AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aydın’da su pahalı mı?

A+A-

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin su fiyatları muhalefetin diline dolanmış ve Türkiye’nin en pahalı suyunu Aydın halkı içiyor söylemleri ile algı yaratılmaya çalışılıyor. Ancak açık kaynaklardan yapılan araştırma sonuçlarına baktığımızda ise neyin ne olduğunu anlama olanağı buluyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’nin en pahalı suyunu sattığı savını ortaya atmış ve Türkiye’nin en pahalı suyunun Ankara’da olduğunu ifade etmişti.

Bu söylemden sonra Doğruluk Payı’nın yaptığı araştırma verileri Ankara’nın yanı sıra Aydın’ın da su fiyatlarının en doğru ve en net biçimde ortaya konmasını sağladı. İşte o araştırmanın sonuçlarına göre Aydın Büyükşehir Belediyesi öyle iddia edildiği gibi suyu pahalı satmıyor. İddia ettikleri Denizli Belediyesi ucuz su satıyor savının bile altında bir fiyatla Aydın Büyükşehir Belediyesi suyu vatandaşa veriyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde suyun Metreküp birim fiyatı 4,25 lira iken, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde suyun metreküp birim fiyatı 2,90 Lira. Yine aynı araştırmaya göre Denizli Büyükşehir Belediyesi pahalılık sıralamasında altıncı sırada yer alırken, Aydın Büyükşehir Belediyesi 2,9’lık su fiyatı ile 19. Sırada yer alıyor.

Simdi söyleyin bakalım, suyu Aydın Büyükşehir Belediyesi mi daha pahalı satıyor, yoksa Denizli Büyükşehir Belediyesi mi?

aydinda-su-pahali-mi-aydin-sari-kose-yazisi-95802-34e837a3256b69bfbe9176f198533e1a.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar