Aydın’da uluslar arası tatbikat düzenlenecek 

Aydın’da uluslar arası tatbikat düzenlenecek 

AFAD tarafından gönüllülerle buluşma amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan İl Müdürü Ramazan Harman, Mart ayında Aydın’da uluslar arası bir tatbikat düzenleneceğini kaydetti. 

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA- Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdahale Müdürlüğü (AFAD) tarafından ‘AFAD Gönüllü Projesi’ kapsamında gönüllü üyelere yönelik kahvaltı ve tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Aydın AFAD İl Müdürü Ramazan Harman, AFAD personeli ve gönüllüler katıldı. Toplantıda AFAD çalışmaları, gönüllü olma amacı ve nasıl gönüllü olunacağının yan sıra eğitimlerin sürecini anlatan bir sunum gerçekleştirildi. Sunum sonrasında konuşan İl Müdürü Harman, “Hedefimiz, Aydın ‘da yada Türkiye’de her hangi bir acil durumda sürece sizi dahil edebilmek.  Bunun için tabi ki eğitim safhalarımızı anlattık. İl Müdürlüğü olarak bundan sonra sizinle bir bütün olarak birlikte çalışma ortamı bulacağız” dedi. 

“MART AYINDA TATBİKAT YAPILACAK”
Kurumun kapasite, nitelik ve sayısal olarak yetmeyeceğinin bilindiğini belirten Harman, “Bunun için binlerce, on binlerce AFAD gönüllüsüne ihtiyacımız var. Sizlere de hiçbir maddi karşılık beklemeden gönüllü olarak geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra aşamalara katılmanızı istiyoruz. Özellikle 18 yaş üstü her yaşa göre afet ve acil durumlarda sizi değerlendirecek programlarımız ve görevler olabilir. Mutlaka sizin bu konuda hassas olup katılmanızı bekliyoruz. Mart ayında Türkiye’de afet ve acil durum il müdürlükleri içerisinde Aydın ilimiz uluslararası bir tatbikat için sayın bakanımız tarafından seçildi. Mart ayının ikinci yarısında ilimizde büyük bir tatbikat yapacağız.  Hazırlayacağımız plan dahilinde size görev vermeyi düşünüyoruz    “ diye konuştu. Harman, gönüllü olarak başvurunun 194 olduğunu programa tanıma toplantısına 100 kişinin katılmasını beklediklerini belirtirken, toplantıda 50-60 kişinin yer aldığını söyledi ve diğer etkinliklerde sayının artmasını beklediklerini kaydetti.  

“DEPREMSİZ YAŞAMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL”
Gönüllülerin hem maddi hem manevi anlamda fedakarlık yaptığının altını çizen ve Türkiye’nin deprem konusunda riskli bir bölgede olduğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Günay ise, “Aydın da öyle. Depremsiz yaşamamız söz konusu değil. Deprem sürekli olacak. Bina stoklarımızın yüzde 70’i depreme dayanıklı değil. Yıkılmaya hazır binalar. Yıkılanın içinde ne kadar canlı varsa uygun yerde olan yaşıyor olmayan ölüyor” dedi. 


“İLK YARDIMI ENKAZDAN ÇIKANLAR YAPTI”
17 Ağustos 1999’daki depremde Sakarya’da görev yaptığını da aktaran Günay, “Arama kurtarma ekibimiz şimdiki kadar yoktu. Orada şunu öğrendik ki enkaz altındakilere ilk yardımı deprem anında binadan ilk çıkabilen insanlar yapıyor. İlk yardımın en güçlü ayağı onlar olmuş. En çok insan kurtaranlar konu komşu. Böyle binlerce insan çıkarıldı. Ama hiçbir şey bilmeden. Tamamen insanca, elinden geleni yapıyor. Ama ne malzeme ne kurtarma ne ilk yardım bilgisi var. Biz daha sonra devlet olarak arama kurtarma ekipleri kurduk. Aydın’da şu an 10 ekip var. 5’şerden 50 kişi eder” diyerek sayının yetersiz olduğuna dikkat çekti. 

“EKİPLER ARTARSA ETKİLİ OLURUZ”
Kurtarma işinin öğrenilmez olmadığının altını çizen Günay, “Yeter ki doğru malzemeyi doğru zamanda kullanabilin. Şimdi belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının ekipleri de var. Ama sayı bize yetmiyor. Burada 300 bin kişi yaşıyorsa ortalama 75 bin ev yapar. Bu açıdan en az 25 bin kişi bu konuda bilgi sahibi olmalı. Gönüllülük bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacak. Ekipler ne kadar artarsa biz o kadar etkili hale geleceğiz. Daha çok insanı, canlıyı kurtarabileceğiz. Bu işin bilgi sahibi olup da kurtarmaktan daha büyük bir hazzı yok” dedi. Günay, gönüllülerden bu işin önemsendiğini çevrelerine de anlatmalarını rica etti. 


aydinda-uluslar-arasi-tatbikat-duzenlenecek-136494-5887b3cf321077f454c9798ec0d5382a.jpgaydinda-uluslar-arasi-tatbikat-duzenlenecek-136494-4081a547d5bbf8c1abb7236b5efd113a.jpgaydinda-uluslar-arasi-tatbikat-duzenlenecek-136494-717f64f1382d356d9280d112e805ad5b.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.