Aydın'da çalıştıracak işçi bulamıyorlar!

Aydın'da çalıştıracak işçi bulamıyorlar!
Bazı işlerde çalıştırılacak işçi bulunamadığından yakınan Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş, detaylı araştırma yapılmadan sunulan sosyal yardımların insanları tembelleştirdiğini savundu. "Çevre temizliği ve yol kenarlarındaki otları biçmesi için yılın 12 ayı kadrolu çalışacak 7 kişiye ihtiyacımız var. Gelen bir gün çalışıp ya sıcağı ya da soğuğu bahane edip işi bırakıp gidiyor" diyen Maraş, sıkıntıya işaret etti.

Maraş, "Gerçekleri dile getiren bireyler zaman zaman sert eleştirilere maruz kalabiliyor ancak doğruları söylemek önemlidir. Günümüzde, üzerinde mal varlığı görünmeyen ancak devlet veya çeşitli kurum ve kuruluşlardan yardım alan kişilerin sayısı arttı. Bu durum, ciddi bir tembellik kültürünü teşvik ediyor ve ülke ekonomisine zarar veriyor. Tabii ki, gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara destek olunmalıdır ancak çalışabilecek durumda olanlara sağlanan yardımlar, hem bu insanların motivasyonunu azaltıyor hem de ekonomiye zarar veriyor. Bu konuyu daha anlayışlı bir dille tartışmak ve çözüm yolları bulmak önemlidir" ifadelerini kullandı.

aw203991-01.jpg

TEMBELLİK EN BÜYÜK SIKINTILAR ARASINDA

Nitelikli eleman sıkıntısının yanı sıra işi öğrenecek kişi bulmakta da zorluk çekildiğini belirten Maraş, bazı kişilerin yersiz bahaneleri öne sürerek çalışmak istemediklerini dile getirdi. Aydın İş Kurumu verilerine göre Aydın'da çalışanların yüzde 52'sinin kadınlardan yüzde 48'inin de erkeklerden oluştuğuna dikkat çeken Maraş, ülkenin en büyük sıkıntılarından birinin tembellik olduğunu aktardı.

aw203991-03.jpg

"SOSYAL YARDIMLAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Maraş, şunları kaydetti: "ASTİM OSB olarak çevre temizliği ve yol kenarlarındaki otları biçmesi için yılın 12 ayı kadrolu çalışacak 7 kişiye ihtiyacımız var. Gelen bir gün çalışıp ya sıcağı ya da soğuğu bahane edip işi bırakıp gidiyor. Zaman zaman da günlük sigortasız çalışmak isteyenlerle karşılaşıyoruz. Bunun sebebini sorduğumuzda 'Sosyal yardım alıyorum, sigorta girişi olursa yardım kesilir' mazeretini duyuyoruz. Bana göre memleketin geleceği için tüm sosyal yardımlar gözden geçirilmeli."

aw203991-02.jpg

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.