(BURHAN CEYHAN- ABDURRAHMAN FIRAT) Aydın’ın Koçarlı- İncirliova ve Söke Ovaları Büyük Menderes Nehri’nin taşmasıyla yaklaşık 100 bin dönüm tarım arazisi sular altında kaldı. Ekili alanların zarar gördüğünü belirten Ziraat Odası Başkanları bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istiyor.
Aydın’da Ocak ayında metrekareye yaklaşık 180 kilogram yağmur düştü. Toprağında suya doymasıyla Büyük Menderes Nehri 27 Ocak Pazar günü bir çok yerden setlerin patlamasıyla taştı. Taşkın sular önce İncirliova ardından Koçarlı ve son olarak ta Söke Ovasında yaklaşık 100 bin dönüm ekili tarım arazisini sular altında bıraktı. Çoğunluğu buğday, arpa ve fiğ ekli olan arazilerde suların çekilmesinin aylar süreceği beklenirken, ürünlerin çürüyeceği ifade ediliyor. Bölgede geçimini tarımla sağlayan yüzlerce çiftçinin ise maddi anlamda büyük zarar gördüğü ifade ediliyor.
“AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN”
3 yıldan beri su taşkınlarının yaşanmadığına bu yıl yağan aşırı yağışlar dolayıyla tekrar taşkın yaşandığına değinen İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, “Bilindiği üzere Büyük Menderes Nehri DSİ tarafından yapılan ıslah çalışması sonrası 3 yıldan beri takın yaşanmıyordu. Ancak bu yıl yağan yağmur menderesi taşırdı. Tarım arazilerimiz sular altında kaldı. Ekili olanlar büyük zarar gördü. Suların ne kadar zamanda çekileceğini bilemiyoruz. İnşallah kısa sürede çekilir. AK Partili Milletvekillerine sözlü olarak afet bölgesi ilan edilsin diye söyledik. Afet bölgesi ilan edilirse çiftçilerde bir nebze olsun rahatlar” dedi.

1.jpg3.jpg4.jpgwhatsapp-image-2019-02-03-at-12-05-32-1.jpeg

Kaynak: Haber Merkezi