Aydın, son yılların en sıcak Haziran ayını yaşıyor. Hava sıcaklığının 40 derecenin altına düştüğü sınırlı saatler bile vatandaşların rahat nefes almasına engel oluyor. 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre yeni hafta da sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Aşırı sıcaklarda mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamasını tavsiye eden uzmanlar, özellikle güneşin daha etkili olduğu 11.00 ile 16.00 saatleri arasına dikkat çekiyor.

Aydın'da gençler tarımdan kaçıyor! "Günlük 2 bin liraya dahi çalışmıyorlar!" Aydın'da gençler tarımdan kaçıyor! "Günlük 2 bin liraya dahi çalışmıyorlar!"

KIYAFET SEÇİMİ ÖNEMLİ
Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde dışarıya çıkılacağı zaman yapılan kıyafet seçiminin önemini vurgulayan uzmanlar, açık renkli, beyaz giysilerin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Dışarıya çıkarken güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapkaların kullanılması da önem arz ediyor.

SIVI TÜKETİMİ
Sıcaklarda vücutta meydana gelen sıvı kaybının sağlığı olumsuz etkileyebileceğini belirten uzmanlar, bol su tüketimi konusunda uyarıyor. Sıcak çarpması durumunda ise 1 litre suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat eklenerek içilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

SICAK ÇARPMASI
Aşırı ısı artışının olduğu durumlarda terleme, halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma, şuur kaybı gibi durumlarda acil olarak uzmana danışılması gerekiyor. Sıcaklık nedeniyle can kayıplarının da yaşanabileceği ihtimaline karşı özellikle 50 yaş üzeri, hamile ve çocukların dikkatli olması tavsiye ediliyor.

Muhabir: Mine Eren