Aydın’da yaya geçidini takan yok!

Aydın’da yaya geçidini takan yok!

Yaya geçitlerinde yayalara öncelik vermeyen sürücülere ağır cezalar getirilmesine rağmen Aydın’da kurallara riayet edilmemesi vatandaşların tepkisini çekiyor. 

A+A-

(MURAT TAN) 2019’da yaya geçitlerinde, yayalara öncelik vermeyen sürücülere uygulanacak ceza 488 liradan 604 liraya çıkarıldı. 2019 yılı trafik cezaları içinde en dikkat çeken yaya geçidinde yayaya yol vermeyen sürücüler olurken Aydın’da özellikle yayalara öncelik vermeyen sürücülerin sayısının bir hayli fazla olması vatandaşlar tarafından yoğun eleştirilere neden oluyor. 

Aydın’da yaya geçitlerin yaşanan sorunla Hedef Gazetesi’ne özel açıklamada bulunan Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "'Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın' sloganıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması kampanyasını başlattığı hatırlatarak, Aydın’daki tüm sürücülerin ve vatandaşların bu kampanyaya destek de bulunması çağrısında bulundu. 

KAMU SPOTLARINA AĞIRLIK VERİLMESİ ŞART

Aydınlı vatandaşlar özellikle yaya geçitlerinde büyük sıkıntı çektiklerini anlatıyorlar. Araçların yaya geçitlerinde çok hızlı geçtiğini dile getiren vatandaşlar, karşıya geçmek için dakikalarca beklemek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.  Trafik kurallarına uyulmasının sağlanılması için denetimlerin artırılmasını talep eden Aydınlılar, bunun yanında sürücülerin bilinçlendirilmesi için ilde kamu spotlarına ağırlık verilmesi gerektiğini de vurguladılar. 

“DENETİM YOK”

Yaya geçidinde araçların durmadığını ve kazalara davetiye çıkardığını söyleyen Ekrem Soyer, şunları söyledi; “Bu kadar vurdumduymazlığa pes diyorum. Dünden bu güne Aydın’da bir çok insan yaya geçidinde öldü, ışık var, yaya geçidi var, ama hâlâ durmuyorlar ve çok hızlı geçiyorlar. Uyardığımızda da ters cevaplar alıyoruz. Özellikle yaya geçitlerindeki uygulamanın hayata geçmesiyle ilgili de denetim yok, denetim sıfır”

“SÜRÜCÜLER YAYA GEÇİTLERİNDEN ÇOK HIZLI GEÇİYOR”

Yaya geçidi güzergâhlarında araçların çok süratli geçtiğini belirten Cemile Arslan, “Normalde sürücülerin yaya geçitlerinde 30 kilometre hızla gitmeleri gerekirken 70-80 kilometre hızla geçiyor. Kimse yayaları takmıyor, onlara geçiş hakkı vermiyor. Bazen Aydın Efeler’de şehir içinde yürümeye korkuyoruz. Sürekli olarak yayalar bu konuda mağdur ediliyor. Cezai işlemler noktasında caydırıcılık açısından gereken bir an önce yapılmalıdır” diye konuştu.

"HAKARET İŞİTİYORUZ"

81 yaşındaki Mehmet Selçuk, “Sürücüler bize saygı gösterip yol vermeleri gerekirken azarlıyorlar, ‘Sağır mısın’ diye bağırıp hakaret ediyorlar. Biz yayalara hiç geçiş hakkı vermiyorlar. 82 yaşındayım, baston olmasa yürüyemiyorum, bastonumun sayesinde yürüyebiliyorum. Sürücüler yaya geçidinde bize geçiş hakkı vermedikleri için bastonumla zar zor üst geçidi kullanmak zorunda kalıyorum” dedi.

“CEZALAR CAYDIRICILIĞI ARTIRDI”

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Aydınlı sürücülere zaman zaman trafik kurallarına uymaya özen göstermeleri için eğitimler verdiklerini söyleyen Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Özmeriç, “Yaya geçitlerinde caza uygulamasına gidilmesi bir bakıma caydırıcılık açısından önemlidir. Yaya öncelikli trafik kurallarını sürekli olarak sürücülerimize hatırlatıyoruz. Bu yıl zam uygulanan ceza caydırıcılığı da daha da artırdı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığımız da bu konuda çok hassas. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, tüm yurt çapında yaya öncelikli şehirlerin hayata geçmesi için de bir kampanya başlattı. Aydın’da da trafikte yaya önceliği bilinci oluşması için bizler de bu kampanyayı sonuna kadar destekliyoruz. Bunun yanında trafik kurallarının tamamına uyulması da elbette önemlidir” dedi. 

“YAYA GEÇİTLERİ SEYREKLEŞTİRİLMELİDİR”

Aydın’daki sürücülerin cezai işlem nedeniyle birlikte insanca yaşama önem verme adına kurallara riayet etmesi çağrısını yineleyen Özmeriç, “Yaya önceliği duyarlılığıyla birlikte emniyet kemeri takılması, hız sınırı gibi belli başlı kurallara uymaya da özen gösterilmelidir. Bu anlamda sürücülere iş düştüğü gibi vatandaşlarımıza da elbette iş düşüyor. Yaya geçitlerini kullanmayıp ne yazık ki adeta trafiğin ortasına atılırcasına hareket eden bilinçsiz vatandaşlarımız var. Yaya geçitlerinin belli noktalarda seyrekleştirilmesi gerekiyor. Bu sayede herkesin kullanabileceği ve aynı zamanda işlevinin de artacağı bir öneme sahip olacaktır” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum