Aydın'da milli mücadele ruhuyla maske üretimi

Aydın'da milli mücadele ruhuyla maske üretimi

Aydın´nın Efeler ilçesinde koronavirüs salgını sonrası artan maske ihtiyacını karşılamak amacıyla Halk Eğitimin usta öğreticileri, milli mücadele ruhuyla gönüllü olarak maske üretimi yapmaya başladı.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Aydın’ın Efeler ilçesinde korona virüs önlemleri kapsamında Efeler Kaymakamı Cemal Şahin’in talimatıyla maske yapımına başlandı. Efeler Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan atölyelerde 16 kadın usta öğretici, karanavirüse rağmen ailelerinden fedakarlık yapıp steril ortamda günde yaklaşık 800 adet maske üretiyor. Gönüllü eğitmenlerin yapmış olduğu alerjen olmayan dört katlı yıkanabilir maskeler, ildeki hastanelere ve vefa ekibine dağıtılıyor.

DÖRT KATLI MASKE ÜRETİLİYOR
Efeler Kaymakamı Cemal Şahin öncülüğünde Aydın’daki hastanelerin, sağlık ekiplerinin ve vefa grubunun ihtiyaçlarını karşılamak için gönüllü usta öğreticilerinin dikiş makinalarının başına geçip maske dikmeye başladığını belirten Efeler Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Aytekin Sezgin, “Tabi ki dünyamızı ve ülkemizi saran bu virüs belasına karşı Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri olarak bizler ne yapabiliriz anlayışıyla çıkılan bu yolda biz de bir tuğla da bizden olsun dedik. Yapmış olduğumuz bu maske dört katlı. Yıkanılabilir özellikte olan steril bir ortamda üretim yapmış olduğumuz bir maskedir. Bu çerçevede biz bu çalışmaya Cuma günü itibariyle başladık. Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra Pazar günü itibariyle 16 gönüllü usta öğreticimizle maske üretimi gerçekleştiriyoruz. Tabi ki burada en büyük takdiri herhangi bir karşılık beklemeden bu çalışmaya katılan usta öğreticilerimiz hak etmekte.” dedi.

GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR
“Gün birlik olma günüdür” diyen Sezgin, “Gün elimizi taşın altına koyma günü. Bu duygularla yapılan bu çalışmada Pazar gününden bu yana Bin 500 adet maske ürettik. Üretmiş olduğumuz bu maskeleri her günün sununda kaymakamlığımıza teslim ediyoruz. Sayın Kaymakamımızın yapmış olduğu planlama çerçevesinde bu maskeler, hastanelerimize ve sağlık kuruluşlarımıza dağıtımı yapılmakta. Hedefimiz 10 bin maske yapmak” ifadelerini kullandı.

KADINLARIMIZ MİLLİ MÜCADELE RUHUYLA ÇALIŞIYOR
Özverili çalışmalarından dolayı usta öğreticilerine teşekkür eden Müdür Sezgin, “Kurtuluş Harbinde ülkemizde nasıl Şerife Bacılar, Kara Fatmalar, Halime Çavuşlar, Güldesti Makbuleler ve Aydınlı Çete Ayşeler çıktıysa da biz bu kadim topraklarda bu hanımefendi öğretmenlerimizin de hala o ruha sahip olması bize ayrı bir mutluluk verdi. Biliyorsunuz Çete Ayşe’nin memleketi burası ve hepsi de bu zor süreçte milli bir meselede elini taşın altına koydu. Bizler sadece aracıyız. Asıl takdire şayan, asıl teşekkür etmemiz gereken her hangi bir şey beklemeden çalışma yapan usta öğreticilerimizdir.” dedi.

ALERJEN OLMAYAN YIKANABİLİR MASKE YAPIYORUZ
Ailesinden fedakarlık edip sağlık çalışanlarının virüsten korunmaları için dikiş makinelerinin başın geçen usta öğretici Arzu Şişmanoğlu, “Dünyamızı ve ülkemizi tehdit eden koronavirüsüne karşı sağlık çalışanlarının maske ihtiyacının olduğunu öğrendik. Efeler Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri olarak, atölyelerimizi tekrar faaliyete geçirdik. 16 usta öğretici arkadaşımla gönüllü olarak mesai kavramı tanımadan atölyelerimizde maske üretimine devam etmekteyiz. Yapmış olduğumuz maske dört katlı. Alerjan olmayan bir kumaş. Yıkanabilir bir özelliği var. Steril bir ortamda çalışarak bu maskeleri yapıyoruz. Ben emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sağlık sektörünün yanında olabildiysek bundan onur duyuyoruz” şeklinde konuştu. 

AYDIN’IN MASKE İHTİYACINI KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ
Usta öğretici Zeliha Günnur Bulut, “Şuan dünyayı saran bu virüsle mücadelemizi biz de yapıyoruz. Usta öğretici gönüllü arkadaşlarımla birlikte bu maskeleri üretmeye çalışıyoruz elimizden geldiğince. Amacımız buradaki ihtiyacı karşılamak. Yaptığımız işi gönüllü olarak, severek ve milli mücadele ruhuyla yapmaya çalışıyoruz. Çünkü elimizden başka bir şey gelmiyor. Bütün sağlık personeli kendi çapında çalışıyorlar. Onların da virüs kapmamaları gerekir. Maske yetersizliği var Türkiye genelinde. Biz de elimizden geldiğince Efeler Halk Eğitim olarak Aydın’ın ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

İNŞALLAH BİR AN ÖNCE BU VİRÜSTEN KURTULURUZ
Usta öğretici Gülin Harman ise, “El birliğiyle milletimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sağlık çalışanlarımızın eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. İnşallah bir an önce bu virüsten kurtuluruz. Devletimiz, milletimiz rahatlar. Sağlık çalışanlarımız rahatlar. İnsanlar rahatlar. Çünkü herkes evinde kaldı. Oldukça sıkıldıklarını düşünüyorum. Onlar da bir an önce feraha kavuşup normal hayatlarına geri dönerler umarım.” temennilerinde bulundu. 

milli-mucadele-ruhuyla-maske-uretimi-155019-4ba2ab86e37be41ec4608b4f9b56b6df.jpgmilli-mucadele-ruhuyla-maske-uretimi-155019-4c86df4065e6af3413da42b1731ce021.jpgmilli-mucadele-ruhuyla-maske-uretimi-155019-4440ca7c4c9fac604b6446f6c5e5acba.jpgmilli-mucadele-ruhuyla-maske-uretimi-155019-a2b57967efe1c8e70db6b0a1e261a334.jpg

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.