Nazilli’nin en önemli tarım ürünlerinden olan incirin olgunlaşma dönemi yaklaşıyor. Ancak bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları inciri olumsuz etkiledi. Kara incir sineği sorununun da bölgede yaygın olarak hissedilmesi rekoltede endişeye yol açtı. 
  Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ilçelerindeki rekolte kaybının yüzde 40 seviyelerinde olduğunu söylemişti. Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Anlıak, kara incir sineğinin ve yüksek sıcaklıkların incirde soruna yol açtığını aktardı. Anlık, sulanamayan alanlardaki incir ağaçlarında bir takım sorunlar yaşandığını, sulanabilen bahçelerdeki incirin gelişmesinin ise beklendiği şekilde devam ettiğini dile getirdi. 

Aydin Cumhurbaskani Erdogani Hasada Bekliyor 302538 334Db124A1A41Ba417C3355B45Fd081F

"REKOLTEYE ETKİSİNİ KONUŞMAK İÇİN ERKEN"
Sulamanın yanı sıra kara incir sineğiyle de mücadele edildiğini ifade eden Başkan Anlıak “Hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde seyretmesi ve kara incir sineği, bazı alanlarda bir takım sıkıntılar yarattı ancak rekolte üzerindeki etkisini tespit etmek için henüz erken. İki hafta sonra bu konuda daha net bilgiler edinebiliriz” dedi.

Fanatik taraftar Aydınspor bayrağı ile son yolculuğuna uğurlandı Fanatik taraftar Aydınspor bayrağı ile son yolculuğuna uğurlandı

ORTADA BİLİMSEL BİR VERİ YOK
Akdeniz sineğinin incire zararı olup olmadığı konusunda Adnan Menderes Üniversitesi’nde araştırmaların devam ettiğini ifade eden Anlıak “Gerek ADÜ’de gerekse İncir Araştırma Enstitüsü’nde bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yıl sonuna kadar çalışmaların sonuçları açıklanacak. Henüz ortada bilimsel bir veri yok” ifadesini kullandı.

Muhabir: Mine Eren