Yazılar