Aydın’daki servis ücretleri cep yakıyor

Aydın’daki servis ücretleri cep yakıyor

Aydın’daki bazı özel okullarda yüksek oranda servis ücreti alınması, öğrenci velilerini kara kara düşündürüyor.

A+A-

MURAT TAN-  Aydınlı öğrenci velileri, 2019-2020 Eğitim-Öğretim sezonu öncesinde yüksek orandaki servis ücretleriyle ilgili düzenleme yapılmasını istiyor. 

Aydın’da geçtiğimiz Eğitim-Öğretim sezonunda özel okulların fiyatı kadar servis faturası da velileri zorladı. Kendilerinden eğitim ücretinin yanında astronomik servis ücretleri istendiğini belirten öğrenci velileri, yetkilileri düzenleme yapılması konusunda göreve davet etti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin öğrenci başına aylık 175 lira olarak fiyat tarifesi belirlendiğini ve 10 kilometreden sonra kilometre başına sadece 2.5 lira ek fiyat gösterilebileceğini vurgulayarak, yüksek oranda fiyat talep eden öğrenci servisçileri hakkında şikayette bulunulmasını istedi. 

“TARİFE DIŞINDA ÖDEME YAPMASINLAR”

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği fiyat tarifesine herkesin uymak zorunda olduğunun altını çizen Başkan Özmeriç, “İstisnasız olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği fiyat tarifesine herkes uymaya mecbur. Özel okullarda eğitim ücretine ek olarak servis ücreti tarifesi adı altında para talep edilmesine biz de karşıyız. Aynı zamanda servis ücretine karışmayan özel okullarda öğrenci velilerinin menfaatleri adına standart tarifenin uygulanması noktasında müdahil de olmalıdır. Hal böyleyken zaman zaman benzer sıkıntıları ve yüksek oranda fiyat talep edildiğini biz de duyuyoruz. Öğrenci velileri , Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği fiyat tarifesi dışında ödeme yapmasınlar. Servisçi esnaflarımızdan iki öğrenci için söz konusu olduğunda indirim yapanlar da var ancak özel okullarla ilgili olarak öğrenci velilerinin de haklarını araması şart. Aydın’da Efeler’de öğrenci servis ücretinin aylık fiyat tarifesi 175 liradır. 10 kilometreden sonra kilometre başına sadece 2.5 lira ek fiyat talep edebilirler. Bunun haricinde para talep edilen öğrenci velileri şikayette bulunsunlar” dedi. 

“FİYAT TARİFESİNİ HATIRLATSINLAR”

Bazı özel okulların Cumartesi-Pazar günü de ek dersler ve etkinlikler nedeniyle öğrencilerini okula taşıdığını belirten Özmeriç, “Özel okulların kendi kafasına göre eğitim ücretine ek olarak, standart tarifenin üstünde servis ücreti talep etmesi yanlıştır. Bunu kendilerinin de bir standarta çekmesi lazım. Bu konuda öğrenci velileri de Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği fiyat tarifesini hatırlatmalılar. Yeni Eğitim-Öğretim sezonu öncesinde biz de öğrenci velilerini bu konuda uyarıyoruz. Halihazırdaki ekonomik sıkıntılar içindeki öğrenci velilerinden standart tarifenin dışında ücret talep etmek doğru değildir” diye konuştu.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.