Aydın'da kadın marangoz erkeklere rakip oldu

Aydın'da kadın marangoz erkeklere rakip oldu

Karacasu sanayisinde marangozluk yapan evli ve 3 çocuk annesi 46 yaşındaki Zülfiye Erpek erkeklere rakip oldu.

(GÜLAY ÖZTEKİN) Erkek mesleği olarak bilinen marangozluğu kocasından öğrenip işinde ustalaşan Erpek, 10 yıldır tek başına kereste işleri ile uğraşıyor. Yaptığı işi yadırgayanlar olsa da aldırış etmediğini söyleyen Erpek, “İşimi çok severek yapıyorum. Kendi işimin patronuyum” diyerek kadınlara da rol model oldu.  

Karacasu sanayisinde erkek mesleği olarak bilinen marangozluk yapmasıyla dikkat çeken Zülfiye Erpek, marangoz eşi Yaşar Erpek’e yardım etmek amacıyla yaklaşık 20 yıl önce girdiği marangoz atölyesinde usta olup çıktı. Marangozluğu öğrenerek 30 yaşından sonra koluna altın bilezik takan girişimci kadın, 10 yıldır çoğu zaman tek başına çalıştığı atölyede mesleği sayesinde 3 çocuğunu büyütüp okuttu. 

KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
Karacasu’ya 24 yıl önce gelin gelen Zülfiye Erpek, henüz çocukları küçükken marangoz eşine yardımcı olmak amacıyla atölyede çalışmaya başladı. Yıllar sonra mesleği öğrenip her türlü kereste işini tek başına yapmaya başlayan Erpek, yaklaşık 10 yıldır hem meslek sahibi hem de kendi işinin patronu oldu. 
Marangozluk atölyesinde hızar makinesinin başına geçip kereste biçen Erpek, palet çakıyor, tütün ızgarası yapıyor. Gaykesme makinesini kullanıyor. 

YADIRGAYAN ŞAŞIRANLAR OLDU
Erpek, “Beni ilk kez görenler şaşırıyor, yadırgayanlar oluyor. Marangozluk zor iş değil mi? Marangozluk yapacağına gidip tarlada çalışabilirsin diyenler oluyor. Ben işimi severek zevkle yapıyorum. Hiç gocunmuyorum. Kendi mesleğim ve kendi işimin patronuyum. Karışan eden yok. Çoğu zaman eşim bana fazlasıyla güvendiği için atölyeye uğramıyor bile. Bu işten elde ettiğim kazancımla 3 çocuğumu okutuyorum. İki çocuğum üniversite okuyor. Sadece eşimin çalışmasıyla çok zordu. Çocuklarımı en iyi şartlarda okutup geleceğe hazırlamak için çalıştım ve gücüm yettikçe de çalışmaya devam edeceğim” dedi. 

KADINLARIN YAPAMAYACAĞI İŞ YOK
Bazı zamanlarda yanında kadın işçi çalıştırdığını söyleyen Erpek, “Kadınların istediğinde yapamayacağı bir iş yok” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Kadınlar bir şeyi yapmak istesin, yeter ki azmetsin. El attıkları her işte başarılı olduklarını düşünüyorum.  Ben bu işi yaparak zor olanı başardım. Ben yapamam edemem demesinler. Çalışarak üretime ev ekonomilerine katkıda bulunup kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmelerini tavsiye ediyorum.”

kadin-marangoz-kendi-isinin-patronu-oldu-102209-a7a283e05f388d9421169577d814e468.jpgkadin-marangoz-kendi-isinin-patronu-oldu-102209-dacaa7ce9a219cea3a5cc061a904c7d9.jpgkadin-marangoz-kendi-isinin-patronu-oldu-102209-dad333bf53e2b408d8328142eea1338a.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler