Son zamanlarda yükselen fiyatlardan araç piyasası da etkilendi. AYMAS Galericiler Sitesi esnafı, Aydın’da bu sene işlerde durgunluk olduğunu belirtti. Kredi faiz oranlarının yüksek olmasıyla vatandaşların kredi çekemediğini ifade eden esnaflar bu sebeple vatandaşların hem sıfır hem de ikinci el araç alımının güçleştiğini dile getirdi.

aydinda-esnaf-kepenk-kapatma-noktasinda-ikinci-el-arac-piyasasi-dip-yapti-476878-2c2c83761d8fa10b6e8e203b41015634.jpeg

AYMAS Galericiler Sitesi önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yoğurtçu, galerici esnafının zor durumda olduğunu ve işlerde durgunluk yaşandığını ifade ederek gün içerisinde pek müşteri uğramadığını söyledi.

aydinda-ikinci-el-arac-piyasasi-dip-yapti-aydinda-ikinci-elde-yaprak-kimildamiyor-int-gzt-476878-6e474377498c2aa76e95a059d54f1000.jpeg

“2023'E GÖRE YÜZDE 70-80 GERİLEDİ”

Araç piyasasının güncel durumunu değerlendiren AYMAS Galericiler Sitesi önceki dönem Başkanı Hasan Yoğurtçu, “Araç piyasası geçen seneyle kıyaslandığında yüzde 70-80 oranında gerilediği görülüyor. Müşterimiz kalmadı. İnsanların parası altına, dolara, euroya veya bankadaki mevduat hesaplarına gitti. Çünkü bankalar faizleri yüzde 60'lara kadar çıkardı. Adam araba alıp ne yapsın? Bugün bankaya 1 milyon paraya yatırdığı zaman 58-60 bin lira faiz geliri elde ediyor. Şimdi bayilerde de kampanya başladı. Önde gelen bazı markalar fiyatlarını 300-500 bin lira kadar düşürdü. Biz de elimizdeki araçları hızlıca satmakta zorlanıyoruz. Ucuz fiyata satamıyoruz çünkü talep yok. Kârımızdan fedakarlık yapıyoruz ama telefonlarımız çalmıyor, masraflarımız karşılanmıyor. Bu nedenle birçok arkadaşımız kepenk kapatacak gibi görünüyor çünkü masraflarımız çok ağır.

aydinda-esnaf-kepenk-kapatma-noktasinda-ikinci-el-arac-piyasasi-dip-yapti-476878-150d467605268dcb81c845da0e60e7f4.jpeg

Nüfus müdürlüklerinden KPSS'ye özel mesai! Yarın açık olacaklar Nüfus müdürlüklerinden KPSS'ye özel mesai! Yarın açık olacaklar

Örneğin, dükkanın kirası, aidatları, otopark ücreti derken çok para harcıyoruz. Bir de araçlarımızı koyduğumuz bir ilan sitesi var. Oraya da aylık 15-20 bin lira ödüyoruz. Onun için şu anda galerici esnafı çok zor durumda. Bu durum sadece bizi değil, birçok sektörü etkiliyor. Noter, vergi dairesi, sanayi, döşemeci, boyacı, elektrikçi gibi hizmetler de bundan olumsuz etkileniyor. Araba getirdiğimizde birçok işlem yapmamız gerekiyordu, şimdi bunlar yapılamıyor. Gerçekten çok zor durumdayız. Bankaların faizleri düşürmesi gerekir. Örneğin, bir aracı 1 milyon liraya satmak istiyorum. Alıcının 700-750 bin lirası var, 250 bin lira kredi çekmek istese, bunun geri ödemesi 600 bin lira gibi bir rakama çıkıyor. Yani çekilen paranın neredeyse iki katı oluyor. Kredi kartlarıyla yapılan alışverişler bile azaldı. Eskiden kredi kartıyla yapılan alışverişler 6-8 taksit yapılabiliyordu, şimdi nakit ödeme zorunluluğu var ve alışverişler yapılamıyor. Şu anda sadece yiyecek ve içecek sektöründe işler iyi gidiyor. Diğer sektörler durma noktasına gelmiş durumda” dedi.

aydinda-ikinci-el-arac-piyasasi-dip-yapti-aydinda-ikinci-elde-yaprak-kimildamiyor-int-gzt-476878-ad37f93163d9e293e719b6cbb582d6c2.jpeg

"İLK NEDEN FAİZ ORANLARI"

Son zamanlarda araç alımında takas yönetiminin kullanıldığını ifade eden Sercan Yıldırım, “Geçen yıla oranla araç piyasası düşük. Bunda belli faktörler var. İlk başta kredi faiz oranlarının yüksek olması, bankaların kredi vermemesi geliyor. Bunlar hem ikinci elde hem sıfırda olsun alımları güçleştiriyor. Araç fiyatları ise genelde otomatik vitesliler 500,700,800 bandında değişiyor. Model olarak da 2015 ile 2020 arası modeller daha fazla tercih ediyor" dedi.

aydinda-ikinci-el-arac-piyasasi-dip-yapti-aydinda-ikinci-elde-yaprak-kimildamiyor-int-gzt-476878-3eb30d4c651683c9574a34ca82ee8ad3.jpeg

“TAKASLA ALIM TERCİH EDİLİYOR”

Sıfır araç alımlarının, kredi kampanyaları ve cazip fırsatlar sayesinde biraz daha fazla ilgi gördüğünü belirten Yıldırım, ikinci el araç piyasasında faiz avantajları olmadığı için bu araçların alımının daha zor olduğunun altını çizdi. İkinci el araçların genellikle takas yöntemiyle el değiştirdiğini söyleyen Yıldırım, "Vatandaşlar, elindeki araçlarının üzerine 100-200 bin lira ekleyerek yeni bir araca sahip olabiliyorlar. Bu takas yöntemi özellikle bu yıl daha fazla tercih edilmeye başlandı. Geçen yıl da vardı ama faiz oranlarının yüksek olması, insanların elindeki araçlarını değerlendirip ceplerindeki nakit parayla yeni bir araç almalarını daha cazip hale getirdi. Kredi kartlarının da kullanımı sınırlandırıldığı için kişiler mevcut araçlarının değerini kullanarak yeni araçlar alıyorlar. Şu an araçların fiyat aralığı 300 bin ile 600-700 bin lira arasında değişiyor. Müşterinin bütçesine göre fiyatlar farklılık gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“DOLANDIRICILARA DİKKAT EDİN”

Araç alınırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Araç alırken aracın kazalı olup olmaması, hasar durumu var mı yok mu diye kontrol edilmesi gerekiyor. Alım-satım işlemlerinde karşıdaki kişinin gerçek müşteri mi yoksa dolandırıcı mı olduğunu anlamaya çalışmalısınız. Noterden satış yapmadan önce bu konuda dikkatli olmalısınız. Araç başkasının adına satışa çıkabilir ve para alışverişi sırasında dolandırıcılıklar yaşanabilir. Para gönderilen hesabın sahibinin araç sahibiyle aynı kişi olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.”

Kaynak: Haber Merkezi