Aydın’daki kadınlar güçsüz mü?

Aydın’daki kadınlar güçsüz mü?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) görevli 3 akademisyen, Türkiye’de hangi ilde kadınların kendisini daha güçlü hissettiğini araştırdı.

A+A-

(MURAT TAN) Araştırma sonucu oluşan “Kadın Güçlenmesi Endeksi’ne (KGÜF) göre Aydın, listede 39. sırada yer aldı.  
Türkiye’de 30 büyükşehir arasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yönettiği, kadın başkanlara sahip iki ilden biri olan Aydın’ın listede 39. sırada yer verilmesi dikkati çekti. Aydın ile birlikte büyük nüfusu barındıran, ekonomik, kültürel ve sosyal imkanları geniş illerde dahi kadınların kendilerini güçlü hissetme sıralamasında orta sıralarda yer bulabilmesiyse çarpıcı bir sonuç olarak değerlendirildi. Geçtiğimiz gün  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezinde sunumu yapılan araştırma sonuçları, Aydın’a yön veren bazı kadınlar tarafındansa tepkiyle karşılandı. 
Aydın’a 39. sırada yer verildiği sonuçlara göre, Sinop, Isparta ve Afyonkarahisar, kadınların kendilerini en güçlü hissettiği üç il oldu. Batman, Muş ve Diyarbakır’da yaşayan kadınların kendisini en az güçlü hissettiği listede, Muğla ve Denizli’nin de gerisinde kalan Aydın, Ege Bölgesi’nde İzmir ile birlikte son sıralarda yer aldı. 5 puan üzerinden değerlendirme yapılan listede 3.210 değerindeki KGÜF’e sahip olan Aydın’da, kadın güçlenmesinin yeterli görülmediği sonucu ortaya çıktı. Aydın’ın listede 39. sırada bulunmasının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esen Türker ile Aydın Kadın Efeler Dernek Başkanı Gülsevil Ergünoğlu, verilerin doğru değerlendirilmediğini savundu. 
YAŞAM MEMNUNİYETİ ANKETİNDEKİ VERİLER KULLANILDI
Aydın ile birlikte 81 ili kapsayan araştırmayı ve KGÜE endeksini ODTÜ Öğretim Üyesi Kürşat Çınar ve Türk Eğitim Derneği (TED Üniversitesi yaptı. “Türkiye’de Kadın Güçlenmesini Belirleyici Unsurlar: Çok Düzeyli Bir Analiz” başlığıyla yayımlanacak olan çalışmada, kadınların; sosyo-ekonomik, siyasal ve demografik alanlarda sağladıkları gelişimi ölçebilmek için ‘Kadın Güçlenmesi Endeksi (KGÜE)’ oluşturuldu.  Endeksi hesaplanan “kadının güçlenmesi” kavramı; kadınların eğitimsel, iktisadi, siyasi, sosyal kaynaklara ulaşımlarının sağlanarak, hayatlarında pozitif değişimlere neden olan sonuçları hissetmeleri şeklinde tanımlandı. Araştırma ve endeks, TÜİK’in 100 binden fazla kadınla yapılan görüşmeyi içeren Yaşam Memnuniyeti Anketindeki veriler kullanılarak gerçekleştirildi. 
“ÜZÜCÜ FAKAT DOĞRU BİR GÖSTERGE DEĞİL”
Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esen Türker, “Aydın’ın kadınların kendisini daha güçlü hissettiği iller arasında 39. sırada olmasını çok üzücü buluyorum. Bu verilerin de gerçeği yansıtmadığı noktasında da fikirlerim var. Ben 2012’den bu yana Aydın’da sivil toplum kuruluşlarının içindeyim. 4.5 yıllık ilk dönem başkanlığım sona erdi, geçtiğimiz günlerde de ikinci dönemimize başladık. Aydın’da yaptığım tüm çalışmalar, kadın istihdamı ve gelişimiyle ilgilidir. O yüzden gerçek bir araştırmayla bu sıralamanın çok daha üstlerde çıkacağını düşünüyorum. Öncelikle bu araştırma verilerinin Aydın’da kaç kişiyi kapsadığı ve nerelerde yapıldığı bizim için de önemli bir gösterge olacaktır. En önemli nokta, kadınımızın öz iradeleriyle aldığı kararlardır. Aydın’ın bu anlamda en üst sıralarda olduğunu düşünüyorum. Yerel yönetim anlamında da baktığımızda belediye başkanımızla birlikte pek çok bürokratik kurumda da kadın yöneticilerimizin olması Aydın’ın çok daha iyi yerlerde olduğuna işarettir. Bu tür araştırmalarda dengelerin nasıl oluşturdulduğuyla ilgili doğru bilgiler almak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

BEN ŞEHRİMİN KADININA GÜVENİYORUM” 
Aydın’a 39. sırada yer verilen araştırmanın kendileri için bir gösterge olmadığını söyleyen Türker, “Ben şehrimin kadınına, beceresine, hedeflerine, yaşam kalitesinde gösterdiği ilerlemeye inanılmaz güveniyorum ve bunu desteklemek adına da 15 kişilik icra ekibimle elimizden gelecek destekleri vereceğimiz noktasında da söz veriyorum. Sadece merkez değil, Nazilli, Kuşadası, Didim ve Söke’deki destekçi icra arkadaşlarımızla biz yeni projeler için de kolları sıvadık. Bu koltukların oluşma sebebi bu. Dün nasıl kadının iş hayatında kendini geliştirmesinde etken olan, çocuğunu doğru güvenle emanet edeceği yerlerin oluşması, kısa zamanlı mesailerde çalışması ve iş hayatında eşinden izin alma noktasındaki konuların da artık aşılmış olması için gerekli desteklerin verilmesi adına biz uzun yıllardır çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştı. 

SİNOP’UN AYDIN’IN ÖNÜNE GEÇMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR” 
Türkiye’de Aydın’ın kadınların kendisini daha güçlü hissettiği 39. sıradaki il olmasıyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Aydın Kadın Efeler Dernek Başkanı Gülsevil Ergünoğlu, “Aydın’da ve ilçelerinde kadın istihdamı adına kooperatifleşme söz konusu. Bu kooperatifleşmenin merkez ve ilçelerimizde yaygınlaşması kadın istihdamına doğrudan katkı sağlayacak bir gelişmedir. ODTÜ’nün almış olduğu kıstas nerelere dayanarak alındı. Aydın hangi konuda üçüncü, dördüncü plana itildi? TÜİK Yaşam Memnuniyeti Anketi’nden yola çıkılarak bu sıralama yapılmışsa şunu da söylemek gerekiyor. Türkiye, yaşanabilir 82 ülke arasında 52. sırada bulunuyor. Böyle olduğu halde, kadın istihdamında çok kötü olan Sinop’un da Aydın’ın önüne geçmesi de mümkün değildir. Bu verilerin doğru değerlendirilmediğini ve daha farklı kıstasların alındığını düşünüyorum. Bu verileri de ayrıca irdeleyip Ege Kadın Buluşması Bileşenleri olarak da ayrıca açıklama da yapabiliriz” diye konuştu.

aydinda-kadinlar-gucsuz-94921-87365890a93371499e0abc0ac81ba2b1.jpgaydinda-kadinlar-gucsuz-94921-d7a4f23a9378405472607b9ed28cd8d5.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.