Fanatik taraftar Aydınspor bayrağı ile son yolculuğuna uğurlandı Fanatik taraftar Aydınspor bayrağı ile son yolculuğuna uğurlandı

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde yürütülen "Tarlada Domates Yetiştiriciliği Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi" (EKÜY) projesi bu yıl da başarıyla tamamlandı. Çevrenin ve doğal dengenin korunması, sağlıklı ürün elde edilmesi ve pestisit kullanımının kontrolü amacıyla yürütülen proje çerçevesinde il genelindeki bin 470 dönüm domates üretim alanlarında kontroller gerçekleştirildi. İlçe tarım müdürlükleri iş birliği ile gerçekleştirilen kontrollerin ardından hasat öncesi domateslerden numuneler alındı. Alınan numuneler analize gönderilirken, analizlerin temiz çıkmasının ardından 41 üreticiye EKÜY logosu ve sertifikası verilecek. 

A W243269 04
 
"TARLADAN SOFRAYA GÜVENİLİR GIDA"
Konu ile ilgili Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Tarlada Domates Yetiştiriciliği Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi projemiz bu yıl da başarıyla tamamlandı. EKÜY, Bakanlığımızın 'tarladan sofraya güvenilir gıda' misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kullanımı ile kalıntısız yaş sebze ve meyve üretimini hedefleyen entegre ve kontrollü ürün yönetimi, izleme ve eğitimi projesidir. Çevrenin ve doğal dengenin korunması, sağlıklı ürün elde edilmesi ve pestisit kullanımının kontrolü amacıyla üreticilerin kendi tarla, bağ, bahçe ve sera gibi üretim alanlarında entegre mücadele prensipleri doğrultusunda üretim yapmalarını sağlamaktır" ifadeleri kullanıldı.

A W243269 03

NUMUNELER ANALİZ İÇİN GÖNDERİLDİ
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "İlimizde, açık alanda bin 470 da alanda domates üretimi yapan 41 üreticimizin arazilerinde üretim sezonu boyunca  ilçe tarım müdürlüğü ile birlikte arazi çalışmaları yapıldı. Domates güvesi tuzakları asıldı. Hastalık ve zararlı takiplerinde karşılaşılan sorunlar için bitki koruma ürünleri tavsiyelerinde bulunuldu, gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Üretim sezonu hasat başlangıcında analizleri yapılmak üzere alınan domates numuneleri, Muğla Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'ne gönderildi. Analiz sonuçları temiz çıkan üreticilerimize EKÜY Logo ve sertifikaları teslim edilecektir."

A W243269 02A W243269 01

Kaynak: İHA