27 Mayıs Darbesi’nin 84. yıl dönümü sebebiyle AK Parti Aydın İl Teşkilatı il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasının ardından AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten, günün anlam ve önemi dolayısıyla parti toplantılarını Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde yapacaklarını belirtti.

Basın açıklamasına; AK Parti Aydın Milletvekilleri Seda Sarıbaş ve Ömer Özmen’in yanı sıra, AK Parti Aydın Kadın Kolları Başkanı Ebru Kayır, AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Ancın ve partililer katıldı.

ak-parti-aydindan-darbe-aciklamasi-aydinda-demokrasi-sehitler-anildi-int-gzt-473724-6a076437de56f92219f8760343fa1b28.jpeg

“TÜRKİYE’YE ÇAĞ ATLATTILAR”
27 Mayıs dolayısıyla basın açıklaması yapan AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten, “Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atılmıştır. 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından “Türkçe Ezan” uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir” dedi.

ak-parti-aydindan-darbe-aciklamasi-aydinda-demokrasi-sehitler-anildi-int-gzt-473724-c1bb8722832fce6acbb1b0c4e706f4b6.jpeg

ÖKTEN’DEN 15 TEMMUZ VURGUSU
Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanların çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağladıklarını belirten Ökten, “Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari “Yassıada Yargılamaları” ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir” diye konuştu.

ak-parti-aydindan-darbe-aciklamasi-aydinda-demokrasi-sehitler-anildi-int-gzt-473724-41c3f47cc91c51454e8ffd3d53328d3b-001.jpeg

Sineklerin düşmanı: Ebabil kuşları Sineklerin düşmanı: Ebabil kuşları

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ANILDI
Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelelerin sürdürüleceğini aktaran Ökten, “Demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi