Aydın'da kriz
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Aydın'da kriz

19 Mayıs kutlamalarında 'koltuk krizi'

(MURAT TAN)  Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un, Efeler’deki 19 Mayıs kutlama törenlerine eşi Güneş Atay ile birlikte katılan Efeler Belediye Başkanı Atay’a, protokolde kendisine ayrılan koltuğun işgal edildiğini gerekçe göstererek tepki göstermesi, 19 Mayıs kutlama törenlerine gölge düşürdü.  Efeler’deki 19 Mayıs kutlama törenlerinde kendisine ayrılan koltuğa Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın eşi Güneş Atay’ın oturmasını gerekçe göstererek kriz çıkartan Aydın Baro Başkanı Bozkurt, tepkilerin odağı oldu. Göreve seçilmesiyle birlikte ulusal bayramlara eşiyle katılma kararı alan ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda da eşi Güneş Atay ile protokolde yerini alan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’tan beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Protokolde kendisine ayrılan koltuğa oturan Güneş Atay’ın koltuktan kalkmasını isteyen Aydın Baro Başkanı Bozkurt’un tavrı bazı protokol üyeleri tarafından nezaketsizlik olarak değerlendirilirken, olay Aydın Kadın Hakları Koruma Derneği ile Aydın Kadın Efeler Derneği tarafından da kınandı. 

19 Mayıs kutlama törenlerine eşiyle birlikte katılacağı bilgisini önceden Aydın Valiliği’ne bildirmesine rağmen Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un takındığı tavrı eleştirerek, “Bir baronun saygınlığını oturulan koltuğun sırasıyla ölçülmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Canı istediği bayrama gelip, canı istemediği bayrama gelmeyen bir baro başkanıyla aynı baroya kayıtlı olmaktan esef duyuyorum” dedi. 

BOZKURT STADYUMU TERKETTİ 
Konuyla ilgili Aydın Baro Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamadaysa, Baro Başkanı Bozkurt’un katılmadığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na, eşi Güneş Atay ile birlikte katılan Efeler Belediye Başkanı Atay’ın o törende de saygısız tutumda bulunduğu ileri sürüldü. Açıklamada, Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay kınanarak, “Protokol görevlileri tarafından önceden de uyarıldığı ve koltuğun protokol gereğince Aydın Barosu Başkanı’na ayrıldığı tekrar hatırlatıldığı halde, eşini kendisine ayrılan yere gönderip koltuğunu boşaltmak yerine saygısız bir tutum takınarak uyarıları reddetmesi üzerine bu kez görevliler tarafından Vali’ye bilgi verilmiş, hala aynı tutumu sürdürmesi ve koltuğun belediye başkanı tarafından boşaltılmaması nedeniyle baro başkanımız baromuzun saygınlığını göz önünde bulundurarak ve milli bayramımıza gölge düşürecek herhangi bir olaya mahal vermemek adına o anda stadyumu terk etmiştir” ifadelerine yer verildi. 

“EŞİMİN KALDIRILMASINI NASIL İÇİME SİNDİREBİLİRİM”

Aydın Baro Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya Efeler Belediye Başkanı Atay’ın tepkisiyse gecikmedi. Konuyla ilgili açıklamasına, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılma nezaketi göstermeyen Aydın Baro Başkanı’na karşı bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığım için üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim” sözleriyle başlayan Atay, “Seçildiğim günden bu yana gerçekleşen 2’nci resmi bayramda da eşiyle birlikte katılan bir kamu görevlisi olmaktan onur duyuyorum. Emekli öğretmen olan 36 yıllık eşim resmi bayramda da beni yalnız bırakmamıştır. Ülkemizde her gün kadınlara yönelik şiddetin arttığı ortamda, bir örneği de 19 Mayıs törenlerinde protokolde yaşanmıştır. Halkın seçtiği Belediye Başkanı ve eşiyle de törene katılan bir kişi olarak, eşimin oturduğu yerden kaldırılmasını nasıl içime sindirebilirim?” dedi. 

“AYNI BAROYA KAYITLI OLMAKTAN ESEF DUYUYORUM”

Protokol kuralları gereğince eski milletvekili olması nedeniyle il protokolü listesinde Aydın Valisinden sonra geldiğini ifade eden ve Bozkurt’u gözünü koltuk hırsız bürümüş bir baro başkanı olarak niteleyen Atay, “Görevlilerden ilave bir koltuk getirmelerini istememe rağmen Baro Başkanı, eşimin koltuktan kalkması için defalarca taciz etti. Bu da yetmiyormuş gibi görevlileri göndererek eşimi tacize devam etti. Bir koltuğa oturmak uğruna, bir kadını resmi törende herkesin içinde kaldırmayı nezaket zanneden ve sonra Aydın Baro Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından bunları dile getirecek kadar gözünü koltuk hırsı bürümüş bir baro başkanıyla karşı karşıyayız. Aynı konumda baro başkanı eşiyle birlikte oturuyor olsaydı, şu anda görevde olan belediye başkanı ve eski bir milletvekili olarak ‘siz eşinizle oturun, ben arka tarafta otururum’ derdim. Bir baronun saygınlığını oturulan koltuğun sırasıyla ölçülmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Canı istediği bayrama gelip, canı istemediği bayrama gelmeyen bir baro başkanıyla aynı baroya kayıtlı olmaktan esef duyuyorum. Ben eski milletvekili olarak aynı zamanda protokoldeki yeri Sayın Valimizden sonra gelen birisiyim, bunu da Baro Başkanına ayrıca hatırlatır, kamuoyunun da bilgisine sunarım" diye konuştu. 

“BİR HUKUKÇUYA YAKIŞTIRAMADIK, KINIYORUZ” 

Yaşanan olay Aydın’daki bazı kadın dernekleri tarafından da saygısızlık ve nezaketsizlik olarak değerlendirildi. Konuyla ilgili açıklamasında Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’u Güneş Atay’a karşı nezaketsizce tutumu nedeniyle kınayan Kadın Hakları Koruma Derneği (KHKD) Aydın Şube Başkanı Habibe Gürer, “19 Mayıs 1919’un 100. Yılındaki 19 Mayıs kutlamalarında yapılan bu saygısızlığı kınıyoruz. Kadına şiddetin bu önemli ve anlamlı günde de gündemde olması bugün iki kadınımızın cinayete kurban gitmesi nedeniyle bizleri derinden yaralamıştır. Hal böyleyken kadın haklarını koruma ve kollama konusunda hassasiyet beklediğimiz bir hukukçudan böyle bir nezaketsizlik saygısızlık sergilenmesini açıkçası yakışıksız buluyor ve kınıyoruz” dedi.  

“DOĞRU BULMUYORUZ” 

Protokol kriziyle ilgili yaptığı açıklamada Aydın Baro Başkanı Bozkurt’u kınayan Aydın Kadın Efeler Derneği Başkanı Gülsevil Ergünoğlu,“19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yılındaki 19 Mayıs kutlamalarında, ülkemizin güzelliklere nasıl daha çok ulaşması için çalışmayız, neler yapmalıyız konuşulması gerekirken, tarafsız olması gereken Baro Başkanı, taraf olarak desteklediği adayı açıklamasıyla geçtiğimiz yerel seçimlerde de tarafsızlığına gölge düşürmüştür. Bu durumun devamında bayram kutlaması esnasında Efeler Belediye Başkanımızın eşi Güneş Atay üzerinden protokol krizi çıkarmasını asla doğru bulmuyoruz ve kınıyoruz” diye konuştu.

koltuk-hirsi-kriz-cikardi-107521-1b874b21fae3cfa4e7ddc906833b9462.jpgkoltuk-hirsi-kriz-cikardi-107521-5bb51874c4ccecd1939390abd4d8e219.jpgkoltuk-hirsi-kriz-cikardi-107521-7d3f9420c51fa9659a5d3a59a6ad3afd.jpgkoltuk-hirsi-kriz-cikardi-107521-c5271de94619c867efe301c911108709.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum