Aydın'da yeni karar alındı 

Aydın'da yeni karar alındı 

Aydın İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak yeni kararlar aldı. Alınan kararlar gereği Aydın’da 7 gün 7 konu ve 7 denetim gerçekleştirilecek. 

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Aydın İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs salgınına karşı yeni ek tedbirler alınmak üzere toplandı. Toplantıda tüm il ve ilçelerinde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanmasının sağlanması ve salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair takip, denetim, uyarı ekseninde mevcut durum analiz edilerek, alınan tedbirler ile yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilecek. 

DENETLENECEK ALANLAR BELİRLENDİ 
Toplantıda 19 Ekim Pazartesi günü umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekânları, 20 Ekim Salı şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları okul servisleri dâhil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler denetlendi. 21 Ekim Çarşamba günü organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme vb. yerler ile personel servisleri, 22 Ekim Perşembe tanılı ya da teması olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan berber, kuaför, güzellik merkezleri, 23 Ekim Cuma AVM'ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesisleri, 24 Ekim Cumartesi vatandaşların kalabalıklar halinde bulunabildikleri kamuya açık alanlar (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazar yerleri, sahiller vb.) 25 Ekim Pazar günü de internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikâh salonları, lunapark/tematik parklar denetlenecek. 

“SALGINDA HEPİMİZ BİRBİRİMİZE KARŞI SORUMLUYUZ”
Yapılan toplantıda havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünden fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekânlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususları her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlara hatırlatılacak. Bu amaçla hazırlanan metin belediyelerin, kolluk araçlarının sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılan anonslar gerekse diğer iletişim vasıtalarıyla (televizyon, radyo, gazete, sosyal medya gibi) anons edilmesi sağlanacak. Metinde, "Kıymetli vatandaşlarımız; Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız. Saygıdeğer hemşerilerimiz, Sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız." İfadeleri yer alacak. 

“GEREKLİ ADLİ İŞLEMLERİN BAŞLATILACAK”
Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Son dönemlerde temaslı bildirim oranlarında düşüş olduğu, birinci derece yakınlar dışında temaslı bildiriminde isteksizlik yaşandığı görülmektedir. Salgının yayılımının önlenmesi açısından Kovid 19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili Ceza Kanununun 206’nci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum