Kurban Bayramı sonrasında vatandaşlar ellerindeki etleri değerlendirdikleri için kasapları tercih etmiyor. Aydın Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Akbal, Kurban Bayramı sonrasında esnafın durgun bir dönem geçirdiğini belirtti. Bu durgunluğun uzun süreceğini öngördüğünü dile getiren Başkan Akbal, durum böyle giderse pek çok esnafın kepenk kapatmak zorunda kalacağını ifade etti. 

Baskan Akbal Boyle Giderse Dukkanlar Kapanacak Aydinda Et Piyasasinda Durgunluk Yasaniyor Int Gzt 481779 777A589B8082Cfe2D39F4E3A1Acc7E19

“FİYATLAR ANORMAL DEĞİL”
Et fiyatlarının anormal düzeyde olmadığını ifade eden Aydın Kasaplar Odası Başkanı Akbal, “Şu anda et piyasasında esnafımız durgun bir şekilde ilerliyor. Kurban Bayramı'ndan sonra bu durgunluk doğaldır ama bu sene fazladan bir durgunluk yaşayacağımızı öngörüyorum. Bu da alım gücünden kaynaklanıyor. Fiyatlar öyle çok anormal değil. Et fiyatlarını diğer ürünlerle kıyalarsan aslında pahalı değil. Daha ucuz olsun isterim ama maliyetlere ve duruma bakarsak et fiyatları anormal bir durumda değil” dedi. 

Baskan Akbal Boyle Giderse Dukkanlar Kapanacak Aydinda Et Piyasasinda Durgunluk Yasaniyor Int Gzt 481779 7Da6507Aa61Af7112D73De6Fb1Da550B

“KAPANAN DÜKKAN OLUR”
Fiyatların her geçen arttığını dile getiren Başkan Akbal, “Alım gücü maalesef çok düştü. Her geçen gün düşmeye de devam ediyor biliyorsunuz paramız eriyor. Yani her şey gün gün haberin olmadan bakıyorsun fiyatı yükselmiş. Böyle giderse kapanan dükkan olacak. Çünkü yaşayamaz. Bir hasta serumla nereye kadar yaşar? Belli bir yere kadar yaşar. Ondan sonra bir gün tıkanır. Şu anda aynı şey söz konusu ve esnafımız zor durumda” diye konuştu. 

“BELEDİYE BİZE ZARAR VERDİ”
Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Ege Et’in seçim zamanı yapmış olduğu indirimlere de değinen Akbal, şu ifadeleri kullandı: “Belediye bize seçim zamanında emeklilere indirimli et satarak kısmen zarar verdi.  Seçim zamanında 430 bin liraya karkas et kesti. Dolayısıyla indirimli bir şekilde 230 liraya kadar vatandaşa et temin etti. Düşünün artık kemiksiz et verdi. Elbette doğrudan eleştirmek için bunu söylemiyoruz ama ciddi darbe aldık. İş yapamıyoruz yani normal fiyatında satamıyoruz. Halihazırda kasap esnafımız büyük sıkıntılar içerisinde bulunuyor” 

DSİ'den açıklama! "Derin üzüntü duyuyoruz" DSİ'den açıklama! "Derin üzüntü duyuyoruz"

Baskan Akbal Boyle Giderse Dukkanlar Kapanacak Aydinda Et Piyasasinda Durgunluk Yasaniyor Int Gzt 481779 89Ecc035F0426B28Bc0D216Ba778D5D0

“BİZİM ESNAFIMIZDAN BİR SIKINTI ÇIKMAZ”
Geçtiğimiz günlerde Aydın'ın İncirliova ilçesinde jandarmanın bir çiftliğe yaptığı operasyonda 1 ton kesilmiş yaban domuzu eti ele geçirilmişti. Bu kapsamda Aydın Valiliği birçok işletmeden et numunesi toplayarak incelemelere başladığını öğrenildi. Bu konu hakkında görüşlerini belirten Başkan Akbal, “Bize sonuçla ilgili bir bilgi ulaşmadı ama olumsuz bir durum olacağını sanmıyorum. Ben her zaman söylüyorum.  Benim esnafımdan bir şey çıkmaz. Öyle bir garanti verebilirim” sözlerini kullandı.

Muhabir: Seval Selvi