Aydn’da evlilik hazırlığı yapan çiftler, artan maliyetler nedeniyle bütçelerini dikkatli bir şekilde planlamak zorunda kalırken, ilde bir düğün organize etmek için gereken harcamalar, geçen yıla göre altın fiyatlarındaki artıştan düğün salonu kiralarına kadar pek çok kalemde ciddi yükseliş göstermeye başladı.

Aydinda Evlenmenin Maliyeti Iki Kat Ardi Aydinda Evlenmek Ates Pahasi 484938 F9E3B27Ad494C8C01Bee2Ce2Dfd11123

Aydın’da son dönemde ekonomik zorluklara rağmen evlenmek isteyen çiftler, düğün tarihlerini ertelememek adına daha mütevazı törenler düzenlemeyi tercih ederken, Efeler’de bir mobilya mağazasının müdürü olan Özcan Kemer, bazı yeni evli çiftlerinse mobilya satın almaktansa eşyalı ev kiralamayı tercih ettiğini gördüklerine dikkat çekti.

Aydinda Evlenmenin Maliyeti Iki Kat Ardi Aydinda Evlenmek Ates Pahasi 484938 E102Df9C491C44Feb1751F8Cc3848B78

Efeler’de 40 yıldır kuyumculuk yapan Ahmet Gürol Taş ise son zamanlarda düğünler artık altın takılmama başladığını belirterek, çok sayıdaki yeni evli çiftin az sayıda davetlinin katılımıyla sadece nikah kıydığını söyledi. 

Aydinda Evlenmenin Maliyeti Iki Kat Ardi Aydinda Evlenmek Ates Pahasi 484938 C52491214E9639Aef5A820D5E17Cd42B

“EŞYALI KİRALIK EVLER REVAÇTA” 

Aydın Müftülüğü’nden sabah namazına davet Aydın Müftülüğü’nden sabah namazına davet

Yeni evli çiftlerin fiyatları çok yüksek bulduğunu belirterek son zamanlarda alternatif çözümler aramaya başladığını belirten Özcan Kemer, “Artık vatandaşların mobilya satın almaktansa eşyalı ev kiralamayı tercih ettiğini görüyoruz. Hal böyle olunca vatandaşlar mobilya almaya sıcak bakmıyor. Geçen gün bir müşterimiz, 5 yıl önce bizden evlilik paketi satın almıştı. Dün o müşterimiz oğlunu evlendirmek için mobilya bakmaya geldi ve 250 bin liraya bir paket satın aldı.  Müşteri fiyatı pek memnun karşılamadı ancak her şeyin zamlanmış olduğunun vatandaş da farkında. Günümüzde iki asgari ücretlinin evlenmesi cidden zor” dedi. 

Aydinda Evlenmenin Maliyeti Iki Kat Ardi Aydinda Evlenmek Ates Pahasi 484938 5A777D85Fd147Ff185E807000Cb4E9C6

“KAMPANYALI ÜRÜNLER DAHA CAZİP” 

Aydın'da en düşük gelinlik ortalama 15 bin lirayken, en düşük damatlıksa 6 bin liradan başlıyor. Geçen seneye göre gelinlik ve damatlık fiyatları 2024 yılında yaklaşık 2 katına çıkarken, bir mağazada satış danışmanı olan Cevher Singin, “Gelinlik, damatlık, taç, duvak, çiçek gibi her şeyi içeren seçili ürünlerde 12 bin 990 liraya kampanyalarımız var. Müşterilerimiz fiyatlar nedeniyle kiralama yerine satın almanın daha ekonomik olduğunu düşünüyorlar. Bir gelinlik kiralandığında kuru temizleme masrafı ortalama 15 bin liraya geliyor. Biz ise her bütçeye uygun avantajlar sunuyoruz. Yeni evlenecek çiftlere de kampanyalı ürünler daha cazip geliyor” diye konuştu. 

Aydinda Evlenmenin Maliyeti Iki Kat Ardi Aydinda Evlenmek Ates Pahasi 484938 0Ef709Edeb0A12642A0E7D4999D1A8C4

“ALTINI GÖREN SON NESİL BİZ OLACAĞIZ” 

Altın fiyatları da geçen yıllara göre önemli ölçüde artarken, 40 yıldır Efeler’de kuyumculuk yapan Ahmet Gürol Taş, “Artık düğünlerde insanların birbirlerine altın takmıyorlar. Eskiden düğünler yemekli ve davetli olurdu. Şimdi insanlar sadece nikah kıyıyor. Altını gözle gören son nesil biz olacağız" dedi. Taş’ın verdiği fiyatlara göre, ortalama 10 gram bir bileziğin fiyatı 23 bin liradan başlıyor. Setler, alyanslar, tektaşlar gibi diğer takılarla birlikte maliyet daha da artıyor. Pırlanta olmayan bir tektaşın fiyatı 5-10 bin lira arasında değişirken, alyanslarsa 5 bin liradan başlıyor.

MOBİLYA MALİYETİ EN AZ 120 BİN LİRA

Öte yandan 2024 yılında emlak sektöründe fiyatlarda geçmiş yıllara göre arttı. Aydın'da geçen yıl 2+1 bir evi kiralamak ortalama 10 bin lirayken, şu anda bu meblağ en yüksek 30 bin liraya kadar yükseldi. 

Ev kiralamakla iş bitmezken, 2+1 ev için mobilya almak en az 120 bin liraya mal oluyor. Yatak odası takımı, oturma grubu, TV ünitesi, yemek odası gibi eşyaların fiyatları kalitesine ve malzemeye göreyse bu fiyatlar da değişiyor. 
Aydın’da bunun yanı sıra, gelinlik ve damatlık fiyatları da geçtiğimiz yıla oranla belirgin şekilde artış gösterdi. 

Düğün fotoğrafçısı, kuaför ve makyaj gibi hizmetlerde de benzer şekilde fiyat artışları gözlemlenirken, çiftler düğün bütçelerini oluştururken bu artışları göz önünde bulundurarak tasarruf etme adına alternatif çözüm arayışına yöneldi. 

SEKTÖRÜN GELECEĞİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

Evlilik hazırlıkları ve düğün masraflarındaki artışlar, Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’da da düğün hazırlığı içerisindeki çiftlerin en büyük endişelerinden biri haline gelmiş durumda. Bu durum, düğün sektöründeki firmaları da etkilerken son yıllarda sektörün geleceği hakkında türlü soru işaretlerine yol açıyor. Ancak tüm zorluklara rağmen, evlilik kararı alan çiftler, bu süreci en güzel şekilde geçirmek ve mutlu bir başlangıç yapmak için ellerinden geleni yapmayı sürdürüyor. 

Muhabir: Murat Tan