Aydın'da mucize gibi bir hayat

Aydın'da mucize gibi bir hayat

​​​​​​​Aydın’ın Söke ilçesinde 20 yılda 13 beyin kanaması, 6 felç, 20’den fazla beyin anjiyosu ve çok sayıda epilepsi nöbeti geçiren 39 yaşındaki Ferkan Taş, 10 hastanede toplam 562 gün geçirdi.

A+A-

(BURHAN CEYHAN) Doktorlar ve ailesi öldü gözüyle bakarken, o azmetti ve hastalığı yendi. Taş, şimdi mucize yaşamın mutluluğunu yaşıyor. Kırsal Bağarası Mahallesi'nde yaşayan Taş ailesinin 4 çocuğundan biri olan Ferkan Taş, 8 Ocak 1999 tarihinde, ailesine ait zeytinlikte zeytin toplarken fenalaşıp baygınlık geçirdi. Eve gitmeyince kendisini aramaya çıkan yakınları tarafından 6 saat sonra baygın bulunan Ferkan Taş, önce Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Beyin kanaması geçirdiği belirlenince de Aydın Atatürk Devlet Hastanesi'ne oradan da İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Birçok test yapılan Ferkan Taş'a, nadir görülen “Thalamik Avm (Arterio-Venöz-Malformasyon)” teşhisi konuldu. Beyninde istenmeyen bir damarla dünyaya gelen ve yıllar sonra beyin kanamasıyla ortaya çıkan rahatsızlığı nedeniyle şaşkına dönen Ferkan Taş, 20 yılda belirli zamanlarda tam 10 hastanede 562 gün tedavi gördü. 3’ü büyük çapta, 10’u ise küçük çapta olmak üzere toplam 13 beyin kanması geçirdi. Gittiği her doktor ona ölümden bahsetti. Ancak Ferkan Taş, yaşama azmiyle “Thalamik Avm” hastalığını yendi. Son tedavilerinden sonra büyük sevinç yaşayan Taş, ailesiyle birlikte bu mutluluğu yaşadı.

“DUYUNCA ŞOK YAŞADIM”
Doktorların beyin kanaması teşhisi koyduğunda ölümü hissettiğini ve büyük şok yaşadığını belirten Ferkan Taş, “Askere gitmeme 4-5 ay kala hasta oldum. Doktorlar beyin kanaması deyince şok yaşadım. Gittiğim her cerrah bana ölümden bahsetti. O günler çok zor günlerdi. Ama artık o hastalığı yenerek bir tarafa bıraktık. Bugüne kadar 13 defa beyin kanaması geçirdim. 6 defa felç geçirdim. 4 defa beyin ameliyatı oldum. Çok sayıda epilepsi nöbetler geçirdim. Bu sürede 562 günüm ise hastanelerde geçti. Şu an çok mutluyum.”

“YÜZDE YÜZ ÖLEBİLİRDİM”
Ferkan Taş, “Beni hayata bağlayan doktorlardan birisi Yusuf Kurtuluş Doğansoy’du. Onun emeği ve gayretiyle, kendi çabamla bugüne geldim. Normalde beyin kanaması geçiren bir insanın ölme olasılığı yüzde 80’dir. Sonraki her kanamada bunun 5 puan daha arttığını doktorlar söylüyor. Benim 13 kanamada matematiksel olarak hesapladığımız zaman yüzde yüzün üzerinde bir rakam ortaya çıkıyor. Gittiğim her doktor benim yaşamamı mucizeye bağladı. “Thalamik Avm” adı verilen bu hastalık bir kronik hastalık olarak geçer. Kronik hastalık ise sonu gelmeyen ve devamlılığı olan bir hastalık türüdür. Ama ben bu Avm’yi yendim. Beyin Avm’yi tamamen atmış ve yerine normal insanlarda olan sıvı yerleşmiş. 20 yıldan beride aynı zamanda sol taraftan felçliyim. Kolum tutmuyor, ayağımda ise aksamalar var. Bu yıl yine İzmir’de tedavi görmeye başladım ve çok faydası oldu. Elimde ve kolumda küçük çaplı oynamalar başladı. Bununla birlikte bir şekilde mucize gerçekleşiyor. Ben herkesin yaptığını yapabilirim ama her kes benim yaptığımı yapamaz. Bana destek veren tüm doktorlarıma sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

AİLESİ ÖLDÜ SANMIŞ
Baba Recep Taş (70), “Oğlum bu hastalığa zeytinlik alanda yakalandı. Onu o halde görünce onu öldü sandım. Hastanede kendisini toparlayamadı. 17 gün bitkisel hayatta kaldı. Allah onu bize bağışladı. Çok fazla konuşamıyorum" diyerek gözyaşlarına hakim olamazken, anne Ümmühan Taş (68), “Daha hala oğluma banyoda, tuvalette, çok kalırsa baygınlık geçireceğini düşünerek merak ediyorum. Kullandığı ilaçları dakika dakika takip ederek veriyorum. Onu çok seviyoruz" dedi.

Kardeşi Ural Taş (37) ise, “O dönemler baya bir zordu. İlk geçirdiğinde zeytinlikte 2 kilometre sırtımızda getirdik. Sürekli onun yanında olduk ve sırtımızda taşıdık. Şu ana kadar hiç başından ayrılmadık ve yalnız bırakmadık.  O zamanlar yatağa mahkumdu. Şimdi çok şükür kurtuldu sayılır” diye konuştu.

“TAŞ, İMKANSIZI BAŞARDI SAYILIR”
Ferkan Taş'ın tedavi sürecinin bir bölümünde yer alan Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Kurtuluş Duransoy, “Thalamik Avm (Arterio-Venöz-Malformasyon)” adı verilen hastalığın çok riskli bir hastalıktı. Kanama riski çok yüksekti çok genç yaşta başlamıştı bu hastalık. Türkiye’de çok değerli hocalarımızın sayesinde, damar içerisinden ışın tedavileri ile birlikte şu anda neredeyse bu hastalığı yendi.  Ferkan, çok pozitif enerjisi olan birisi. Ben ona yönlendirme konusunda fayda sağladım. Ferkan Taş’ın bu duruma gelmesine tabi ki mucize demeyelim ama çok iyi bir sonuçtur. Aile olarak çok zoru başardılar. Hastada en önemli olan moraldir. Bu tür hastalıklar ender rastlanan bir hastalıktık” dedi.   

13-beyin-kanamasi-geciren-gencin-mucize-yasami-100680-0a1cae269aad2df02bb4d2e3901d5f6c.jpg13-beyin-kanamasi-geciren-gencin-mucize-yasami-100680-3ceb5ff18bd41b1c2e2ec769e5693762.jpg13-beyin-kanamasi-geciren-gencin-mucize-yasami-100680-158dd712520d9c54faba3736db248ae3.jpg13-beyin-kanamasi-geciren-gencin-mucize-yasami-100680-c7778afb4bf9e3704ca996c7ec9acc39.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.