Yeni nesil kafe kültürüyle ortaya çıkan 3. nesil kahvecilik Aydın Efeler’de büyük ilgi görüyor. Kahvelerin fiyatları ise bir kesime göre cep yakarken bir kesim için gayet normal. Sektörde 7 yıldır baristalık yapan Deniz Sezer, Aydın Efeler’de günden güne yaygınlaşan 3. nesil kahveciliğin üniversite öğrencileri tarafından çok rağbet gördüğüne dikkat çekerken, uzun yıllar sektörün içinde çalışan Yiğit Yılmaz ise üniversite öğrencilerinin yaz sezonunda Aydın’ı terk etmesine karşın, dışarıda üniversite okuyan Aydınlı gençlerin de memleketlerine dönüşüyle iş yoğunluğunun düşmediğini dile getirdi.  

Aydinda Genclerin Ugrak Mekani Oldular Aydinda 3 Nesil Kahvecilik Revacta Sevgi Demir 478654 F1C5C34Efe982A104Cdfa51E0D39728C

“YAYGINLAŞMASIYLA KALİTESİZ KAHVE ARTTI”
İnsanların sektörü inanılmaz kârlı gördüğü için yöneldiğini dile getiren Deniz Sezer, “Çoğu insan kahveyle ilgili bilgi sahibi olmamasına rağmen bunu bir yatırım olarak görüyor. Bana sorarsanız bu yüzdende kalitesiz kahveler ortaya çıkıyor” dedi. 2. nesil kahve zincirlerinin sektörde daha çok rağbet gördüğüne vurgu yapan Yiğit Yılmaz, “3. nesil kahvecilik sektörü son zamanlar dışında da gelişen bir sektördü. Belli başlı büyük şehirlerde daha sağlam temeller üzerine kurulan bu sektör, Aydın’da gerek tüketiciler gerekse işletmeciler tarafından ilgi görüyor. Gıda sektörü hiç bir zaman bitmeyeceği için gelişimin daha da devam edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Aydinda Genclerin Ugrak Mekani Oldular Aydinda 3 Nesil Kahvecilik Revacta Sevgi Demir 478654 D763Fb46F0942Ca291327C37A38513A7

“AYDIN’DA KAHVE FİYATLARI DÜŞÜK”
İşletmeler her geçen gün yaptığı zamlarla dikkati çekerken, aslında kâr marjının düşük olduğunu söyleyen Deniz Sezer, “Düşünüldüğü gibi yüzde 90 kâr marjı olan bir durum söz konusu değil. İnsanlar bir kahve koydun verdin gibi düşüyor ama bunun kahve makinası, alet edevat maliyeti, bardak maliyeti gibi bir sürü durumu var. Antalyalı biri olarak oraya gittiğim zaman kahve aldığımda en alt seviye fiyat 150 liradan başlıyor. Aydın’a baktığımızda ise 90 lira bandında” diye konuştu. 

İncir fiyatı maliyetin altında kaldı İncir fiyatı maliyetin altında kaldı

Aydinda Genclerin Ugrak Mekani Oldular Aydinda 3 Nesil Kahvecilik Revacta Sevgi Demir 478654 C0Cd0F6Ab2F5B6E639E49Ca81Ed0E1D9

"HAMMADDE AŞIRI PAHALANDI"
İşletmelere göre kahve fiyatlarının az bile kaldığını söyleyen Yiğit Yılmaz ise konuyla ilgili açıklamasında,  “Piyasadaki fiyatlar her ne kadar müşteri açısından fazla bulunsa da işletme açısından fazla olamıyor hatta az bile bulunabiliyor. Çünkü hammadde aşırı pahalandı, kahve dolar kuru üzerinden gittiği ve lojistikle geldiği için akaryakıta gelen zam bile kahve sektörünü fazla etkiliyor. Bu yüzden fiyatlar her ne kadar müşteri için fazla gelse de işletmeler için artık az bile kalıyor” dedi. 

Aydinda Genclerin Ugrak Mekani Oldular Aydinda 3 Nesil Kahvecilik Revacta Sevgi Demir 478654 85Fbfa7E0Fc87Ef79Dab1221B027979F

“SEKTÖRÜ ÜNİVERSİTELİLER BESLİYOR”
Pandemi döneminden sonra insanların sosyalleşme isteğinin artışıyla kafelerde sosyalleşmenin arttığına ve öğrencilerin ders çalışmak için bile kafeleri tercih ettiğini dile getiren Deniz Sezer, “İnsanların asıl talebi artık kahve değil.  İnsanlar kendilerine sosyalleşecek ve çalışacak alan arıyor. Burada da ilk tercihleri kafeler oluyor. Aydın da öğrenci şehri olduğu için öğrenciler evde, yurtta ve kütüphanede ders çalışmak yerine kafelerde kendilerine sosyal alan yaratıyor. Bu durumda da kahve sektörü kendini büyütüyor” ifadelerini kullandı. 

“YAZIN İŞLERDE DÜŞÜŞ YAŞANIYOR”
Kafe sektöründe en iyi yoğunluğun öğrencilerin bulunduğu dönemler olduğuna değinen Deniz Sezer, “Yaz sezonu girdiğinde üniversiteli öğrencilerin Aydın’dan gidişi sektörü büyük sekteye uğratıyor. Her ne kadar yerli halktan gelenler olsa da okul sezonu içindeki satışların yerini tutmuyor. En büyük müşteri kitlemiz üniversiteli öğrenciler. Onlar olmayınca kahve sektörü de sıkıntıya giriyor” diye konuştu. 

“YURT DIŞINDAN AYDIN'A UZANAN TEDARİK”
Kendi kahvelerini kavurduğunu ve tedarikçisinin de buna göre değiştiğini vurgulayan Yiğit Yılmaz, “Yurtdışında belli başlı ülkelerden getirilen kahvelerin aracısı oluyor. Aracılar genelde İzmir ve İstanbul'da bulunuyor. İstediğiniz kalitedeki kahve çekirdeklerine bu şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Fakat maliyeti oldukça yüksek oluyor. Kahveler dolar bazından ülkeye giriş yaptığı için her geçen gün masraflarımız da artıyor. Mevsimsel geçişlerde kahve çekirdeği bulmak ekstra güç olabiliyor. Bu tür sebepler bile maliyeti ikiye üçe katlayabiliyor” dedi.

Muhabir: Murat Tan