Son yıllarda popülerlik kazanan doğal taşlar, Aydın Efeler’de de yoğun rağbet görerek bir süredir her aksesuar satıcısında ve özel olarak açılan işletmelerde satışa sunulurken, doğal taşlara olan ilgi günden güne artmaya başladı. İlk zamanlarını sahillerde yaptığı özel tasarım doğal taşları satarak geçinen ve şimdilerdeyse doğal taş dükkanına sahip olan Cengiz Tokyürek, doğal taşla ilgili merak edilenleri konuştuk. Aydın Efeler’de müşteri kesiminin en çok öğrenciler olduğunu söyleyen Tokyürek, genelde daha çok şifa amaçlı doğal taş alımı yapıldığını belirtti. 

Aydinda Dogal Taslara Ilgi Artiyor Aydinda Dogal Tas Furyasi Basladi 478704 92Bbc554Ac5Cadd2C7841799E1D368Cd

“DOĞAL TAŞLAR ASLINDA MİNERALDİR”

Doğal taşların zaman içinde fazla basınca maruz kalan ve kristalleşen mineraller olduğunu belirten Tokyürek, “Doğal taş oluşumu binlerce yıl aldığı için ve çıkan parçalar renk, desen ve şekil olarak bir birinden çok farklı nadirliğe sahip olduğu için dikkat çeken ve önem kazanan taşlardır. Belli başlı araştırmalarda yaydıkları frekanslar da fark edilince insanlara iyi geldiği dünya çapında da yayılmış durumda. Aydın ve çevre şehirlerde de önemli doğal taş yatakları bulunmaktadır” dedi.

Aydinda Dogal Taslara Ilgi Artiyor Aydinda Dogal Tas Furyasi Basladi 478704 79D113B0D7B266Eeacdb6B598A107741

“AYDIN’DA DOĞAL TAŞ SATIŞI YÜKSEK”

Müşteri kesiminin en çok öğrenciler olduğunu dile getiren Tokyürek, “Doğal taş furyasına gençler daha hakim durumda ve satışlar oldukça yüksek. Günden güne satıcı sayısı artıyor. Öğrenciler parası oldukça çeşit çeşit işlenmiş aksesuar şeklinde satılan doğal taşlardan temin ediyorlar. Bunun yanında orta yaş kesiminden de doğal taşları bilen takip eden kesim var, genelde daha çok şifa amaçlı doğal taş alımı yapılıyor. Şifa dışında koleksiyonerlik yapan ve işlenmemiş ham hallerini toplayan alıcılarda mevcut” ifadelerini kullandı. 

CHP Aydın Milletvekili Tezcan’dan ‘15 Temmuz’ çıkışı CHP Aydın Milletvekili Tezcan’dan ‘15 Temmuz’ çıkışı

Aydinda Dogal Taslara Ilgi Artiyor Aydinda Dogal Tas Furyasi Basladi 478704 901Acc31E82Cc3046F98072B5Bbe11A5

“SAHTE SATICILARA DİKKAT”

Gerçek doğal taşı devamlı olarak görmenin bir avantaj olduğunu söyleyen Tokyürek, “Sahte taşlar boyalı oluyor, renklerin canlı olmasından kolayca anlaşılabilir. Gerçek doğal taşlar canlı renklerde olmaz, soluk ve beyaza yakın renklerde olurlar. Özellikle damarlı yapıları dikkat çeker. Damarlı yapıları devamlı olarak aynı çizgide ve desende ilerlememelidir. Eğer gerçekse değişik şekiller ve boyutlarda olmalıdır” diye konuştu. 

Aydinda Dogal Taslara Ilgi Artiyor Aydinda Dogal Tas Furyasi Basladi 478704 Fac28E088Af864800Bfea0815D540Bbf

“DOĞAL TAŞLAR ŞİFA DAĞITMAZ”

Doğal taşların sadece frekans ve enerji yaydığını söyleyen Tokyürek, “Taşlar kimseyi tedavi etmez veya şifa dağıtmaz. Bunu iddia etmek insanları kandırmak olur. Evet yaydıkları enerji ve içerdikleri mineraller ile iyi geldikleri ve rahatlattıkları vücut uzuvları var. Fakat kesin tedavi yöntemi olarak kullanamayız. Bir noktada baş ağrısına, strese, anksiyeteye, tiroidlere ve kan dolaşımına olumlu katkılar sağlayabilir” dedi.

Aydinda Dogal Taslara Ilgi Artiyor Aydinda Dogal Tas Furyasi Basladi 478704 F8C963Ef170B146D733Dead65D0E4B0F

“TAŞ FİYATLARI DOLARA ENDEKSLİ”

Doğal taşların birçoğunun yurt dışından geldiğini söyleyen Tokyürek, “Maliyetler hergün değişkenlik gösteriyor. Türkiye’de toptancılarda aldığımız doğal taşlar ülkeye gelene kadar oldukça meşakkatli yollardan geçiyor. Taşların çıkarılması, parçalanması, dağıtılması ve tedarik edilme süreçleri maliyeti artırıyor. Özellikle nadir bulunan taşlar oldukça pahalı.  Yurt dışından gelmesi ve dolar kuru üzerinden tedarik edilmesi nadir taşlara ciddi meblağlar ödememize sebep olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Aydinda Dogal Taslara Ilgi Artiyor Aydinda Dogal Tas Furyasi Basladi 478704 796178C1386552Df4Dc2Ac7F9F82A02E

Muhabir: Murat Tan