MURAT TAN- Aydın Efeler’e bağlı Girne Mahallesi’nden geçen demiryolunda 16 Aralık günü seyir halinde olan 16:00 treni, karşıdan karşıya kulaklık takılı vaziyete geçmek üzere olan gence, omuz kısmından çarptı. Olaya tanık olan vatandaşlar gencin son anda treni farkederek hafif çarpmayla canını kurtardığına sevinirken, Aydın’ın merkezinden geçen demiryolu hattının yer altına alınmasını konusunda çalışma başlatılması talebinde bulundular.

“YER ALTINDAN GEÇMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILMALIDIR”

“Girne Mahallesi’nde az kalsın tren genç bir kardeşimizi biçecekti” diyen mahalleliler, “Çok şükür gencimize bir şey olmadı. Genç kardeşimiz trenin sesini kulaklık takılı olduğu için duymamış, makinistin de herhangi bir suçu yok ancak bizlere mahallemizden geçen demiryolu hattının yer altına alınmasını istiyoruz. Daha önce de bu konu gündeme gelmişti ancak herhangi bir gelişme yaşanmadı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na çağrımız, merkezden geçen bu demiryolu hattı için de çalışma başlatılmasıdır” ifadelerini kullandılar.

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GETİRİLMİŞTİ

Öte yandan geçtiğimiz süreçte de zaman zaman Aydın merkezinden geçen 9 kilometrelik demiryolu hattının yer altına alınması için kamuoyu oluşturulmuş, Efeler Kent Konseyi 2015 yılında Efeler ilçesinin içinden ikinci bir hat geçirilmesi ve hızlı tren uygulamasıyla ilgili yetkililere çağrı yapmıştı. Efeler’de merkez içinde fiili durumda 180 dönüm arazinin demiryolu alanı içinde kaldığı bilinirken, süreçle ilgili olarak, yine 2015 yılında da hattın yer altına alınması talebi, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Müdürü Murat Bakır’a da bizzat iletilmişti.

TEKNİK OLARAK MÜMKÜN

Aradan geçen 7 yıllık süreçte hemen hemen yeniden gündeme getirilmeyen konuyla ilgili olarak ildeki siyasilerle STK’ların yeniden kamuoyu oluşturulması dönük çalışma başlatmaları beklenirken, Aydın merkezinden geçen demiryolu hattının yer altından geçmesinin, gerekli projelendirme yapılırsa teknik olarak mümkün olduğu biliniyor.

Kaynak: MURAT TAN