Aydın'da tarım arazileri amacı dışında kullanılıyor

Aydın'da tarım arazileri amacı dışında kullanılıyor

Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, Aydın topraklarının tarım amacı dışında kullanılmaya başladığını ifade etti. 

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, Aydın toprakları ve suları hakkında bir takım açıklamada bulundu. Aydın tarım topraklarının çeşitli sebeplerden dolayı yok olduğunu belirten Özdamar, devletin toprakları koruma altına almasını talep etti.  Aydın'ın tarım toprağını kaybeden  üçüncü derece iller arasına girdiğini belirten Özdamar ayrıca yaşanan su sıkıntısına dikkat çekti. 

“TARIM SAHASI OLMAKTAN ÇIKARIYOR”
Tarım arazilerinin Aydın ve diğer illerde dönülmeyecek şekilde kullanıldığını iddia eden Özdamar, Iğdır ve Bartın ilinin tarım toprağını hiç kaybetmediğini ifade etti. Bazı illerde kullanılacak arazi toprağının neredeyse kalmadığını belirten Özdamar,  “Aydın'da topraklar tarım amacı dışında kullanılmaya başlandı. Bu sebeplerden birincisi şehirleşme sektörü. Şehirleşme ile birlikte tarım toprakları üzerine inşaat yaparak ekimin yapılmasına engel oluyorlar. İkincisi turizm sektörü. Özellikle turizm bölgeleri tarım arazileri aleyhine bir genişlemeye sahip oldu. Üçüncüsü ise maden ve enerji sektörleri. Bunların çoğu tarım toprakları üzerinde kurulu. Araziler, dönülemeyecek şekilde tarım sahası olmaktan çıkarılıyor” dedi. 

“IĞDIR, BARTIN HİÇ TARIM TOPRAĞINI KAYBETMEDİ”
Aydın’da var olan tarım topraklarını ormanların koruduğunu söyleyen Özdamar, “Türkiye’de arazilerini kaybını miktar ve oranına göre üç şekilde ayırabiliriz. Gaziantep, Şanlıurfa, Kocaeli, Kahramanmaraş, İstanbul gibi bazı iller var. Buralarda tarım toprağı olarak çok az kısım kaldı. İkinci derecede birçok il var. Aydın tarım toprağını kaybeden üçüncü derece illere giriyor. Aydın’da tarım topraklarıyla, özellikle yüksek kesimlerde, tarım ve orman arazilerinin içe içe olmasından dolayı orman arazilerinin varlığı tarım arazilerini koruyor. Mesela hiç toprak kaybetmeyen iller var. Iğdır, Bartın hiç tarım toprağını kaybetmedi” ifadelerini kullandı.  

“SU EN ALT SEVİYEDE”
Aydın’da su stoğunun azaldığını belirten Özdamar, çiftçinin kendi artezyen kuyusunu açmaya başladığını söyledi. Çiftçinin su sıkıntısına düştüğünü belirten Özdamar, “Su stoğumuzun yavaş yavaş kaybolması büyük tehlike. Üç büyük barajımız var Aydın’da. Kemer, Adnan Menderes ve Adıgüzel barajları. Bu üç barajda da su en alt seviyede. O yüzden çiftçi zaten bunun telaşına düştü. Şu anda tarım yapan çiftçi resmi veya değil kendi artezyen kuyusunu kazmaya başladı. Bütün Aydın’da bu yapılıyor. Devletin su temini ile ilgili mevzuat ve yasayı değiştirmesi gerekir. Görev devletindir, devlet rehberdir. Devlet tarım topraklarına sahip çıkmalı. Tarım topraklarının yok olmasına müsaade etmemeli” diye konuştu.    

aydinda-tarim-arazileri-amaci-disinda-kullaniliyor-197901-e1cb9de454e12a41a834f07ee978dec5.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.