Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy Mahallesi'nde yaşayan Asel Ceyhan, radyo sinema ve televizyon bölümünden 2010 yılında mezun oldu. Üniversiteyi bitirdikten sonra yerel ve yaygın basın kuruluşlarında görev yapan Ceyhan, Malatya, İzmir ve Aydın'da yerel televizyonlarda haber spikerliği yaptıktan sonra mesleğini bıraktı.

A W240573 01 

Aydın'ın meydanı vefa etkinliğine hazır Aydın'ın meydanı vefa etkinliğine hazır

İŞİNİ SEVEREK YAPIYOR
Farklı bir meslek arayışına giren Ceyhan, hayvancılık yapmaya karar verdi. 6 yıl önce 7 dana alıp besi çiftliği kuran Ceyhan, yedi yılda hayvan sayısını 120'ye çıkarmayı başardı. Sürekli hayvanlarının içinde olan Ceyhan, traktörün direksiyonuna geçip yem karıştırıp hayvanlarını beslerken, işini severek yaptığını vurguluyor. 

A W240573 02

İLKE İMZA ATTI
Ceyhan, hayvanlarının sağlığına büyük önem verdiğini dile getiriyor. Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Asel Ceyhan'ın besi çiftliğinde bruselloz ile mücadele kapsamında yaptıkları testler sonucunda hastalıklardan ari olduğunu belirledi. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ceyhan'a “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” takdim edildi. Ceyhan, böylelikle Efeler ilçesinde hastalıklardan ari sertifikaya sahip ilk kadın üretici olmayı başardı. Bu sertifikayı aldığı için çok sevinçli olduğunu belirten Ceyhan, insan ve hayvan sağlığı için Türkiye'de hayvancılık yapan herkesin bu sertifikaya sahip olması gerektiğine işaret etti. 

A W240573 03
  
"NEDEN BİR KADIN YAPINCA ŞAŞIRILIYOR?"
İşini çok sevdiğini belirten Ceyhan, “Bir insan istedikten sonra her şeyi yapabilir. Beni dışarıda görüyorlar, hayvancılık yaptığıma inanmıyorlar. Ne zaman buraya geliyorlar çiftliği görüyorlar, o zaman inanıyorlar. Ben bu algıyı yıkmak istiyorum artık. Neden bir kadın yapınca şaşırılıyor? Artık istiyorum ki bu saatten sonra erkekler hayvancılık yapınca şaşıralım. Kadınların bu anlamda biraz daha aktif olmasını isterim” ifadelerini kullandı.

A W240573 04A W240573 05A W240573 07A W240573 06

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI