Aydın’da yeni kamu binası yapılamayacak mı?

Aydın’da yeni kamu binası yapılamayacak mı?
 Muhabir
‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ kapsamında deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımının 3 yıl durdurulması, Aydın’daki yeni Adalet Sarayı ve 25 bin kişilik stadyum ile birlikte yapım aşamasındaki bazı projelerin akıbetinin de sorgulanmasına yol açtı.

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, bir süredir ciddi beklentinin oluştuğu Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nin detayları, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Pakette, ‘Deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımının 3 yıl durdurulması’ hususunun da yer alması, Aydın’da depreme dayanıksız olması nedeniyle yıkılan ve yerine yenisinin yapılması beklenen Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası, Adnan Menderes Stadyumu ile Aydın İl Emniyet Müdürlüğü binasının akıbetinin de sorgulanmasına neden oldu.

aydinda-yeni-kamu-binasi-yapilamayacak-mi-ak-partili-okten-aydindaki-yatirimlar-devam-edecek-470078-daa7dcb0100cfd015deee18fc1f80134.jpg

Deprem riski taşıyan Aydın Adliyesi’nin taşınacağı Efeler Fatih Mahallesi’nde yapılması planlanan Aydın Adalet Sarayı ile birlikte PTT binası, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İlahiyat Fakültesi binası, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yurdu ile bazı ilçelerde hayata geçmesi kararlaştırılan yeni hükümet binaları, gençlik merkezleri ve TOKİ inşaatlarının da tasarruf tedbirleri kapsamında 3 yıl ertelenebileceği iddiaları da kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Konuyla ilgili olarak Aydın Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten, ildeki planlanan ve yapım aşamasındaki tüm yatırımların devam edeceğini kaydetti.

aydinda-yeni-kamu-binasi-yapilamayacak-mi-ak-partili-okten-aydindaki-yatirimlar-devam-edecek-470078-c43fdf41bef45bd5d4b0560e61874a4c-1.jpeg

“ENGEL TEŞKİL EDEN DURUM YOK”

Açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in tasarruf tedbirleri kapsamında duyurduğu kamuda yeni bina yapımının 3 yıl süreyle durdurulması konusunun deprem riski taşıyanlar dışındaki yeni yatırımları kapsadığının altını çizen AK Parti Aydın İl Başkanı Ökten, “Bu bakımdan Aydınımızda da deprem riski nedeniyle yenilenmesi gereken binalarımızla ilgili yapım süreçleri devam edecek. Halihazırda Aydın Adliye Sarayı’nın da ihalesi yapılmıştı. Sadece fay hattı ve jeolojik problemden kaynaklı olarak yer teslimi yapılmasına rağmen beklemede kalınmıştı. Bu süreç de netliğe kavuştuktan sonra bu yatırım da hayata geçecek. Yani Aydın’da deprem riski nedeniyle planlanan ve yapım süreçleri başlatılmış yeni kamu binaları için engel teşkil eden bir durum söz konusu değil” dedi.

aydinda-yeni-kamu-binasi-yapilamayacak-mi-ak-partili-okten-aydindaki-yatirimlar-devam-edecek-470078-cdd630128aba2557fe6b187ec992f58b.webp

“STADYUM İÇİN SON İŞLEMLER BEKLENİYOR”

Tedbir kapsamında Aydın’da halihazırda sıfırdan planlanarak yeni bina yapılmak istenirse bu binaların 3 yıl bekletilmesinin söz konusu olacağını belirten Ökten, “Örneğin deprem nedeniyle güçlendirilmesi ve yerine yenisinin yapılması gereken bir okulumuz bu tedbirden etkilenmeyecek. Bunun dışında Adnan Menderes Stadyumu’nun da yeri belli. Aydın Otogarı’nın arkasında hayata geçmesi planlanan 25 bin kişilik stadyumla ilgili olarak yerel seçimlerden önce Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak ile de görüşme gerçekleştirdik. Kendisi de o süreçte bir an önce hayata geçmesi noktasında ilgili birimlere talimat vermişti. Gelinen noktada itibariyle ilimize kazandıracağımız yeni stadyum için de son işlemleri bekliyoruz. Stadın yenisinin yapılmasında da bir sakınca yok” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum