Aydın’da JES gerginliği

Aydın’da JES gerginliği

Aydın’ın Efeler İlçesinde bir jeotermal firmasının vatandaşların açtığı davaları kazanmalarına rağmen özellikle tatil günleri DSİ sulama kanalının etrafından boru geçirmeye çalışması vatandaşlarla firma çalışanlarını karşı karşıya getirdi.

A+A-

(BURHAN CEYHAN) Yılmazköy Mahallesi’nde jeotermal firması ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. Jeotermal firması 5 yıl önce ÇED raporu olmadan bazı vatandaşlardan aldığı arazi üzerinde acele kamulaştırma yaparak kuyu açtı. Çevreciler ve vatandaşlar buna itiraz ederek Aydın İdare Mahkemesi’ne dava açtı. 4 yıl süren dava 2018 yılı Ağustos ayında vatandaşların lehine sonuçlandı. Açılan kuyular izinsiz yapıldığı gerekçesiyle mahkeme tarafından mühürlendi. Kuyuların mühürlü olmasına rağmen DSİ sulama kanalının kenarından boru döşeme çalışması yapmayan çalışan firma yetkilileri sabah saatlerinde iş makineleriyle çalışmaya geldi. Bölgede çalışma olduğunu gören vatandaşlar ile firma yetkilileri arasında tartışma yaşandı. Devreye jandarma girdi. CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da bölgeye gelerek konuyla ilgili vatandaşlar ve firma çalışanları ile görüştü. Firma, Efeler Belediye zabıta ekiplerinin de gelmesiyle bölgeden ayrıldı.

“BU İŞİ HEP BİRLİKTE MASADA ÇÖZELİM”
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, yaptığı açıklamada, “Şu an yapılan çalışmalar kanuna aykırı yapılıyor.  DSİ’ye ait su kanalının kenarından jeotermal borularını geçirmeye çalışıyorlar. DSİ bu kanalı neden yaptı? Bu vatandaşların arazilerini sulaması için. Oradan geçen borulardan akacak olan kükürtlü suları ister ağaca ister bostana ver nereye verirsen ver üretim yapamazsın zararı olur. Karşıda duran 50 yıllık incir ağaçlarını kurutacak. Biz teknolojiye uygun bir sistem yapılmasını istiyoruz. Çevreye zarar vermeyecek şekilde olsun. Tarımın zarar gördüğü gibi bizler de zarar görüyoruz. Bu kanala karışacak sudan hayvanlarda içecek tarımda sulanacak dolayısıyla herkes zarar görecek. Aydın’ın seçilmiş 8 milletvekili, Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Efeler Belediye Başkanı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Tarım ve Orman İl Müdürü ile çevreci dernek başkanları bir masada bu sorunu tartışarak konuşarak hep birlikte çözmemiz lazım” dedi.

“TÜM DAVALAR VATANDAŞIN LEHİNE SONUÇLANDI”
Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili ise, “2014 yılında bu araziyi alarak acele kamulaştırma kararı alarak kuyu açmışlar. Vatandaşlar ve çevre dernekleri bu kuyuların ÇED raporu olmadan acele kamulaştırma yapılmasından dolayı Aydın İdare Mahkemesine dava açıldı. Burayla ilgili 7 dava görüldü. Bu davaların tamamı vatandaşların lehine sonuçlanmasına rağmen şirket çalışma yapmaktan vazgeçmedi. Bunlarda yetmedi davalar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde de dava devam ediyor. Mahkeme kararlarıyla bu kuyular mühürlendi. Buradaki kuyulardan başka bir kuyuya enerji götürmeye çalışıyorlar onu kullanamaz. Bunlara rağmen DSİ’nin adeta yasa dışı izniyle kaçak çalışmaya devam ediyorlar. Biz de her çalışma olduğunda vatandaşlarla birlikte buraya gelerek çalışmalarını engelliyoruz. Engellemeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

aydinda-jes-gerginligi-124561-02abc8840fb8a74571cf62c1eae2e988.jpgaydinda-jes-gerginligi-124561-8ff53127186c4363a00b22aac24487a9.jpgaydinda-jes-gerginligi-124561-62d2a0cc1e4a6f9d76c807682d9743c2.jpgaydinda-jes-gerginligi-124561-94ebe0df068971b3f74ecce454ad6c32.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.