Geçmişten günümüze hayatımızın bir parçası olan mutfak tüpü, doğalgazın yaygınlaşmasıyla zaman içerisinde hayatımızdan çıkmaya başladı. Aydın Efeler’de 20 yıla aşkındır tüpçülük yapan Süleyam Talu Aydın’da sektörün bitik durumda olduğuna ve bayilerin giderek kapandığına dikkat çekti. 

Aydinda Mutfak Tupu Satisi Durma Noktasina Geldi Aydinda Tupgaz Sektoru Daralmaya Girdi 478675 61061B6Db0452E4Fbffe39E8C3B1E60E

“SEKTÖR DEĞİŞİYOR”
Sektörün bazı yenilikler ve değişimlerle zaman içinde değişerek bambaşka bir hale geldiğine değinen Süleyman Talu, “Şu an tüp takımını bayiler yapmak zorunda. Kaçak olup olmadığını kontrol etmek ve tüpü taşımak bizlerin görevi fakat ileride tüp başlıkları her kullanıcının takabileceği pratikliğe döndükten sonra bir yenilenmeyle bayilerin takma zorunluluğu kalkar ve kullanıcılar tüplerini alır gider. Hal böyle olunca da bizlerin taşımacılık yapmasına da gerek kalmaz. Biz de sektör olarak her geçen gün küçülmek zorunda kalırız” dedi.

Aydinda Mutfak Tupu Satisi Durma Noktasina Geldi Aydinda Tupgaz Sektoru Daralmaya Girdi 478675 00017Ae40Cf501572185859338C21453
“BAYİ SAYISI HER GEÇEN GÜN AZALIYOR”
Tüp satışlarındaki güncel durumun zayıf olduğunu belirten Süleyman Talu, “Aydın’da tüketim oldukça düşük, doğalgaz yaygınlaştıkça bizim işlerde kısıtlanıyor. ÖTV, KDV, personel, yakıt maliyeti derken masraflar giderek artıyor. Piyasa gitgide bitiyor ama tüp taşınabilir olduğu için sektör her zaman devam eder ancak bayi sayısı azalır. Aydın’da şu anda sektör bitik durumda. Bayi sayısı her geçen gün azalıyor. Halihazırda bayram önü ama emekli maaşları bayramdan sonraya kaldığı için hareketlilik ne yazık ki yok” ifadelerini kullandı. 

“PİYASAYI ÖĞRENCİLER AYAKTA TUTUYOR”
Aydın’ın emekli şehri olduğunu ve tüm esnafların bu yüzden zorlandığını dile getiren Süleyman Talu, “Efeler’de üniversitelerin açılmasıyla piyasa canlanıyor. Aydın esasında küçük bir şehir. Üniversite öğrencileri olmasa zaten satış yapabileceğimiz evler oldukça az. Yaz dönemi girdiğinde üniversitelerin kapanması ve yazlıkçıların yazlıklarına gitmesiyle Aydın hayalet şehre dönüyor. Öğrenciler olmasa piyasada hareketlilik hiç olmayacak çünkü artık herkes evine elektronik eşyalar alıyor ocağa da gerek kalmıyor. Fakat öğrenciler sadece ocak kullandığı için doğalgaz yoksa bize geliyorlar” diye konuştu.

Aydın protokolü şehitleri unutmadı Aydın protokolü şehitleri unutmadı

“ZAM YOK KAMPANYA VAR”
Bayiliklerin 2 yıldır düzenli olarak kampanyalar gerçekleştirdiğini dile getiren Süleyman Talu, “Günümüz şartlarına bakarsak, evet tüp pahalı. Doğalgaz kullanımı özellikle yaz aylarında çok maliyetsiz kalıyor. Markalar da satış artırma politikası ve müşterileri memnun etmek adına düzenli olarak kampanyalar düzenliyor. Şu an ev tipi bir tüp 680 lirayken kampanyayla  606 liraya denk geliyor” dedi.

Muhabir: Murat Tan