Birçok yaban hayatına ev sahipliği yapan Aydın'ın Kuşadası ilçesi, son yıllarda caretta carettaları da ağırlıyor. Her geçen gün ilçe sahillerinde artan caretta caretta yuvaları, doğaseverleri mutlu ediyor. Son olarak Kuşadası'nda 3 ayrı noktaya gelen iribaş deniz kaplumbağaları, yumurtalarını bıraktı. 

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi! Adada Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Farklı Lokasyon! Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi! Adada Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Farklı Lokasyon!

A W239675 02

YUVA ALANLARI KORUMA ALTINA ALINDI
Caretta Carettaları fark eden vatandaşlar, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'ne (EKODOSD) bilgi verdi. Bölgede incelemelerde bulunan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü uzmanlarıyla birlikte yuva alanlarını tel kafeslerle koruma altına aldı. 

A W239675 03
 
ÇOCUKLAR NÖBET TUTACAK
Yaşananlara çok sevinen çocukların gönüllü nöbet tutacaklarını söylediklerini belirten Sürücü; "Aydın bölgesi Türkiye'de deniz kaplumbağaları yuvalama alanı dışında olmasına rağmen 2011 yılından bu yana Kuşadası'na hemen her yıl caretta carettalar sahil sitelerinin kumsallarına yuva yaparak yumurtalarını bırakmaktadır. Bu yıl Kuşadası sahil sitelerinden Evim Tatil Sitesi, Özçelik Sitesi ve Sevgi Plajındaki Ayyıldız kafenin yanına yuvalarını yaparak, yumurtalarını bıraktılar. Yuva alanları Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü uzmanlarıyla birlikte tel kafeslerle koruma altına alındı. Bir müjdeli haber de komşu ilçe Efes Selçuk'tan geldi. İlk kez Efes Selçuk Pamucak kumsallarına yuva yapan caretta carettanın yuva alanı tel kafeslerle çevrilip koruma altına alındı. Kumsalda bulunan vatandaşlara deniz kaplumbağalarıyla ilgili bilgilendirme yapıldı, posterler asıldı ve tanıtım tabelası dikildi" dedi. 

A W239675 04

DUYARLI VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR ETTİ
Sürücü, "Carettaların yuva yapmasına çok sevinen vatandaşlar yıllardır böyle bir şeye şahit olmadıklarını belirterek, kumsalların ve denizin temiz tutulması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söylediler. Özellikle çocuklar yavruların çıkışlarını izlemeyi çok istediklerini, gönüllü nöbet tutacaklarını belirttiler. Caretta carettalar gece kumsala çıktığında görerek haber veren duyarlı vatandaşlara çok teşekkür ederiz. Kuşadası'ndan Milli Parka kadar uzanan kumsalda gecenin herhangi bir saatinde dişi carettalar yuva yapmak için karaya çıkarlar. Kaplumbağa kumsala çıktığında yanına gidilmemeli, ışık tutulmamalı, hayvanın yuva yapmasına ve rahat bir şekilde yumurtalarını bırakmasına izin verilmeli, uzaktan izleme yaparak carettanın bulunduğu yerle ilgili hemen bilgi verilmelidir" ifadelerini kullandı.

A W239675 01A W239675 06A W239675 05

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI