Aydın'da rekolte kaybı bekleniyor.

Aydın'da rekolte kaybı bekleniyor.

Aydın’da ekonomik sıkıntılar nedeniyle üreticilerin yeterli gübre ve ilaç kullanamamasından ötürü zeytin ve pamuk başta olmak üzere bazı bitkisel ürünlerde rekolte kaybı yaşanması bekleniyor. 

A+A-

(MURAT TAN) Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, geçtiğimiz yıl artan döviz kuru nedeniyle yaşanan gübre fiyatlarındaki fahiş zammın, Aydınlı çiftçilerin gübre kullanımını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Yeterli gübre ve ilaç kullanılmamasının Aydın’da zeytin ve pamuk gibi ürünler başta olmak üzere bitkisel üretimde rekolte kaybına neden olacağını söyleyen Başkan Kendirlioğlu, “Bunun sıkıntılarını pamuk ve zeytin başta olmak üzere sebzeyle birlikte bitkisel ve hayvansal üretimde de göreceğiz” dedi. 

“ÇİFTÇİ GÜBRE ATMAKTAN İMTİNA EDİYOR”

Geçtiğimiz süreçte açıklamalarında da gübre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ileride yeterli gübre kullanmamayla ilgili sıkıntılar çıkacağını kamuoyuna duyurduklarını söyleyen Kendirlioğlu, “Ekim sezonu öncesinde gübrenin pahalı olması nedeniyle çiftçimizin de gübre atmamakla ilgili bazı tereddütleri vardı çünkü gübrede yüzde 100’ü aşan artışlar söz konusuydu. Gübrede anormal bir pahalılık vardı. Bunun bahanesi olarak da döviz kurunun yükselişinden dem vuruluyordu ancak dolar 7 lirayken bu fiyatlar oluşmuştu. Dolar bu gün neredeyse 5.5 liraya düştü ama gübre fiyatlarından gereken anlamda bir düşüş yaşanmadı. Dolayısıyla çiftçimiz gübreyi atmaktan imtina eder hale geldi. Çiftçimizin cebinde de yeterli kaynak yok” diye konuştu. 

“BİTKİSEL ÜRETİMDE REKOLTE KAYBI YAŞANACAK”

Yeterli gübre kullanamamaktan ötürü Aydın’da da belli ürünlerde rekolte kaybı beklentisine sahip olduklarının altını çizen Kendirlioğlu, “Biz gübreye çok büyük zam geldiğinde de bir an önce tedbir alınması gerektiğini söylemiştik. Gübre desteklerinin tekrar revize edilmesi gerektiğini ya da destekleme dışında bilhassa gübrenin çiftçimize farklı indirimlerle verilmesi gerektiğini de belirtmiştik.  Bunun sonuçları ileride rekoltenin ve kalitenin azlığıyla karşımıza çıkabilir diye de . Biz bunun endişesini dile getirmiştik. Devletimizin vereceği beş puanlık bir desteğin ülkemize 50 puan olarak geriye yansıyacağını söyledik ama yetkililer bunu kaile almadılar. Bunun sıkıntılarını pamuk ve zeytin başta olmak üzere sebzeyle birlikte bitkisel ve hayvansal üretimde de göreceğiz” dedi.

aydinda-rekolte-kaybi-bekleniyor-115380-03841cbdd46e4d87d0dbab312a3cd290.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.