Aydın’daki konut sahiplerine kötü haber

Aydın’daki konut sahiplerine kötü haber
 Muhabir
Gayrimenkul platformu Endeksa tarafından 2024 yılı Nisan ayı verileri kamuoyuna açıklandı. Açıklanan verilerde kira getirisi en düşük ilk 3 il arasında da Aydın’ın da yer alması dikkat çekici bulundu.

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, Gayrimenkul platformu Endeksa’nın Nisan 2024 verileri kapsamında amortisman süresi en yüksek olan ilk 10 il sıralandı. Muğla’nın birinci olduğu listede ikinci sırada kendisine yer bulan Aydın Burdur ile birlikte kira getirisi en düşük ilk 3 il arasında yer aldı.

aydindaki-konut-sahiplerine-kotu-haber-aydin-kira-getirisi-en-dusuk-iller-arasina-girdi-469600-1518cf7fb15a9d524f0af229de2a98d8.jpg

AYDIN’IN AMORTİSMAN SÜRESİ 21 YIL

Konut fiyatlarında yaşanan durgunluğun yatırımcıları gayrimenkule yönlendirmesi, aralarında Aydın’ın da bulunduğu bazı illerdeki amortisman sürelerini de olumsuz yönde etkiledi. Son yıllarda yatırımcılara cazip gelen illerden olan Aydın, en düşük kira getirisine sahip şehirler arasında ikinci sırada gösterildi. Konut fiyatlarında uzun süredir gerileme yaşandığı gözlemlenirken, Gayrimenkul platformu Endeksa’nın hazırladığı 2024 yılı Nisan ayı verilerinde de şehirlerin kira getirisi ve amortisman süresi de detaylarıyla paylaşıldı. Verilere göre kira getirisi en düşük il olan Muğla’da ortalama konut fiyatının 7 milyon 552 bin 176 lira olarak belirtilirken, yıllık kira getirisinin yüzde 4,30 ve amortisman süresinin de 23 yıl olduğu bilgisi paylaşıldı. Endeksa verilerinde Muğla’nın ardından kira getirisi en düşük ikinci il olan Aydın’da ortalama konut fiyatının 5 milyon 143 bin 600 lira, yıllık kira getirisinin yüzde 4,77 ve amortisman süresininse 21 yıl olduğuna dikkat çekildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.