Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, Aydın’da okullar Haziran ayı itibariyle kapandı. Okulların kapanması kırtasiyecileri de derinden etkilerken, işlerinin durgunlaşmasından yakınan esnaflar yaz aylarında anlaşmalı dersane gibi farklı sektörlerin baskı işlerine yönelme başladı. Aydın Efeler Zafer Mahallesi’nde 18 yıldan bu yana kırtasiye dükkanı işleten Duygu Sezgin Bakan, “Müşteri portföyümüz diğer öğrencilerden ziyade üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Üniversite öğrenciler gidince işlerimizde azalma yaşanıyor” dedi.

Aydinda Ogrenciler Tatile Kirtasiyeciler Darbogaza Girdi Aydinda Kirtasiyecileri Zor Gunler Bekliyor 482510 0D35155Bbbc381C1Ed19489Fd1D0F3Dc

Aydın'da sağlıkçılardan '15 Temmuz' mesaisi Aydın'da sağlıkçılardan '15 Temmuz' mesaisi

“ALTERNATİF İŞLERLE AYAKTA DURUYORUZ”

Dört aylık okul kapanma sürecinde kışın çalışıp kazandıkları parayı yazın borç ödemeye yatırdıklarını, borçlardan arta kalan para ile de geçinmeye çalıştıklarını söyleyen Duygu Sezgin Bakan, “Alternatif olarak tez danışmanlığı yapıyoruz. Ayrıca anlaşmalı kurumlar ve dershanelerin baskı işleri sayesinde yazın da para kazanarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Yazın Aydın’da para dönüşü yavaşlıyor, birikim yapamıyoruz. Tek iş yapmamız mümkün değil, alternatif işlerle ayakta duruyoruz” diye konuştu.

Aydinda Ogrenciler Tatile Kirtasiyeciler Darbogaza Girdi Aydinda Kirtasiyecileri Zor Gunler Bekliyor 482510 2868280Add3C8Db8Ff70360C8906D98D (1)

“ŞU AN FOTOKOPİDEN PARA KAZANIYORUZ”

Geçen yıllarla bu yıl arasındaki kâr zarar oranında uçurum olduğunu ve bu nedenle de tam manasıyla kâra geçemediklerini dile getiren Bakan, “Üniversite kapandığı an var olan borçlarımızı ödemekte zorlanıyoruz. Şu an yoğun olmamızın sebebi Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Bu sınav süreci de geçtiğinde biz bittik. Halihazırda fotokopiden para kazanıyoruz. Ayrıca üniversite öğrencilerinin mezuniyet sürecindeki vermeleri gereken tez çıktıları sayesinde şu aralar yoğunuz” ifadelerini kullandı.

Aydinda Ogrenciler Tatile Kirtasiyeciler Darbogaza Girdi Aydinda Kirtasiyecileri Zor Gunler Bekliyor 482510 Cd57972C0549233Ca2B92B42Dabac7E2

“AYDIN’IN EN UCUZ KIRTASİYESİ BİZİZ”

Öğrencilerin kırtasiyedeki ürünlere uyguladıkları fiyatlardan genel olarak memnun olduğunu belirten Bakan, “Aydın’ın en ucuz kırtasiyesi ve fotokopicisi biziz. Sürümden kazandığımız için mecburen fiyatları düşük tutuyoruz. Bu durum da bizi tercih etmelerine sebep oluyor” dedi. Sürekli artan maliyetler ve ekonominin geldiği noktadan da şikayetçi olan Bakan, “Ekonomiden memnun değiliz, küçük esnaf olarak bizler son halkalarız. Ne yazık ki ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle ayakta kalmak istiyoruz fakat bizlerin sesleri duyulmuyor. Yöneticilerden sesimizi duymalarını istiyoruz” diye konuştu.

Aydinda Ogrenciler Tatile Kirtasiyeciler Darbogaza Girdi Aydinda Kirtasiyecileri Zor Gunler Bekliyor 482510 6784C5B060Fbae4F7134429De1D11532

Muhabir: Murat Tan