Aydın'da EKODOSD'un Çarşamba Söyleşileri devam ediyor. Söyleşinin bu haftaki konusu ise “Orman Yangınları” oldu. Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat, söyleşide orman yangınlarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. 

A W240055 05
 
"HEPİMİZ ÇOK ÜZÜLDÜK"
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Çarşamba Söyleşileri'nde bu hafta Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat’ı konuk ettik. Bilindiği gibi son günlerde hem yakınımızda hem de ülkemizin birçok yerinde orman yangınlarının kötü sonuçlarıyla karşılaştık. Geçtiğimiz hafta Selçuk-Kuşadası arasında meydana gelen orman yangını nedeniyle hepimiz çok üzüldük. Orman yangınları nedenleri, yangın öncesi koruma güvencelerinin sağlanması sayesinde, ormanların ve doğa koruma alanlarının sürdürülebilir koruma esasları konulu bir söyleşi gerçekleştirildi" dedi.  

CHP’li Saatçı Aydın’daki elektrik kesintilerine tepki gösterdi CHP’li Saatçı Aydın’daki elektrik kesintilerine tepki gösterdi

A W240055 06

ÖNEMLİ KONULARA PARMAK BASILDI
Sürücü, şunları kaydetti: "Türkiye’de yangınların sık meydana geldiği bölgeler ve bu alanlardaki ağaç türleri ve koruma güvenceleri hakkında bilgi verildi. Sürdürülebilirlilik kavramının doğuşu ve tarihi geçmişi, ekosistem kavram ve tanımı, dünyada doğa ve doğal kaynakların yanlış ve plansız işletmelerle yok edilmesi, iklim değişikliğine engel olmak, yenilenebilir enerji üretimlerine öncelik vermek, doğa koruma ve çevre onarımı çalışmaları yapmak, organik ve doğal besin maddelerinin ve içilebilir su üretilmesine özen göstermek gibi küresel yükümlülükler konularına değinildi."

A W240055 04
 
TEŞEKKÜR BELGESİ TAKDİM EDİLDİ
Öte yandan sunumun ardından Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat, katılımcıların sorularını da yanıtladı. Şat'a, EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi. EKODOSD çalışmalarına katkı yapan Gökay Kirman’a da genç grup üyesi Korcan Bartu Koçyiğit tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi sunuldu.

A W240055 02

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI