Aydın’da son yıllarda artan motosiklet sayısı dikkat çekerken, Efeler’de yetkili bayii satış danışmanlığı yapan Cihan Kaya, motosiklet kullanımının yaygınlaşmasının temel sebepleri arasında trafik sorununun ön planda olduğunu belirtti.  Her gün trafiğe bir yenisi eklenen motosiklet modellerinde en çok 50 CC’likler öne çıkarken, ilçede aksesuar ve ekipman satıcısı olarak hizmet veren Serkan İşcan ise motor kullanıcıların ekipman alımına dikkat etmediğini, kalitesiz ürünler ve eksik parçalarla trafiğe çıktığına vurgu yaptı. 

Aydinda Motosiklete Ragbet Artiyor Aydinda Motosiklet Kullanimi Yayginlasti 478358 Db81C5B6Bcf44F3394E5E26F4493Bb32

“MOTOSİKLET FİYATLARI 43 BİNDEN BAŞLIYOR” 
En çok tercih edilen modeller arasında 50 CC’lik denilen daha düşük segmentli motorların olduğunu söyleyen Cihan Kaya, “Bu modellerin tercih edilme sebeplerine baktığımızda Efeler’in küçük bir şehir olması öne çıkıyor. Ulaşım açısından kısa mesafe gidiliyor. Bunun yanında B seviye ehliyetin de yeterli olmasıyla 50 CC’lik motosiklet bu noktada kullanıcıların ilk tercihi oluyor” dedi.  Cep yakmayan fiyatlar ve kredi kartına uzun vadelerde taksit seçeneklerinin sunulduğunu söyleyen Kaya, “Tabii ki modelden modele fiyatlarda yükselme oluyor. Bunun sebebi de her markanın ve her modelin farklı opsiyonlarla kullanıcılara seçenekler sunmasıdır. Bir üst modellere baktığımızda 80 CC ve 125 CC’lik motosikletler de tercih ediliyor. 50 CC’lik motosikletler için bizim satışını gerçekleştirdiğimiz firmada fiyatı 43 bin liradan başlayıp 50-70 bin lira bandına çıkıyor. Fiyat artışında malzeme kalitesi, kullanılan ekran, koltuk derisi, rengi gibi özellikler büyük etken oluyor” diye konuştu.

Aydinda Motosiklete Ragbet Artiyor Aydinda Motosiklet Kullanimi Yayginlasti 478358 8D1A1C75B97Eec41F77E602F77E3567F

“ELEKTRİKLİ BİSİKLET ALICI ÇOĞALDI” 
Son zamanlarda elektrikli bisiklete de rağbetin arttığını belirten Kaya, “Plaka, vergi vb. durumları olmadığı için elektrikli bisiklet alıcısı da çoğaldı. Katlanabilir olması, bataryasının ev tipi modeli olması gibi özellikleriyle de pratik bir ürün olduğundan insanlar tercih ediyor. Elektrikli bisiklet piyasası güncel olarak maksimum 35 bin lirayı buluyor. Yine aynı şekilde model ve fonksiyonlarıyla fiyatlar düşüp artabiliyor” dedi. 

Aydinda Motosiklete Ragbet Artiyor Aydinda Motosiklet Kullanimi Yayginlasti 478358 514De2F2Deb821D9F7A36Df39Ae945D3

Prof Dr. Sürmen, çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı Prof Dr. Sürmen, çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı

“YAZ SEZONUYLA İŞLER YOĞUNLAŞTI”
Halihazırda yaz sezonunun açılmasıyla birlikte motosiklet olan rağbette arttığına değinen Kaya, “Sezon başlangıcıyla satışlarımız iyi gidiyor diyebilirim fakat eski sezonlara baktığımızda alıcı kitlemiz düşmüş vaziyette. Bu durumun asıl sebebi güncel ekonomik sıkıntılar. Ulaşabilirlik giderek düşüyor ve piyasada nakit para akışı büyük sıkıntı içerisinde. Firmalar da hem piyasanın dönmesi için hem motor kullanıcılarını rahatlatmak adına yüksek fiyat ve zam yapımına gitmiyor. Tam tersi kredi kartına vade farksız taksitlerle kolaylık sağlıyorlar. Yakın zamanda beklenen bir zam da yok. Zaten olduğu zamanda bir anda yüksek zam uygulanmıyor ufak ufak dağılımlarla yapılıyor. Rağbet çok arz talep çok piyasa üzerinde rekabet çok o yüzden firmalar yüksek fiyatlara gidemiyor” ifadelerini kullandı. 

Aydinda Motosiklete Ragbet Artiyor Aydinda Motosiklet Kullanimi Yayginlasti 478358 C87Ceae008F42719Bdb427C86D246A22

EKİPMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ 
Motosikletlerde ekipmanın oldukça önemli olduğuna dikkati çeken Serkan İşcan ise açıklamasında, “Kask, mont, dizlik, eldiven, pantolon ve bot ekipmanların ortalama karşılığıdır. Tüm motosiklet sürücülerin bu ekipmanlara sahip olması gereklidir. Kazanın ne an yapılacağı bilinmez bir gerçek. İki teker üstüne çıkıyorsan her daim tam takım ve hazır olmalısın” dedi.  Ekipman fiyatlarının kullanılan malzeme ve kaliteye göre değişkenlik gösterdiğini vurgulayan İşcan, “Kullandığınız motosikletin gücüne göre ekipman kalitenizi de arttırmak zorundasınız. Eskiden insanlar parasıyla en kalitelisini alırken, şimdi ortalama fiyatlarla idarelik ekipmanlar alıp geçiştiriyorlar. Bunlar da ekonomik problemlerle ortaya çıkıyor. Ortalama fiyatlarla 10 bin liraya da ekipman dizebilirsiniz, 100 bin liraya da. Bunun ucu bucağı yok. Motosiklet eskiden zevk işiyken şimdi zorunlu kullanılan taşıt haline geldi. İnsanlar araba alamıyor. Aydın’da trafik sorunu var, havalar sıcak ve kısa mesafe yollar olduğu için motor artık çok tercih ediliyor. Fakat insanlar ekipmanları önemsemiyor” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Murat Tan