Aydın’da ‘İmar Barışı’na talep patlaması

Aydın’da ‘İmar Barışı’na talep patlaması

15 Haziran Cumartesi günü başvuru süresi dolacak olan İmar Barışı’na Aydın’da sayılı günler kala taleplerdeki yoğunluk artarak devam ediyor.

A+A-

(MURAT TAN) Türkiye genelinde 1 yılda 10 milyon 40 bin 406 yapı, imar barışından yararlandı. Elde edilen gelir, 19 milyar 203 milyon liraya ulaşırken Aydın’da da yaklaşık 90 binin üzerinde kaçak yapı için başvuruda bulunuldu. Türkiye’de en fazla kaçak yapılaşmanın bulunduğu ilk 10 il arasında bulunması nedeniyle Aydın’da riskli konut tartışmasının yeniden gündeme gelmesine neden olan İmar Barışı’na, Aydın Mimarlar Odası ile Aydın İnşaat Mühendisleri Odası en başından bu yana karşı çıkarken süreç dahilinde il genelinde imar barışından en fazla yararlanan ilçelerinse Kuşadası ve Didim olduğu ortaya çıktı.

“SÜREÇ UZATILMAZ AMA ÖDEMELER UZATILIR”

15 Haziran Cumartesi günü başvuru süresi dolacak olan İmar Barışı ile ilgili sürecin belirsiz olduğunu ancak başvuru süresinde uzatmaya gidilmeyeceği yönünde bir düşüncede olduklarını belirten Aydın İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yenipazarlı, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da açıklamalarına baktığımızda ödemelerin uzatılmasına gidileceğini anlıyoruz. Kanunu irdeleyecek olursak bu çok doğru bir kanun değil. Zaten biz İnşaat Mühendisleri Odası olarak İmar Barışı Kanunu’nun çok doğru olmadığını savunmaya da devam ediyoruz. Geçtiğimiz süreçte İstanbul’da birkaç tane yapının durduk yerde yıkılması söz konusu olmuştu. Bu tarz kaçak yapıların yani mühendislik hizmeti almamış yapıların böyle bir kanunla ruhsatlandırılması doğru bir uygulama da değildir. Belki bazı kısıtlamalar yapılarak bu kanun hayata geçirebilirdi ancak böyle olmadı. Bütün inşaat ve iskan ruhsatı olmayan yapılar bu kanun sayesinde Aydın’da ruhsatlandırıldı” dedi.

“İMAR BARIŞI AYDIN’DA SUİSTİMAL EDİLDİ”

Aydın’dan İmar Barışı’na bir çok vatandaşın başvuruda bulunduğunu söyleyen Yenipazarlı, “Biz ödeme sürecinin uzatılacağını düşünüyoruz. Taksitlendirmenin yapılmasıyla ilgili bir söylenti dolaşıyor. Sonuç olarak baktığımızda Aydın’da genel olarak sahil kesimi olan Kuşadası ve Didim’de başvurular biraz daha fazla oldu. Özellikle yazlık evler için de bu kapsamda daha çok başvuru yapıldı. Kuşadası Belediyesi de bu tarz başvuruları gördüğümüz kadarıyla ciddi anlamda takip ediyor. Yine Efeler, Nazilli ve Söke’de de halihazırda başvurular devam ediyor ve bu ilçelerimizde ciddi yoğun başvurular var. Biz esasen kanunun yanlış olduğunu savunuyoruz ama vatandaş ciddi anlamda bundan faydalanma yoluna gitti. Biz bu bakımdan ciddi suistimaller olduğunu da düşünüyoruz. Artık uzatılmasına gerek yok. Aydın’da gerek bazı ilçelerde gerekse sahil kesiminde ciddi suistimaller olduğunu biliyoruz. Normalde 31 Aralık 2017’den önce yapılan uygunsuzluklar bu kapsama girecekti ancak yeni yeni yapılan bazı yapıların da imar barışı kapsamına alındığını görüyoruz. Bu ne yazık ki kısmen sahteciliğe de neden oldu” diye konuştu.

İMAR BARIŞI NEDİR?

İmar Barışı, 31 Aralık 2017 yılı öncesinde iskansız yapılan yapılarda yaşayan veya bu yapıların sahibi olan vatandaşların işine yarıyor. Çünkü iskanı olmayan apartman ve evlere elektrik, su ve doğal gaz bağlanırken büyük sorunlar yaşanıyor. İmar barışından sonra belirli miktar harç yatıran vatandaşlar iskanlarını alabilecekler ve iskanlarını aldıktan sonra elektrik, doğal gaz, su gibi alt yapı hizmetlerini talep ederken sorun yaşamayacaklar. İmar barışı ile ilgili düzenleme 2018 Haziran'da başlatıldı. Kısa sürede büyük ilgi gören imar barışına bugüne kadar 9.8 milyon başvuru yapıldı. Kaçak yapıların yasal statü kazanması için büyük önem taşıyan imar barışının 31 Aralık 2018'de sona ermesi düşünülüyordu. Ancak başvuruların ardı kesilmeyince 2019'da da işlemler sürmeye devam etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.