Aydın'da görülmeye başlandı

Aydın'da görülmeye başlandı
 Muhabir
Ege Bölgesi’nde yaygın olan ve hasadı düşüren Halkalı Leke Hastalığı, Didim'deki zeytinliklerde de görülmeye başlandı. Çiftçi Ahmet Derici, “Hastalığı kapan ağacın en az üç yıllık verim kaybı var.” dedi.

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Ebru Görmez'in haberine göre, Ege Bölgesi’nin en büyük gelir kaynaklarından biri olan ve oldukça verimli yetişen zeytin, Didim’de tehlike altına girdi. Didim’deki zeytin ağaçları, zeytin hastalıkları arasında en zararlısı olan Halkalı Leke Hastalığı'na kapıldı. Didim’de ikamet eden Çiftçi Ahmet Derici, hastalığa çözüm bulunmazsa çözümün gittikçe zorlaşacağını dile getirdi.

zeytinliklerde-bas-edilemeyen-halkali-leke-hastaligi-internet-gazete-ebru-gormez-469990-a6038fa86c83117da20397561bfc338a.jpg

"EN AZ 3 YIL VERİM KAYBI VAR"

30 dönüme yakın zeytinliği olan Ahmet Derici, yıl içerisinde ağaçların bakımını aksatmamasına rağmen ağaçlarında bu hastalığın görüldüğünü söyleyerek, “Bizi en çok etkileyen Halkalı Leke Hastalığı oldu. Çok fazla ilaç kullandık, Halkalı Leke ile ilgili olan çok ilaçlar masraflı ve fiyatları çok yüksek. Bununla ilgili biz iki tane kış uygulaması, iki tane de bahar uygulaması yaptık. Ama netice daha tam sonuç alamadık. Ve alsak dahi hasta olan ağaçlarımızdan yüzde seksen verim kaybımız oluyor.

zeytinliklerde-bas-edilemeyen-halkali-leke-hastaligi-internet-gazete-ebru-gormez-469990-6a245003828524d51c3cf39233da07fe.jpg

Bazı ağaçlardan yüzde yüz kaybımız olacak. Yani bu yıl verim yok, seneye de vermeyecek. Şu an çiçek açmış ağaç yok o konumda, yaprak kalmadı, çalı haline geldi ağaç. O ağacın en az üç yıllık verim kaybı var. Geçen sene bu hastalık yoktu. Bu hastalık neden oldu belli değil, etkileyen hava şartları mıdır, neredendir bilinmez. Bu hastalık Selçuk, Bayındır, Torbalı tarafından da çok vardı. Ve şimdi bizim buralara da sıçradı.” dedi.

zeytinliklerde-bas-edilemeyen-halkali-leke-hastaligi-internet-gazete-ebru-gormez-469990-78177e99127c8a915d9dcdd2a4a33d51.jpg

"AĞAÇLAR BİRBİRİNE BULAŞTIRIYOR"

Hastalıkla ilgili İlçe Tarım Orman Müdürlüğü tarafından uyarı ya da destek almadıklarını belirten Derici, “Müdürlüğün şu anda yaptığı herhangi bir çalışma biz duymadık. Ama duysak dahi bir kere ağaca geldi bu hastalık, ağaçlara sıçrıyor çok bulaşıcı. Şu anda biz bununla ilgili net üç aydır uğraşıyoruz. Ama biz ne kadar uğraşsak da bu ağaçlar zaten bu sene verim vermez. Gitti ölüm geldi ağaçlara. Bundan sonra ağaçlar çiçekler çıktı, meyve vermez ama. Bu hastalığın yüzde yüz oranına ulaştığı araziler var. Bazı arazilerde beş yüze yakın ağaç var, birbirlerine bulaştırıyor ve sonrasında komşu zeytinliğe de geçiyor.” ifadelerine yer verdi.

zeytinliklerde-bas-edilemeyen-halkali-leke-hastaligi-internet-gazete-ebru-gormez-469990-16d8da7c5fef8910b7950a78392c9bc6.jpg

“DİDİM'DE VERİM BU YIL AZ OLACAK"

Derici, Didim’de 2024 yılındaki zeytin verimliliğinin az olmasından dolayı zeytin pazarlarındaki fiyatların artacağını belirtti. Derici, “Didim’de bu sene zeytin az ve alım az olacak. Özellikle yağlık olan zeytinlerde, eski cins dediğimiz kara yaprak ağaçlarında verim kaybı çok yüksek. Çünkü o tür ağaçlar hiç de hastalığa dayanamıyor. Hastalık, zeytinyağının asidini çok etkileyecek. Tane satışı olan zeytinde de fiyat artışı yaşanacak. Ve devamında tane zeytini azalış olacak. O yüzden de fiyatlar artacak satış sırasında. Geçen sene zeytin tüm Didim’de az olmuştu bu yüzden de herkes bu sene zeytinin çok olacağını söylüyordu. Ancak bu senede hastalıktan dolayı zeytin olmayacak. Bu ağaçların bu yıl toplandıktan sonra çok iyi bir şekilde ilaçlanıp seneye hazırlanması lazım. Ama bu ağaç iyileşmezse bu bir yandan yaprak çıkaracak, bir yandan dökecek. Durmadan yenilecek bu hastalık kendini tekrarlıyor çünkü. İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nden destek bekliyoruz. 28 dönüm zeytin tarlasının bu hastalık için ilaçlama maliyeti oldukça yüksek çünkü.” sözleri ile destek beklediğini aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.