Aydın’daki intiharlar mercek altına alınıyor

Aydın’daki intiharlar mercek altına alınıyor

Aydın’da son dönemlerde artış gözlenen intihar olaylarıyla ilgili olarak Efeler Belediyesi bünyesinde çalışma grubu oluşturuldu.

A+A-

(MURAT TAN) İntihar vakalarının sebeplerini araştırarak önlenebilmesi için kapsamlı çözüm önerilerini kapsayan bir rapor hazırlayacak olan çalışma grubu, Efeler Belediyesi meclis salonunda düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. 

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayhan Delibaş, Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Eralp Atay, Psikiyatri Uzmanı Dr. Betül Arayıcı ile ADÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Erel’den oluşan Çalışma Grubu’nun basına tanıtımı öncesinde açıklama yapan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Aydın’da son aylarda intihar vakalarının sebeplerini araştırarak çözüm önerileri geliştirilmesinin lüzumuna dikkati çekti. 

“AYDIN 2014-2016 YILLARINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYDİ”

ADÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Erel’in babasının rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı toplantıda, İntihar Çalışma Grubu adına konuşma yapan Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Eralp Atay, “Başkanımız Mehmet Fatih Atay’ın talimatı doğrultusunda çalışma grubu oluşturduk. Geçmiş dönemlerde Aydın Tabip Odası başkanlığım dönemimde benim de yaptığım bir çalışma vardı. Kayhan hocamızla o dönemlerden beri çalışıyoruz. 2014’den önceki dönemde Aydın intiharda Türkiye 4.’süydü. 2014-2016 yılları arasında Aydın intiharda Türkiye 1.’si durumuna yükselmiş yine 2017 yılındaysa Isparta 1. olurken Aydın 2. olmuştu. 2018 rakamları halihazırda çıkmamış durumdadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden konuşuyoruz. Gerçekten sosyal ve toplumsal bir olay. Bunun için bir çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışma grubu çalışmasını tamamlayıp, raporunu hazırlayıp önce belediye başkanımıza ve sonra da kamuoyuna sunacaktır. Bu çalışma grubunda gönüllü olarak görev alan arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi. 
“ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPACAĞIZ” 

Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Eralp Atay’dan sonra konuşma Çalışma Grubu üyeleri ayrı ayrı söz alarak sürece ilişkin nasıl bir yol haritası izleyeceklerine dair detaylı açıklamalarda bulundu. İntihar vakalarıyla ilgili Çalışma Grubu  kurulmasından ötürü Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay ile Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Eralp Atay’a teşekkür eden Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, “Bizler hekimiz insanı yaşatmak için uğraşıyoruz. Sebebi ne olursa olsun bu intiharların önlenmesi için Aydın Tabip Odası olarak da elimizden ne geliyorsa yapacağız. Son dönemlerde artan intiharların sebeplerini araştırmanın içinde olacağımızdan ötürü gerçekten çok mutluyuz. İnşallah Aydın’ı bu konuda Türkiye birinciliğinden daha alt sıralara çekeriz. Gerçekten bu büyük bir sorun. Ben de her gün gazeteleri açtığımda intiharlarla karşılaşıyorum. Birçok basın ve sivil toplum kuruluşu tarafından bu konuyla ilgili olarak aranıyoruz. Bu intiharların nedenleriyle ilgili olarak yapacağımız araştırmanın sonucunda kamuoyuyla en kısa sürede paylaşacağız” diye konuştu. 

“ÖNEMLİ OLAN ÇIKACAK RAPORU UYGULAMAKTIR”

Efeler belediyesi olarak böyle bir çalışma grubu kurmaktan aslında üzüntü duyduklarını söyleyen Efeler Belediye Başkanı Atay, “Keşke bu tür vakalar yaşanmamış olsaydı da hem Efeler’de hem de Aydın ilinde böyle bir çalışma grubu kurmak zorunda kalmasaydık. Ne yazık ki ortada bir gerçeklik var. İntihar eden kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunu bilimsel olarak alanında uzman arkadaşlarımız nedenlerini araştıracaklar. Ortaya bir sonuç çıkacak, tabi raporların önemi çok fazla ancak önemli olan bu çıkacak olan raporları uygulamaktır. Belediyeye düşen görevi bizler, Aydın Valiliği’ne düşen görevi valiliğimiz, eğitime düşen görevi Milli Eğitim, sağlığa düşen görevi Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ile Aydın Tabip Odası ile birlikte sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleriyle devletin her kademesindeki kamu görevlileri olarak yerine getirmek için bir araya geleceğiz. Çözümleri de kapsayarak çıkacak olan bu rapor doğrultusunda insanlarımızın intihar etmeden Efeler ilçesinde ve Aydın ilinde mutlu bir şekilde yaşaması için elimizden geleni yapacağız” dedi. 

“ÇALIŞMA HEM EFELER’İ HEM AYDIN GENELİNİ KAPSAYACAK”

Göreve geldiğinden bu yana iki bin 500 kişinin iş başvurusunda bulunduğunu söyleyen Atay, “İçim parçalanıyor, yüreğim yanıyor. İnsanlar üniversiteyi bitirmiş, başvurular arasında iki dil bilen birisi vardı. Çok zor durumda olduklarını biliyorum ancak onlar için de her gün çabalıyorum. Bu gün sabah İzmir’e gidip geldim ve birileriyle görüştüm. Tarımsal bir faaliyet içerisine gireceğiz. İstihdam oluşturacak ve üretim yaparak katma değer yaratıp insanlara iş imkanı sağlayacak olanaklar için çaba sarfediyorum.  Bu nedenle arkadaşlarımıza böyle bir gönüllü sosyal konuda zaman harcayacakları ve bunu bir kamu görevi gördükleri için de çok teşekkür ediyorum. İnşallah iyi bir rapor ortaya çıkar ve bunun da uygulanabilirliği de artar. Böylelikle umarım hep birlikte bu sorunlardan kurtuluruz diye düşünüyoruz. Bu çalışma hem Efeler’i hem de Aydın’ı kapsayacak şekilde olacak” diye konuştu.

aydindaki-intiharlar-mercek-altina-aliyor-107735-1a17a6bfbbf9369fdc18b5bec32b7a64.jpgaydindaki-intiharlar-mercek-altina-aliyor-107735-782cb162523017e0340e43f8e4e42216.jpgaydindaki-intiharlar-mercek-altina-aliyor-107735-62664e8f32548178d4f1d4a8662c6857.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.