Gönüllüyüz Biz adlı bir internet sitesinde yer alan ilana göre, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi adına yürütülen Aydın ili Efeler ilçesinde yer alan Tralleis Antik Kenti’nde 2024 yılında gerçekleştirilecek kazı ve araştırmalarda yer almak isteyen gönüllüler arandığı duyuruldu. Başta arkeoloji, sanat tarihi, tarih, coğrafya, mimarlık, mühendislik olmak üzere, her alanda eğitim alan/almış ve arkeolojiye merak duyan kişiler kazımıza gönüllü olarak başvurulabileceği belirtildi. Gönüllüler, 2024 yılı Tralleis kazısı kapsamında uzman arkeologlar tarafından uygun görülecek işlerde yardımcı olarak çalıştırılacağı aktarıldı. Gönüllülerin, ayrıca arkeolojik alanda gerçekleşen çalışma ortamını deneyimlemeleri ve konu ile ilgili tecrübe sahibi olmaları da hedeflendiği bildirildi.

Whatsapp Image 2024 07 08 At 18.27.16

Prof Dr. Sürmen, çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı Prof Dr. Sürmen, çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı

KATILIM BELGESİ VERİLECEK

Katılımcıların şehirlerarası ve şehir içi ulaşım ve konaklama masraflarını ve Aydın'daki kendi evinde ya da yurtlarda konaklamalarını kendilerinin sağlanması gerektiği belirtildi. Gönüllülerin kahvaltı ve öğle yemekleri kazı başkanlığı tarafından karşılanacağı bildirildi. Çalışma süresi sonunda katılımcılara Tralleis 2024 Kazılarına Katılım belgesinin de verileceği aktarıldı.

Whatsapp Image 2024 07 08 At 18.26.54

ÇALIŞMA ŞARTLARI NASIL?

Çalışma günleri Pazartesi-Cuma günleri arasında olduğu belirtilirken cumartesi ve pazar günleri gönüllülerin izinli olacağı aktarıldı. Kazı alanına götürecek servis aracı 07.30'da Aydın merkezdeki belirlenen alandan gönüllüleri alacağı akşam 17.00'da tekrar belirlenen noktaya bırakacağı bildirildi. Kahvaltı sabah 08.30'da, öğlen yemeği 12.30 - 13.30 saatleri arasında olduğu da ifade edildi.

Gönüllülerin çalışmalar süresince sağlık koşullarına dikkat edilmesi, su, çay, kahve için ortak bardak ve şişe kullanılmamasının gerekli olduğu bildirildi. Güneşe karşı korunmak için kolları ve boynu kapatacak şekilde bir gömlek ya da tişörtle gelinmesi, şapka kullanılmasının da gerekli olduğu söylendi. Güneşe ve toza karşı duyarlılığı olan ya da özel ilaç kullanan kişiler durumlarını baştan belirtmesi gerektiği de iletildi. Başvuru ve bilgi için mail adresinin kullanılması belirtildi.

Muhabir: Seval Selvi