Aydın’daki köy okulları yeniden canlanacak!    

Aydın’daki köy okulları yeniden canlanacak!    

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı yeni düzenlemeyle viraneye dönen köy okullarına yeniden hayat verilecek.

A+A-

(Murat TAN)- ÖZEL HABER-  Öğrenci sayısını göz önünde bulundurmadan tüm köy ilkokullarının tamamının eğitime geçeceği yeni düzenlemeyle Aydın’daki köy okullarında halk eğitim merkezi vasıtasıyla verilecek kurslarla birlikte anaokulları da açılacak. Koronavirüs salgını sürecinde şehir merkezlerinden geriye dönüş başlatılan köylerin daha da canlanması için düğmeye basıldı. Anadolu’nun tüm illerindeki köy okullarıyla beraber Aydın’da da senelerdir atıl vaziyette bekletilen okullar yeniden kapılarını açmaya hazırlanırken, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş da yeni düzenlemeye açıklık getirdi. Türk Eğitim-Sen Aydın İl Temsilcisi Veli Yıldırım ile Eğitim-Sen Aydın İl Temsilcisi Kadir Özdemir, Aydın’daki kapalı vaziyette bulunan köy okullarının yeniden açılmasını desteklediklerini açıklarken, sürece ilişkin paydaş olmaya da hazır olduklarını ifade ettiler. 

“YAZ KAMPLARI DA YAPILACAK”
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in geçtiğimiz süreçte temas ettiği illerdeki en önemli eksikliğin köy okulları olduğunu söylemesinin ardından başlatılan yeni düzenlemenin detayları belli oldu. Efeler’de 11, Nazilli’de 26, İncirliova’da 5, Köşk’teyse 6 okul olmak üzere toplamda 48 köy okulunun halihazırda kapalı olduğu ve taşımalı sistemle devam ettiği Aydın’da, 12 ve üzerinde öğrenci bulunan köylerde okulların eğitim-öğretime açık olduğu bilgisini paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Okumuş, yeni düzenleme kapsamında köy okulları binalarında halk eğitim merkezi vasıtasıyla kurslar açılacağını belirtti. “Köylülerimize tarım ve hayvancılıkla ilgili eğitimler verilecek. Bu Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte uygulanacak” diyen Müdür Okumuş, “Eğer fiziki mekân, kapasite yeterli olursa ayrıca köy okullarında yaz kampları da yapılacak. Bu süreç de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürütülecek” dedi. 

“ANASINIFI İÇİN KRİTER DÜŞÜRÜLDÜ”
Düzenleme kapsamında Aydın’daki önceliklerinin okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması olduğunu belirten Müdür Okumuş, “Önceliğimiz okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılmasıdır. Bu kapsamda köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriteri 5'e düşürüldü. Öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde bu şekilde ana sınıfları açmak suretiyle eğitime erişimi olmayan okul öncesi çağındaki çocuklarımızı da okulla buluşturmuş olacağız. Bu şekilde, köy okullarının ilkokul olarak kullanılması imkânı yoksa mutlaka anaokulu olarak kullanılacak” diye konuştu. 

“OKUL ÖNCESİNE ÖNCELİK VERİLMELİDİR”
Çocukların yerleşim yerlerine en yakın noktada eğitim görmelerini daima savunduklarını bu noktada köy okullarının yeniden faaliyete geçmesinin uygun olacağını söyleyen Türk-Eğitim Sen Aydın Şubesi Başkanı Veli Yıldırım, “Detaylar bize tam olarak ulaşmadı. Eğitim-öğretim kapsamında güncel bilgilerin paylaşıldığı ortamda bölgenin ihtiyaçları da bu süreçleri belirler. Eğitimle ilgili önceliklere de bağlı bir durum. Merkezlerde mahalle ikamet kaydına dayalı okullar oluştu. En iyi okul en yakındaki okul mantığı var. Küçük yaştaki çocukların taşımalı eğitimle başka bir yere taşınıyor olması da sıkıntıdır. Can güvenliğinden tutun eğitimdeki başarısına kadar olumsuz yansıyan yönleri var. Taşımalı eğitim sosyalleşmeyi sağlıyor, müstakil sınıflarda ders görüyorlar bu açıdan fayda da sağlıyor ancak birleştirilmiş sınıflarla bu köy okullarını açacaksak bu da çocuğu dezavantajlı duruma düşürecek. Öncelikli olarak köylerde okul öncesine öncelik verilmelidir. Yeter sayıda öğrenci varsa da okulların açılmasını destekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

“PAYDAŞ OLMAYA HAZIRIZ” 
Köy okullarının yeniden açılmasıyla ilgili tavırlarının olumlu yönde olduğunu kaydeden Eğitim-Sen Aydın Şubesi Başkanı Kadir Özdemir, “Biz daha önce kapalı köy okullarıyla ilgili veri çalışması da yapmıştık. Öğrencilerin taşıma olmaksızın bulundukları yerlerde okullara devam etmesini biz daima savunduk. Şu anda Aydın Efeler, Köşk, İncirliova, Nazilli gibi ilçelerimizde bir çok köy okulu kapalı durumda. Öğrenciler taşımalı eğitimle devam ediyor. Bu köylerde okulların bina tadilatının en kısa sürede yapılması için biz daha önce de girişimlerde bulunduk. Bu konuda belediyelerle ilgili de görüşmeler yaptık. Efeler Belediyesi de bu tadilatlara olumlu yaklaşmıştı. Okulların taşımalı kapsamında olmasının olumsuz yönleri var. Pandemi döneminde de bu sıkıntı daha da açığa çıktı. Öğrencilerin köylerinde eğitim görmeleri fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından da önemlidir. Çocuğun özgüven geliştirmesi bulunduğu yerde eğitim görmesiyle de doğru orantılıdır. Biz sendika olarak Aydın’da bu işin bir parçası olmak isteriz. Paydaş olmaya da hazırız" diye konuştu. 

aydin-milli-egitimde-ula-hani-kablo-sorusturmasi-258121-d386d6bd4813191e752394f0ae5b8a3d-001.jpgaydindaki-koy-okullari-yeniden-canlanacak-284889-2ace5eff8cd41f93ec6d1ddf2bb99b0c.jpgaydindaki-koy-okullari-yeniden-canlanacak-284889-831ba0b24dcf1f9dde9c59177b9b25d6.jpgaydindaki-koy-okullari-yeniden-canlanacak-284889-ed75d5274ae8abccbba372482171bed0.jpg

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.